Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Podstawy OS X – Ręczne przenoszenie plików do nowego Maka

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Apple wprowadził bardzo wygodną formę przenoszenia naszych danych pomiędzy komputerami. Są na to dwie metody, które mogą być zupełnie obce dla Was, jeśli nie korzystaliście dotychczas z innych systemów operacyjnych.

Pierwszą metodą jest proste narzędzie, które jest częścią OS X i nazywa się Asystent Migracji / Migration Assistant. Ten program przeniesie wszystko co będziemy chcieli (poprzez opcje w trakcie konfiguracji) na nową instalacją OS X. To najlepsza i najprostsza metoda.

Drugą opcją, z której kiedyś korzystałem, jest stworzenie klonu swojego dysku twardego i odtworzenie go na nowym komputerze. To praktycznie 100% metoda, która gwarantuje, że będziemy mieli identyczną konfigurację. Czasami występuje problem z PRAMem, którego trzeba zresetować – prosta czynność zajmująca kilkanaście sekund.

Sam zdecydowałem się na jeszcze inną – ręczne przenoszenie tylko tego co potrzebuję. Przez ostatnie 5 lat na OS X zebrała mi się ogromna ilość zbędnych mi już danych i w ramach eksperymentu wybrałem najgłupszą opcję. Nie polecam jej nikomu… ale jeśli z jakiegoś powodu będziecie chcieli kroczyć tą ścieżką, to poniżej spisałem rzeczy, o których warto pamiętać.

Ważne: Nazwę użytkownika na każdym komputerze mam taką samą. Chodzi o to, aby shortname oraz adres folderu domowego były takie same. To pozwala na awaryjne przeniesienie plików konfiguracyjnych wybranych aplikacji pomiędzy komputerami.

Keychain / Pęk kluczy

W pęku kluczy przechowywane są wszystkie nasze hasła, które przez lata zapisywaliśmy. Zamiast je odtwarzać z pamięci czy innych źródeł, łatwiej po prostu przenieść odpowiedni plik do nowego Maka.

Trzeba skopiować plik ~/Library/Keychains/login.keychain do tego samego miejsca na nowym Maku. Jeśli nadpiszemy stary plik to wystarczy uruchomić Pęk Kluczy i odblokować nowy. Można też stary pęk dodać za pomocą odpowiedniej opcji w Pęku Kluczy.

Dodatkowo trzeba przenieść jeszcze podpisy z Preview.app jeśli z nich korzystamy. Są one szyfrowane i procedura jest ciut bardziej skomplikowana. Pełny przepis na to znajdziecie tutaj.

Twój Dom

Ten folder skopiowałem prawie w całości, po wcześniejszych porządkach naturalnie. Nie ruszałem folderu ~/Library/ ani ~/Dropbox/, który sam się stworzył po zainstalowaniu aplikacji.

Aplikacje

Mac App Store ma naturalnie swoje plusy i minusy, ale możliwość szybkiego zainstalowania wszystkiego co kupiliśmy wcześniej to jego największa zaleta. Dzięki internetowi i prędkości 250 Mbps miałem zainstalowane wszystko co chciałem, włączając w to ogromne aplikacje jak Final Cut Pro, po dosłownie kilku minutach.

Mam też sporo programów kupionych poza Mac App Store. Często też testuję programy, których potem nie używam. Listę wszystkich licencji przechowuję w 1Password, więc wystarczy, że go uruchomiłem i natychmiast widziałem skąd pobrać instalkę oraz jaki mam klucz licencyjny do danej pozycji. Ta czynność to kolejnych kilku minut.

Na koniec został panel kontrol Creative Cloud. Po jego instalacji wybrałem jeszcze programy, których potrzebuję. Muszę powiedzieć, że model jaki wybrał Adobe bardzo przypadł mi do gustu – uaktualnienia są częste i wszystko działa dokładnie tak jak powinno.

Oczywiście wadą tego rozwiązania jest konieczność konfigurowania programów pod własne potrzeby jeśli z jakiegoś powodu nie zadziałało przeniesienie odpowiednich folderów z folderu ~/Library/Application Support/ i ~/Library/Preferences/ – więcej na ten temat napisałem poniżej.

iTunes

Przeniesienie biblioteki iTunes na nowy komputer jest banalnie proste pod jednym warunkiem – że mamy skonsolidowane pliki. W moim przypadku ograniczyło się do przeniesienia folderu ~/Music/iTunes/ do tego samego miejsca na drugim komputerze.

Jeśli jednak nie mamy skonsolidowanej biblioteki, należy to najpierw zrobić. W tym celu trzeba wejść do preferencji iTunes i wybrać zakładkę Advanced / Zaawansowane. Następnie należy zaznaczyć dwa pierwsze ptaszki: Keep iTunes Media folder organized oraz Copy files to iTunes Media folder when adding to library. Dzięki temu wszystko z automatu w przyszłości zawsze będzie lądowało do ~/Music/iTunes/iTunes Media/.

