Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Czy warto instalować SSD w iMac late 2008?

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Dostaję od Was sporo pytań na maila – na tyle dużo, że gdybym na wszystkie miał odpowiedzieć to nie miałbym czasu na nic innego. Niestety nie jestem wsparciem technicznym ani nie zarabiam na tym pieniędzy, więc musicie mi wybaczyć – sto do trzystu maili tygodniowo to absolutna normalka. Czasami jednak pytania się powtarzają…

Nie ma zatem większego znaczenia jaki SSD do niego włożymy, ale warto włożyć coś markowego (i tym samym szybkiego) z jednego prostego powodu – te dyski rzadziej padają.

iMac z late 2008 miał Core 2 Duo oraz HDD bez opcji zainstalowania SSD. Przyjmuje maksymalnie 6 GB RAM1, do których warto go rozszerzyć – koszt jest niewielki. W przypadku SSD jednak istotniejszy jest interfejs w komputerze do dysków. Ten iMac wspiera SATA II (3 Gb/s), czyli dokładnie tyle samo ile u mnie. Dopiero SATA III lub PCIe jest w stanie wykorzystać pełną prędkość SSD, który na SATA II będzie ograniczony magistralą. Nie ma zatem większego znaczenia jaki SSD do niego włożymy, ale warto włożyć coś markowego (i tym samym szybkiego) z jednego prostego powodu – te dyski rzadziej padają. Z moich doświadczeń mogę polecić Samsungi2 840 Pro i Kingstony HyperX (3K).

Jednym słowem: Warto!

 1. Nieoficjalnie; Apple twierdzi, że 4 GB.
 2. Tak, wiem.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • DRIZTEST

  w każdym ktory ma sata warto a samsung ssd lepszy jest EVO niż PRO

 • EVO leci na TLC, a Pro na MLC. Pro zdecydowanie pewniejszy wybór!!!

 • DRIZTEST

  Parametry maja „zbliżone” a jest tańszy.
  Taka sytuacja: ostatni złamał mi się wahacz (dolny tył) i kupiłem NOWY prosto z AUDI za 600 zł, żeby taka sytuacja nie miała już miejsca.
  1000 km złamał się znowu ten sam „nowy” a gwarancja tego nie obejmuje – protokół przed .. oględziny auta (proszę przywieźć na lawecie, proszę odebrać zdjęcia … i chciał wymieniać dalej jakie są procedury….. powiedziałem, że dziękuję i auta nie przywiozę. Kupiłem kolejny (używany) na allegro za 28 zł i zrobiłem na nim już 2 tys km. Więc od pewnego czasu nie używam słowa pewniejszy za dużo razy się przejechałem. :-)

 • DRIZTEST
 • darekpoznan

  Możesz podać pewne i tanie źródło zakupu kości 4GB SO-DIMM DDR2? Jestem też zainteresowany rozbudową, ale nie widzę takich kości w polskich sklepach (wszędzie tylko zestawy 2x2GB)…

 • Tez byłem pewien ze największe można wstawić 2x2GB i takie kości wstawilem. W artykule jest napisane przyjmuje maksymalnie 6GB ramu, ale chyba nie ma 2x3gb wiec zostaje 1x2gb i 1x4gb można tak ? czy trzeba inaczej ?

 • Dokładnie tak. 2+4.

 • Dzięki za informacje wiec zaczynam szukać 4gb.
  Sprawdziłem (wideo) jak wymienić ssd Samsungi2 840 Pro myślałem ze to prostsza sprawa ale jest troszkę odkręcania, u siebie sam robiłeś czy lepiej to komuś zlecić ?

 • Zlecić w iMac.

 • Marucins

  Wyłącznie PRO.

  W sumie dla takiego SATA II wystarczyłby 840 basic.

 • Tomek

  Witam, a co z iMac 20″ mid 2007? Czy i tu warto? Bo napęd optyczny chodzi na ATA gdybym tu chciał wstawić SSD. A może dysk hybrydowy SSHD zamiast HDD? Proszę o sugestie, bo muszę pomóc mojemu staruszkowi ;-)