Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Czy warto instalować SSD w iMac late 2008?

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Dostaję od Was sporo pytań na maila – na tyle dużo, że gdybym na wszystkie miał odpowiedzieć to nie miałbym czasu na nic innego. Niestety nie jestem wsparciem technicznym ani nie zarabiam na tym pieniędzy, więc musicie mi wybaczyć – sto do trzystu maili tygodniowo to absolutna normalka. Czasami jednak pytania się powtarzają…

Nie ma zatem większego znaczenia jaki SSD do niego włożymy, ale warto włożyć coś markowego (i tym samym szybkiego) z jednego prostego powodu – te dyski rzadziej padają.

iMac z late 2008 miał Core 2 Duo oraz HDD bez opcji zainstalowania SSD. Przyjmuje maksymalnie 6 GB RAM1, do których warto go rozszerzyć – koszt jest niewielki. W przypadku SSD jednak istotniejszy jest interfejs w komputerze do dysków. Ten iMac wspiera SATA II (3 Gb/s), czyli dokładnie tyle samo ile u mnie. Dopiero SATA III lub PCIe jest w stanie wykorzystać pełną prędkość SSD, który na SATA II będzie ograniczony magistralą. Nie ma zatem większego znaczenia jaki SSD do niego włożymy, ale warto włożyć coś markowego (i tym samym szybkiego) z jednego prostego powodu – te dyski rzadziej padają. Z moich doświadczeń mogę polecić Samsungi2 840 Pro i Kingstony HyperX (3K).

Jednym słowem: Warto!

  1. Nieoficjalnie; Apple twierdzi, że 4 GB.
  2. Tak, wiem.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.