Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Przenosimy zapisane hasła na nowego Maka

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Kilka wpisów temu ktoś w komentarzach pytał o przenoszeniu haseł ze starego Maka na nowego – miał tutaj na myśli hasła zapisane chociażby w Safari. OS X trzyma je wszystkie w Pęku Kluczy. Sam z niego prawie w ogóle nie korzystam, a już napewno nie pozwalam przeglądarkom WWW na zapamiętywanie moich haseł. Powód jest prosty: o wszystko dba 1Password, którego uważam za absolutnie obowiązkową pozycję dla każdego użytkownika. Wadą tego ostatniego rozwiązania jest oczywiście stosunkowo wysoka cena. Niezależnie – jeśli ktoś jednak preferuje zapamiętywanie haseł w Safari czy innej przeglądarce, to warto wiedzieć jak je ewentualnie przenieść na inny komputer.

Przepis

  1. Uruchamiany Findera i przechodzimy do katalogu ~/Library/Keychains. Jeśli katalog ten jest ukryty, to wystarczy skorzystać ze skrótu CMD+Shift+G i ręcznie wpisać ścieżkę.
  2. Kopiujemy plik login.keychain i w wygodny dla nas sposób przenosimy go na drugi komputer. Mniej obeznanym osobom proponuję wykorzystać do tego pendrive’a, a reszcie AirDrop, poprzez ethernet lub Dropboxa.
  3. Na nowym komputerze uruchamiamy Pęk Kluczy / Keychain Access – najwygodniej zrobić to za pomocą Spotlight (CMD+spacja).
  4. Z menu Plik wybieramy opcję Add Keychain / Dodaj pęk kluczy (?) i lokalizujemy nasz wsześniej skopiowany plik.

Nie zapomnijcie skasować pliku z hasłami z pendrive’a, jeśli przenosiliście go na nowy komputer za jego pomocą.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.