Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X: Kopiowanie plików z Windows na Maka

· Wojtek Pietrusiewicz · 0 comments

Zauważyłem, że ostatnio dosyć często pojawia się to pytanie na forum – jak najłatwiej skopiować pliki na nowego Maka?
Są dwie metody, z którymi każdy powinień sobie poradzić. Pierwszą jest po prostu skopiowanie bezpośrednio ze starego komputera na nowy poprzez domową sieć – WiFi lub kabelek – bez różnicy. Drugą jest przeniesienie danych na zewnętrzny dysk twardy i ponowne przegranie na Maka.

Aby skopiować poprzez sieć domową wystarczy na starym komputerze udostępnić katalog – klikamy prawym przyciskiem na wybrany katalog lub nawet cały dysk (np. C:) i wybieramy „Udostępnianie…”. W okienku, które się otworzy zaznaczamy, że chcemy go udostępnić i podajemy pod jaką nazwą chcemy, aby był widoczny. Na Maku uruchamiany nowe okno w Finderze, klikamy na nasz komputer w lewym pasku, np. mój nazywa się Saturn. Tam zobaczymy „Network” – po polsku prawdopodobnie coś w stylu „Sieć” (proszę o korektę jeśli ktoś może sprawdzić na polskim OS X) – rozwijamy go i powinniśmy już widzieć nasz udostępniony folder/dysk. Po jakimś czasie automatycznie pojawia się też link do udostępnionego komputera w lewym pasku okna Findera – u mnie zazwyczaj po 1-2 minutach.

OS X potrafi czytać partycje NTFS, jednak nie potrafi na nie zapisywać bez dodatkowego oprogramowania – stąd powyższa metoda jest skuteczna. Jednak jeśli chcecie coś móc zapisać na przenośny dysk to trzeba go sformatować jako HFS+ lub FAT32 (jeśli chcecie zapisywać i odczytywać z niego pliki w Windows). W każdym razie, jeśli podłączycie dysk do Maka i macie sformatowany jako FAT/HFS+/NTFS to na pewno możecie z niego odczytać dane, aby przenieść je na Maczka.

Powodzenia!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.