Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Podstawy OS X – Twój Dom

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

Apple w którejś z ostatnich wersji OS X zmieniło zachowanie się Findera. Nasz domowy folder, który był kiedyś domyślnym, został domyślnie schowany zupełnie i zastąpiony funkcją All My Files. Sam nadal preferuję starą metodą i na szczęście można bez większych problemów do niej wrócić.

To jest nowsza wersja artykułu z 28 czerwca 2009 roku pt. „OS XD Twój Dom”.

Czy jest Twój Dom?

Twój domowy folder to miejsce, które domyślnie ma stworzone subfoldery, w których powinniśmy trzymać dokumenty podzielone zgodnie z hierarchią Apple. Trzymanie się tej zasady upraszcza życie, ponieważ przykładowo chcąc otworzyć plik w Pages domyślnie otworzą się ~/Dokumenty, a szukając muzyki w iTunes program rozpocznie od ~/Muzyka. Można oczywiście stworzyć sobie własną hierarchię jeśli tam nam nie odpowiada. To powinno zdecydowanie do gustu przypaść osobom, które mają śmietnik na biurku.

OS X Home Folder

OS X domyślnie tworzy następujące foldery: Biurko, Dokumenty, Filmy, Muzyka, Obrazki, Pobrane Rzeczy i Publiczne lub odpowiednio po angielsku: Desktop, Documents, Movies, Music, Pictures, Downloads i Public.

Te, poza Public i Desktop, możemy zmieniać do woli. Jest też folder Biblioteka / Library – tam przetrzymywane są wszelkie ustawienia, cache i inne preferencja dla naszych programów i narzędzi. Generalnie nie należy tam wchodzić jeśli się nie wie co się robi. Nie powinniście też go usuwać ani zmieniać mu nazwy.

Pamiętajcie – pliki w domowym folderze są widoczne tylko przez Was! Nawet inny użytkownik z prawami administratora nie podejrzy Waszych sekretów. Nie dotyczy to jedynie katalogu Public, który może służyć innym do „wrzucania” plików. W skrócie jeśli coś znajduje się w Waszym domowym katalogu to są to „Wasze śmieci”, a jak są poza nim to są uniwersalne, dostępne dla każdego.

Zmiana domyślnych ustawień

OS X Home Folder 02

Od kilku wersji OS X domyślnie, przy otwieraniu nowego okna Findera, pokazuje nam Wszystkie moje pliki. Co więcej – z bocznego paska zupełnie usunął link do naszego domowego folderu. Osobiście tego nie lubię i zawsze przywracam ustawienia ze starszych wersji, w których domyślnym folderem był nasz katalog użytkownika.

OS X Home Folder 03

Zmiany dokonuje się w następujący sposób:

  1. Wciskamy ⌘, (Command + przecinek) aby przejść do preferencji Findera1.
  2. Przechodzimy do zakładki Pasek Boczny / Sidebar.
  3. W liście „pokazuj na pasku bocznym” wybieramy opcję na dole sekcji „ulubione”, gdzie jest ikona domku i nazwa naszego konta – „dev” na powyższym obrazku.
  4. Przechodzimy do zakładki Ogólne.
  5. W opcji „Nowe okno Findera zawiera” wybieramy nasz folder domowy – będzie pod nazwą naszego konta. Na poniższym obrazku widać go jako „dev”.

OS X Home Folder 04

Skróty klawiszowe

W Finderze jest też kilka ciekawych skrótów klawiszowych, aby dostać się do folderu domowego oraz innych miejsc. ⇧ to klawisz Shift, a ⌘ to Command.

⇧⌘H – Przenosi nas do folderu domowego.

⇧⌘D – Otwiera folder ~/Biurko (~/Desktop).

⌘T – Otwiera nową zakładkę w oknie Findera.

⇧⌘A – Otwiera folder /Programy (/Applications).

⇧⌘U – Otwiera folder /Programy/Narzędzia (/Applications/Utilities).

⇧⌘O – Otwiera folder ~/Dokumenty (~/Documents).

⇧⌘F – Otwiera Wszystkie moje pliki (All My Files).

⇧⌘K – Otwiera folder Sieć / Network, gdzie można podejrzeć wszystkie widoczne urządzenia sieciowe.


Smacznego!

  1. Tip: Ten skrót klawiszowy działa w 99% programów pod OS X. Poza aplikacjami Adobe…

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.