Apple w którejś z ostatnich wersji OS X zmieniło zachowanie się Findera. Nasz domowy folder, który był kiedyś domyślnym, został domyślnie schowany zupełnie i zastąpiony funkcją All My Files. Sam nadal preferuję starą metodą i na szczęście można bez większych problemów do niej wrócić.
To jest nowsza wersja artykułu z 28 czerwca 2009 roku pt. „OS XD Twój Dom”.
Czy jest Twój Dom?
Twój domowy folder to miejsce, które domyślnie ma stworzone subfoldery, w których powinniśmy trzymać dokumenty podzielone zgodnie z hierarchią Apple. Trzymanie się tej zasady upraszcza życie, ponieważ przykładowo chcąc otworzyć plik w Pages domyślnie otworzą się ~/Dokumenty, a szukając muzyki w iTunes program rozpocznie od ~/Muzyka. Można oczywiście stworzyć sobie własną hierarchię jeśli tam nam nie odpowiada. To powinno zdecydowanie do gustu przypaść osobom, które mają śmietnik na biurku.
OS X domyślnie tworzy następujące foldery: Biurko, Dokumenty, Filmy, Muzyka, Obrazki, Pobrane Rzeczy i Publiczne lub odpowiednio po angielsku: Desktop, Documents, Movies, Music, Pictures, Downloads i Public.
Te, poza Public i Desktop, możemy zmieniać do woli. Jest też folder Biblioteka / Library – tam przetrzymywane są wszelkie ustawienia, cache i inne preferencja dla naszych programów i narzędzi. Generalnie nie należy tam wchodzić jeśli się nie wie co się robi. Nie powinniście też go usuwać ani zmieniać mu nazwy.
Pamiętajcie – pliki w domowym folderze są widoczne tylko przez Was! Nawet inny użytkownik z prawami administratora nie podejrzy Waszych sekretów. Nie dotyczy to jedynie katalogu Public, który może służyć innym do „wrzucania” plików. W skrócie jeśli coś znajduje się w Waszym domowym katalogu to są to „Wasze śmieci”, a jak są poza nim to są uniwersalne, dostępne dla każdego.
Zmiana domyślnych ustawień
Od kilku wersji OS X domyślnie, przy otwieraniu nowego okna Findera, pokazuje nam Wszystkie moje pliki. Co więcej – z bocznego paska zupełnie usunął link do naszego domowego folderu. Osobiście tego nie lubię i zawsze przywracam ustawienia ze starszych wersji, w których domyślnym folderem był nasz katalog użytkownika.
Zmiany dokonuje się w następujący sposób:
- Wciskamy ⌘, (Command + przecinek) aby przejść do preferencji Findera1.
- Przechodzimy do zakładki Pasek Boczny / Sidebar.
- W liście „pokazuj na pasku bocznym” wybieramy opcję na dole sekcji „ulubione”, gdzie jest ikona domku i nazwa naszego konta – „dev” na powyższym obrazku.
- Przechodzimy do zakładki Ogólne.
- W opcji „Nowe okno Findera zawiera” wybieramy nasz folder domowy – będzie pod nazwą naszego konta. Na poniższym obrazku widać go jako „dev”.
Skróty klawiszowe
W Finderze jest też kilka ciekawych skrótów klawiszowych, aby dostać się do folderu domowego oraz innych miejsc. ⇧ to klawisz Shift, a ⌘ to Command.
⇧⌘H – Przenosi nas do folderu domowego.
⇧⌘D – Otwiera folder ~/Biurko (~/Desktop).
⌘T – Otwiera nową zakładkę w oknie Findera.
⇧⌘A – Otwiera folder /Programy (/Applications).
⇧⌘U – Otwiera folder /Programy/Narzędzia (/Applications/Utilities).
⇧⌘O – Otwiera folder ~/Dokumenty (~/Documents).
⇧⌘F – Otwiera Wszystkie moje pliki (All My Files).
⇧⌘K – Otwiera folder Sieć / Network, gdzie można podejrzeć wszystkie widoczne urządzenia sieciowe.
Smacznego!
- Tip: Ten skrót klawiszowy działa w 99% programów pod OS X. Poza aplikacjami Adobe… ↩
Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.