Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Android i iOS na przykładzie podcastów →

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

tumblr_inline_mwy3c0BCJ81rh0odq

Michael Wolf:

The world of podcasts is changing quickly. There are more podcasters, more listeners, and more services and apps with which to consume your favorite podcast.

Also changing? The mix of devices people are listening to podcasts with.

Bardzo ciekawe cyfry – wzrost Androida w świecie podcastów jest ogromny w ostatnich kilku miesięcach. Wątpię, aby to jednocześnie oznaczało spadek na iOSie – po prostu rynek podcastów rośnie bardzo mocno, a Androidowcy odkrywają, że za pomocą urządzeń z tym systemem można ich słuchać w bardzo wygodny sposób (polecam osobiście Pocket Casts za 13 zeta). Jednocześnie coraz więcej osób słucha ich na mobilnych urządzeniach względem komputerów…

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Marek Dzierżak

  Niestety ilość i jakość podcastów polski spada z roku na rok, na palcach jednej reki można policzyć te które zaliczyły 12 miesięcy nadawania, a w temacie poruszonym przez Wojtka to posucha jest. Jako emigrant jestem poniekąd skazany na podcasty. Nie mogąc uczestniczyć w towarzyskich dyskusjach na ulubione tematy słucham podcastów. Nie przesadza mi wcale, ze tworzą je grupy kolegów – tak jest nawet bardziej naturalnie.

  Zaczęło się od iPhone – Nadgryzionych i MacGadki, w domu zaczęło przybywać iSprzety ale oferta applowych podcastów nie rosła, a nawet kurczyła się trochę. Jedne próby przelatywały jako meteor inne odchodziły by po tygodniach wrócić jak komety. A ja dzięki podcastom właśnie, stałem się świadomym macuserem, mało tego, ci sami ludzie którzy uczyli mnie iOSa pokazali mi Androida. Dziś działam na dwóch platformach i świetnie się uzupełniają. Nie wiedziałbym wielu rzeczy gdyby nie podcasterzy.

  Dlaczego zatem jest coraz gorzej z podcastami? Widze dwie główne przyczyny. Jedna to wypalanie się podcastera, druga nieco powiązana to my, odbiorcy podcastów. Brakuje nam elementarnej empatii. Czytając komentarze prędzej znajdziemy tekst „Co oni tam pierdolą, same brednie” niż chwile refleksji, ze ludziom sie chce podzielić wiedza pasja i swoim czasem, zupełnie za darmo. Może to dlatego ze w Polsce cenimy obce marki, może gdyby przyszło zapłacić np. 2pln jak za wózek z hipermarketu, a podcast nosił logo znanej marki dyskutowali byśmy jaki ten podcast jest cool i jakie „kul ficzery” omawia.

  Dlatego mam apel do pasjonatów podcastów. Dajmy podcaterom wsparcie, pokażmy ze cenimy ich prace, komentujmy dyskutujmy lajkujmy i nawracajmy naszych kolegów i koleżanki na podcasty. Suchanie podcastu w drodze do/z pracy/uczelni jest dużo zdrowsze dla oczu.

 • Pingback: Bardzo miły i ciekawy komentarz naszego słuchacza | Retro Rocket Network()

 • Krzysztof Sendor

  Czy ktoś jeszcze, oprócz mnie, zwrócił uwagę na to jak bardzo ten wykres został zmodyfikowany, by ukazać nagły wzrost zainteresowania Androidem? Tak bardzo nagły, że aż nie możliwy.

  Podaję przekłamania:
  – skala z lewej skacze co 2 ale nie między 6 a 7, chociaż odległość została ta sama;
  – miesiące na dole po kolei są następujące: 4, 8, 2, 3, 4, 5; w założeniu między 4 a 2 wykonał się ten ‚nagły’ wzrost zainteresowania;
  – nie wspomnę gdzie się znajdują niektóre punkty takie jak np. 5.4.

  Z góry informuję, że wiem, że autorem tych wykresów nie jest Wojtek Pietrusiewicz tylko autor artykułu na blog.nextmarket.co jednak mój komentarz stamtąd o podobnej treści został usunięty dlatego postanowiłem napisać tutaj.

  Co z tych przekłamań wynika? Analizę zostawiam każdemu indywidualnie.