Aby skonsolidować bibliotekę, jeśli wcześniej tego nie robiliśmy, należy wybrać z menu File / PlikLibrary / BibliotekaOrganize Library / Organizuj Bibliotekę. Pojawi się okno, w którym zaznaczamy pierwszą od góry opcję Consolidate Files i zatwierdzamy przyciskiem OK. Wszystkie pliki, z których korzysta iTunes, zostaną przeniesione do wspomnianego ~/iTunes/iTunes Media/. Możemy też skorzystać z drugiej opcji, jeśli chcemy, aby były dodatkowo w środku ładnie podzielone.

iPhoto i iMovie

W przypadku tych dwóch aplikacji wystarczy przenieść biblioteki ze zdjęciami i filmami do tego samego miejsca na nowym komputerze. Pierwsza to ~/Pictures/iPhoto Library, a druga znajduje się w trzech folderach pod ~/Movies/iMovie*.

Presety i ustawienia Lightroom

Należy przekopiować następujące pliki lub foldery na te same miejsca na drugim Maku:

 • ~/Library/Preferences/com.adobe.Lightroom5.plist
 • ~/Pictures/Lightroom/
 • ~/Library/Application Support/Adobe/Lightroom/
 • /Library/Application Support/Adobe/Lightroom/

Inne

Inne preferencje OS X i wygranych programów poustawiałem ręcznie. Do tego musiałem jeszcze skorzystać z paru wpisów w Terminalu, aby osiągnąć funkcjonalność, do której jestem przyzwyczajony. Te pierwsze robiłem z pamięci, a te drugie na podstawie własnych wpisów tutaj.

Delicious Library

Na koniec części programowej zostało jeszcze wyeksportowanie mojej biblioteki z Delicious Library 2 (nie zrobiłem nadal upgrade’u do 3) i jej import na drugim Maku.

/Library

Z poniższych folderów przekopiowałem ustawienia i inne rzeczy dla aplikacji, z których korzystam. Nieużywanych nie kopiowałem.

 • /Library – dla używanych programów firm trzecich
 • /Library/Application Support – dla używanych programów firm trzecich
 • /Library/Fonts – tylko te, których mi brakowało; ważnym jest żeby nie nadpisać istniejących
 • /Library/PreferencePanes – wszystko co uznałem za potrzebne
 • /Library/Preferences – jak wyżej

~/Library

 • ~/Library – dla używanych programów firm trzecich
 • ~/Library/Application Support – dla używanych programów firm trzecich
 • ~/Library/Fonts – wszystko jak leci
 • ~/Library/PreferencePanes – wszystko co uznałem za potrzebne
 • ~/Library/Preferences – dla używanych programów firm trzecich

Przenoszenie plików

Pliki można przenieść na kilka różnych sposobów. Generalnie nie należy kombinować i wybrać najwygodniejszą. Jeśli mamy przykładowo MacBook Air, to zamiast od razu lecieć do sklepu i kupować przejściówkę dla ethernetu, wygodniej jest to zrobić poprzez Wi-Fi lub USB/Thunderbolt. Prawdopodobnie jej w przyszłości i tak nie wykorzystacie.

Przez sieć

To najwygodniejsza metoda, bo drugi Mac będzie widoczny (a przynajmniej powinien być) w Finderze. Wystarczy się zatem na niego zalogować i mamy wtedy dostęp do wszystkiego.

Za pomocą HDD

To metoda, z której sam skorzystałem. Codziennie klonuję dyski z komputera na dysk zewnętrzny. Podłączyłem go po prostu do drugiego komputera i przekopiowałem wszystko co potrzebuję. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość. Mój zewnętrzny Seagate oraz WD My Passport Studio wspierają USB 3.0.

Deautoryzacja

Przed wyczyszczeniem starego komputera trzeba pamiętać o wylogowaniu się z niektórych usług, lub ich deautoryzacji.

iTunes

Wyłączamy autoryzację w iTunes w menu StoreDeauthorize This Computer.

iMessage i iCloud

Wyłączamy FaceTime poprzez wejście do preferencji programu i wybraniu FaceTimeOff. Podobnie robimy w Messages / Wiadomościach – w preferencjach wybieramy opcję Sign out.

Creative Cloud

Na koniec zostaje jeszcze wylogowanie się z panelu Creative Cloud na starym komputerze. Robimy to wchodząc do jego preferencji. Na górnej belce wybieramy zakładkę General / Ogólne, a poniżej zakładkę Accounts / Konto. Tam wciskamy Sign out from Creative Cloud.


Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem… ale pomimo tego prawdopodobnie tak jest. Właśnie z tego powodu klony dysków ze starego komputer zostawiam sobie przynajmniej na 6-12 miesięcy w nienaruszonym stanie. Just in case.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.