Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Przygotuj się na OS X Lion

· Wojtek Pietrusiewicz · 31 komentarzy

OS X Lion dotarł już do fazy Golden Master, o czym zapewne wiecie już z wielu innych źródeł, ale nadal ma sporo bugów, więc podejrzewam, że jeszcze chwilkę poczekamy zanim się pojawi. Stawiam na połowę bieżącego miesiąca … Ale już można powoli poczynić kilka kroków przygotowujących do instalacji najnowszego systemu. Oczywiście będzie też możliwa czysta instalacja, jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę1.

Sprawdzenie kompatybilności aplikacji

Na stronie Roaring Apps znajdziecie długą listę2 programów wraz z informacją czy jest kompatybilna z OS X 10.7 czy nie. Jako, że Rosetta odchodzi w zapomnienie, to wszystkie programy z ery PowerPC przestaną działać, czego bardzo żałuję, ponieważ korzystam z GPSBabel+, do którego jeszcze nie znalazłem zamiennika.

Taka mała uwaga, ale raczej bardzo istotna: Jeśli Wasza praca polega na jakimś konkretnym programie to zdecydowanie szczegółowo sprawdźcie czy będzie działać. Upgrade będzie bez sensu, bo co Wam po nowym systemie jak stracicie możliwość uzyskiwania przychodu.

Backup, backup i jeszcze raz backup

To zdecydowanie najważniejsza czynność — zróbcie sobie kompletny backup Waszych danych. Murphy czuwa i prędzej Was dopadnie jeśli go nie będziecie mieli.

Backup za pomocą Time Machine

Pomijając ręczne kopiowanie danych na różne media, to uważam backup za pomocą TM za absolutne minimum. O ile wszystkie Wasze dane będą bezpieczne, to niestety nie będziecie mieli możliwości szybkiego przywrócenia komputera do życia. Do tego zdecydowanie bardziej nada się obraz dysku …

Carbon Copy Cloner

Prosta aplikacja robiąca mi klon mojego głównego dysku co trzy dni, automatycznie. Time Capsule i Time Machine może i są świetne, ale w najgorszej sytuacji restore może trwać do kilkunastu godzin, a mając dokładną kopię dysku możemy zbootować się z niej w kilkanaście sekund.

Tak napisałem o CCC w styczniu — program od tego czasu został przestawiony na codziennie uaktualnienia. W razie jakiegokolwiek padu mogę zbootować komputer z zewnętrznego dysku USB i pracować dalej, a po wymianie dysku w iMaku wystarczy odtworzyć obraz na ten wewnętrzny. Największą zaletą to możliwość bootowania się z niego oraz natychmiastowego powrotu do pracy.

Jeśli nasz obraz ma kilka dni to po zabootowaniu się na niego warto wyłączyć Time Machine, który może mieć nowsze dane z wew. HDD.

Upgrade do OS X 10.6.8

Uaktualnienie do Liona można wykonać tylko z najnowszego OS X Snow Leopard 10.6.8. Potrzebne też będzie konto na Mac App Store, w którym zakupimy nowy system.

Instalacja na „czysto”

Do dnia dzisiejszego byłem nastawiony na to, że zainstaluję Liona na „czysto”. Moja instalacja OS X ma już ponad 3 lata i o ile nadal działa bardzo sprawnie, to mam mnóstwo śmieci, pozostałości po programach i innego badziewia, nad którym staram się panować. Niestety nie zawsze mi to wychodzi … Dzisiaj jednak nabrałem obrzydzenia do procesu reinstalowania wszystkiego, przenoszenia preferencji i tak dalej, więc prawdopodobnie kolejny raz zrobię sam upgrade. Jeśli coś będzie nie tak, to dopiero wtedy pomyślę o formacie.

Najprostszą metodą instalacji na czysto będzie prawdopodobnie zbootowanie systemu z naszego obrazu, a po tej czynności należy kupić Liona, wyczyścić partycję na wewnętrznym HDD i zainstalować system na nią.

Wróbelki również ćwierkają, że można wypalić nową instalkę systemu na DVD, pendrive’a lub nawet na kartę SD. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy Apple będzie taką możliwość oferował jak pojawi się pełna wersja systemu. Więcej na ten temat pojawi się po oficjalnej premierze Liona.

Pozostaje czekać

Ogólnie zdecydowanie polecam upgrade istniejącej instalacji — to najprostsza metoda, która dotychczas sprawdzała się w moim przypadku idealnie. W razie czego zawsze możecie szybciutko przywrócić backup i zacząć od nowa. Zrobiliście go prawda? Prawda?!

Nie wiem dlaczego, ale krąży mnóstwo opinii, że system należy instalować na czysto — przy okazji Snow Leopard porównywałem upgrade z nową instalacją i nie zauważyłem żadnych różnic. Prawdopodobnie jest to wymysł Windows-userów3

 1. Chyba, że coś się w ostatniej chwili zmieni.
 2. Na dwanaście stron jak ostatnio patrzyłem.
 3. Bazinga!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Anonim

  Mam MBP z tego samego czasu co Ty i też robiłem update, wszystko działa świetnie, nie widzę sensu robienia na czysto, tym bardziej przeraża mnie ponownie ściąganie tych wszystkich programów, ustawienia ich, etc etc… Parcie na czystą instalację jest czysto Windowsowe :-P

 • Pingback: Przygotuj się na OS X Lion | Makowe ABC()

 • Robi się upgrade, to nie windows, że ma rejestr który jest zawalony syfem i wypada na czysto zainstalować winblowsa co jakiś czas. U mnie teraz w sumie bez znaczenia czy to upgrade czy na czysto przy SSD Vertex 3 i 8GB ramu, wszystko zapier(d)….cza :).
  Tak jak napisał narkoman to odruchy ludzi przyzwyczajeń z windowsa z tymi czystymi instalacjami. Unix nie lubi być instalowany na czysto(nie ma potrzeby) i nie lubi być wyłączany, w środowisku produkcyjnym to nie do pomyślenia, w domowym też tak powinno być. ;).

