Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Przygotuj się na OS X Lion

· Wojtek Pietrusiewicz · 31 komentarzy

OS X Lion dotarł już do fazy Golden Master, o czym zapewne wiecie już z wielu innych źródeł, ale nadal ma sporo bugów, więc podejrzewam, że jeszcze chwilkę poczekamy zanim się pojawi. Stawiam na połowę bieżącego miesiąca … Ale już można powoli poczynić kilka kroków przygotowujących do instalacji najnowszego systemu. Oczywiście będzie też możliwa czysta instalacja, jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę1.

Sprawdzenie kompatybilności aplikacji

Na stronie Roaring Apps znajdziecie długą listę2 programów wraz z informacją czy jest kompatybilna z OS X 10.7 czy nie. Jako, że Rosetta odchodzi w zapomnienie, to wszystkie programy z ery PowerPC przestaną działać, czego bardzo żałuję, ponieważ korzystam z GPSBabel+, do którego jeszcze nie znalazłem zamiennika.

Taka mała uwaga, ale raczej bardzo istotna: Jeśli Wasza praca polega na jakimś konkretnym programie to zdecydowanie szczegółowo sprawdźcie czy będzie działać. Upgrade będzie bez sensu, bo co Wam po nowym systemie jak stracicie możliwość uzyskiwania przychodu.

Backup, backup i jeszcze raz backup

To zdecydowanie najważniejsza czynność — zróbcie sobie kompletny backup Waszych danych. Murphy czuwa i prędzej Was dopadnie jeśli go nie będziecie mieli.

Backup za pomocą Time Machine

Pomijając ręczne kopiowanie danych na różne media, to uważam backup za pomocą TM za absolutne minimum. O ile wszystkie Wasze dane będą bezpieczne, to niestety nie będziecie mieli możliwości szybkiego przywrócenia komputera do życia. Do tego zdecydowanie bardziej nada się obraz dysku …

Carbon Copy Cloner

Prosta aplikacja robiąca mi klon mojego głównego dysku co trzy dni, automatycznie. Time Capsule i Time Machine może i są świetne, ale w najgorszej sytuacji restore może trwać do kilkunastu godzin, a mając dokładną kopię dysku możemy zbootować się z niej w kilkanaście sekund.

Tak napisałem o CCC w styczniu — program od tego czasu został przestawiony na codziennie uaktualnienia. W razie jakiegokolwiek padu mogę zbootować komputer z zewnętrznego dysku USB i pracować dalej, a po wymianie dysku w iMaku wystarczy odtworzyć obraz na ten wewnętrzny. Największą zaletą to możliwość bootowania się z niego oraz natychmiastowego powrotu do pracy.

Jeśli nasz obraz ma kilka dni to po zabootowaniu się na niego warto wyłączyć Time Machine, który może mieć nowsze dane z wew. HDD.

Upgrade do OS X 10.6.8

Uaktualnienie do Liona można wykonać tylko z najnowszego OS X Snow Leopard 10.6.8. Potrzebne też będzie konto na Mac App Store, w którym zakupimy nowy system.

Instalacja na „czysto”

Do dnia dzisiejszego byłem nastawiony na to, że zainstaluję Liona na „czysto”. Moja instalacja OS X ma już ponad 3 lata i o ile nadal działa bardzo sprawnie, to mam mnóstwo śmieci, pozostałości po programach i innego badziewia, nad którym staram się panować. Niestety nie zawsze mi to wychodzi … Dzisiaj jednak nabrałem obrzydzenia do procesu reinstalowania wszystkiego, przenoszenia preferencji i tak dalej, więc prawdopodobnie kolejny raz zrobię sam upgrade. Jeśli coś będzie nie tak, to dopiero wtedy pomyślę o formacie.

Najprostszą metodą instalacji na czysto będzie prawdopodobnie zbootowanie systemu z naszego obrazu, a po tej czynności należy kupić Liona, wyczyścić partycję na wewnętrznym HDD i zainstalować system na nią.

Wróbelki również ćwierkają, że można wypalić nową instalkę systemu na DVD, pendrive’a lub nawet na kartę SD. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy Apple będzie taką możliwość oferował jak pojawi się pełna wersja systemu. Więcej na ten temat pojawi się po oficjalnej premierze Liona.

Pozostaje czekać

Ogólnie zdecydowanie polecam upgrade istniejącej instalacji — to najprostsza metoda, która dotychczas sprawdzała się w moim przypadku idealnie. W razie czego zawsze możecie szybciutko przywrócić backup i zacząć od nowa. Zrobiliście go prawda? Prawda?!

Nie wiem dlaczego, ale krąży mnóstwo opinii, że system należy instalować na czysto — przy okazji Snow Leopard porównywałem upgrade z nową instalacją i nie zauważyłem żadnych różnic. Prawdopodobnie jest to wymysł Windows-userów3

  1. Chyba, że coś się w ostatniej chwili zmieni.
  2. Na dwanaście stron jak ostatnio patrzyłem.
  3. Bazinga!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.