Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Design iOS 7 na przykładzie aplikacji WWDC

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Wczoraj światło dzienne ujrzała aplikacja dla WWDC na 2013 rok, z bardziej matowym interfejsem. Tak, matowym, a nie płaskim, ponieważ głębia nadal w nim istnieje, ale nie jest już tak wyraźna. Od wczoraj zastanawiam się nad tym tematem i nie jestem przekonany patrząc na historyczne zmiany UI, czy tak będzie wyglądał cały iOS. Tak i nie … może … a prawda zapewne i tak będzie gdzieś po środku.

Patrząc na zeszłoroczną aplikację, która była srebrzysta, to ewidentnie widać, że Apple jednak obrało inną drogę. W tym roku dominują dwa przykłady – Podcasts.app, który jest czarno-biały oraz wczorajszy WWDC.app, który jest biało-szary i bardziej matowy. Srebrzysty design z zeszłego roku przejęły w zasadzie tylko i wyłącznie Mapy Apple. W tym roku spodziewamy się jednak większych zmian.

Osobiście spodziewam się, że zniknie przede wszystkim skeumorfizm, który sam w sobie nie jest niczym złym. Niektórzy go nienawidzą, a inni kochają. To proces przenoszenia na ekran fizycznych urządzeń czy przedmiotów, a celów takiego zabiegu może być sporo. O ile magnetofon szpulowy w Podcasts.app bardzo szybko mi się znudził, stół z kasyna w Game Center mi się kompletnie nie podoba, to do reszty mam ambiwalentny stosunek. „Tak po prostu jest. Nie zmienię tego, więc nie mam zamiaru się tym przejmować. Mam w życiu większe problemy.” Internet w każdym razie huczy od plotek, że cały skeumorfizm zniknie i zostanie zastąpiony „płaskim” UI. Pytanie tylko czy upodabnianie do siebie absolutnie wszystkich aplikacji ma sens? Kojarzy mi się to trochę z niedawnym okresem w projektowaniu samochodów, gdzie każdy model danego producenta wyglądał tak samo jak mniejszy czy większy brat. Te same twarze szybko znudziło się klientom. O ile właściciele C-klasy zapewne cieszyli się, że myli się ich samochody z S-klasą, o tyle Ci drudzy nie byli z tego faktu zadowoleni. Wydali w końcu odpowiednio więcej pieniędzy i większość z nim prawdopodobnie chce się czymś wyróżnić.

Wracając jednak do samego iOS … design to nie tylko jak coś wygląda, ale również to jak coś działa. To tutaj pokładam nadzieje w Jonym Ivie i mam nadzieję, że jego dobre wyczucie umożliwi rozbudowanie pewnych aspektów iOSa bez zbytniego skomplikowania całości. To bardzo śliski teren, przede wszystkim dlatego, że jest wielu użytkowników, którzy korzystają z tego systemu, bo jest prosty. Inni z kolei nie lubią drastycznych zmian. Jak widać na przykładzie Windows 8 oraz powrotu przycisku Start w Windows 8,1, pewne rzeczy należy wprowadzać stopniowo. Sam preferuję drastyczne odcięcie się od przeszłości w pewnych sytuacjach, ale to w końcu rynek kilkuset milionów userów, a konkurencja czyha.

Jakikolwiek nie będzie nowy iOS 7 to o jednym jestem przekonany – na pewno nie będzie to klon Windows Phone. Cóż – niecały tydzień pozostał …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Mirx

  Nie wiem, czy „spłaszczenie” jest takie istotne. Może wpuści to odrobinę powietrza do designu sprzed paru lat, bo projekty trochę się jednak przez te kilka lat zmieniły. Nie chodzi mi wyłącznie od Microsofta, ale Googla i wielu innych. Wszystko jest trochę bardziej czyste. Natomiast zupełnie nie podzielam idei odkolorowania ikonek. Właśnie taki projekt tchnął życie w techniczny layout ówczesnych smartfonów z np. Symbianem, czy Windows 6.5. Ikony (znaczki) stały się bardziej ludzkie – lepiej oddawały urządzenia, które programy miały zastępować. Cały ekran stawał się przez to również wesoły i różnorodny. A co do widgetów, to nie czarujmy się – przydatne będą głównie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Przeciętny Kowalski ma kłopot ze zwyczajnym poukładaniem ikonek.

 • Tomasz R

  Mi się bardzo podoba. A konferencja jest zaplanowana aż na 2 godziny, więc chyba rzeczywiście dużo zobaczymy.

 • Mam nadzieję że się postarają i nie pokażą jakiegoś biało czarnego crapu ;-)

 • Piotr K.

  Skąd ten obrazek do wpisu? Świetny koncept!

 • Piotr K.

  Skąd ten obrazek do wpisu? Świetny koncept!

 • Jeden z wielu projektów, które ostatnio krążą po necie. Pisałem o nim jakiś czas temu.

 • Jeden z wielu projektów, które ostatnio krążą po necie. Pisałem o nim jakiś czas temu.

 • Piotr K.

  No to musiałem przegapić w rss, bo czytam wszystko ;)

 • Ovix

  Jonym Ivie jak na razie nie schrzanił niczego co wyszło spod jego ręki. Miejmy nadzieję, że nie zrobi z iOS’em tego co Microsoft zrobił z Windowsem :)

 • monk

  Ja z kolorami mam problem na Maku – większość ikonek Apple w docku niebieska. Wtf? Jak żyć?

 • ?!

 • monk

  App Store, iTunes, Safari, Mail.. Dock mam po lewej stronie ekranu, ikonki małe – łatwo pomylić.

 • Powiększ. :-]

 • monk

  Dziwne posunięcie ze strony firmy wydającej całe opracowania o interfejsach po prostu. Część mają genialnych rozwiązań, a czasem takie wpadki im się zdarzają..