 • A mnie zastanawia czy nie będzie problemu z update wersji testowej do oficjalnej z App Store, bo nie chciałbym najpierw instalować SL, potem instalować update wszystkie, potem Lion i przywrócić kopię. Toby było zabawy przynajmniej na jeden cały dzień…

 • Apple wyraźnie napisał, że nie będzie możliwości upgrade’u z Liona beta/GM do pełnej w release notes.

 • Dokładnie tak – brak rejestrów to błogosławieństwo. :)

 • „Murphy czuwa i prędzej Was dopadnie jeśli go nie będziecie mieli” – Murphy’ego czy backupu? ;)

 • Muszę się szczerze przyznać, że do tej myślałem na ten temat jak Windowsowiec, za co kajam się w prochu… Na swoje usprawiedliwienie mogę podać tylko argument, iż swoją przygodę z Mac OS X zacząłem od Snow Leoparda, więc nie miałem wcześniej okazji robić upgrade’ów spod znaku jabłuszka :) A na Windowsie to standard przy nowej wersji, że robi się format c: i cały dzień idzie sobie… bo trzeba go spędzić na instalowaniu całego dodatkowego oprogramowania, nie mówiąc już o wgrywaniu tych wszystkich sterowników, przy czym prawie zawsze z którymś z nich są problemy…
  Więc dziękuję za „nawrócenie” w tej sprawie, backup to oczywiście podstawa, muszę tylko pożyczyć od kogoś dysk na ten moment.
  A jeśli chodzi o „śmieci” to myślę, że sprowadza się to głównie do plików .plist z ustawieniami aplikacji, które mogą zostać po usunięciu niechcianych programów, a to przecież zajmuje tyle co nic i w gruncie rzeczy nie przeszkadza :)

 • Na instalowanie update’ów można poradzić ściągając sobie combosa :)

 • Anonim

  A da sie moze zrobić tak zeby mieć zainstalowanego i Liona i Snow Leoparda? Bede potrzebował Rosetty do grania w większość moich gierek które były robione na PowerPC. Nie mam pojęcia robić. Moze będzie sie dało zainstalować jakoś rosette albo coś podobnego na lionie

 • Zawsze mnie śmieszy, jak towarzystwo spod znaku „emejzing” potrafi innym, ale co najważniejsze sobie, wmówić/wytłumaczyć, że nawet najgłupsza rzecz ma sens, jeśli wprowadza ją Apple.

 • Zawsze mnie śmieszy, jak towarzystwo spod znaku „emejzing” potrafi innym, ale co najważniejsze sobie, wmówić/wytłumaczyć, że nawet najgłupsza rzecz ma sens, jeśli wprowadza ją Apple.

 • Oczywiście przy okazji trzeba rzucić jakiś dowcip/niemiłą uwagę na temat MS i Androida :)

 • Anonim

  A czy aby GM  to nie pelna wersja?

 • GM to golden master. Taki jakby ‚last pre release’

 • A co, przepraszam, tutaj takiego wprowadziło Apple?

 • No ba!

 • Jednego i drugiego. ;-)

  Osoba 1: You need to polish your English.
  Osoba 2: Nope. My English is Polish enough.

  :)

 • Problem w tym, że nie zawsze są to tylko plisty – wystarczy popatrzeć na Adobe czy Microsoft.

 • Tak – potrzebujesz stworzyć sobie dwie oddzielne partycje i na nich zainstalować różne systemy.

 • Anonim

  a to GPSBabel nie jest rowniez na Intelowe Maki?

 • A sprawdź proszę przez Activity Monitor (Monitor aktywności).

 • Anonim

  Intel (32 bity)

 • No to wszystko jasne – okazało się że GPSBabel+ nie ma auto-update, więc nie wiedziałem, że jest nowsza wersja. Doh!

  Dzięki

 • Anonim

  No problem :), ale wyedytuj wpis bo moze byc tendencyjny dla innych – nieogarniętych co do auto-update – userow :)

 • Dlatego nie napisałem, że dotyczy to wszystkich aplikacji :) Adobe zaleca nawet stosowanie swojego własnego cleanera. A poza tym, w porównaniu do tego, jakie „śmieci” zostają po programach w Windowsie, to pod Mac OS X i tak jest o niebo lepiej ;)

 • Instalacja na czysto jest obrzydliwa i taka Windowsowa…
  Od 2001 roku nie instalowałem na czysto (poza przesiadką z PowerPC na Intela) ;-)

 • Anonim

  X24 pasek TVN nie działa i app store nie działa „Your device or computer could not be verified. Contact support for assistance.” wali taki komunikat

 • Pingback: Tworzymy własny bootujący się pendrive dla OS X Lion | Makowe ABC()

 • Pingback: Instalujemy Front Row pod OS X Lion | Makowe ABC()

 • Pingback: Jak zainstalować OS X Mountain Lion | Makowe ABC()