Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iMac late 2013 – co nowego?

· Wojtek Pietrusiewicz · 56 komentarzy

Klasa komputera all-in-one1 ma kilka ogromnych zalet. Jest to przede wszystkim mały footprint na biurku oraz brak ogromnej skrzyni pod nim. iMac ma jednak jeszcze te zalety, że wygląda absolutnie zabójczo i nie wstyd go pokazywać gościom – z powodzeniem może stać wyeksponowany na małym biurku w salonie lub schowany w gabinecie, widoczny tylko dla oczu swojego właściciela.

Wielu osobom zdaje się, że potrzebują komputer przenośny, bo chcą go używać na kolanach na kanapie. Jeśli uważacie, że taka potrzeba definiuje konieczność kupienia laptopa, to współczuję; iPad lepiej wypełni Wam tę lukę. Ponadto, w cenie MacBooka iMac oferuje znacznie więcej. Nie musicie też od razu kupować modelu topowego – podejrzewam2, że najtańszy iMac 21.5″ będzie i tak szybszy niż Air czy 13″ MacBook Pro z Retiną.

Zmiany w 2013 – CPU i GPU

Patrząc na benchmarki, wyniki Iris Pro 5200 są bardzo zbliżone do GT 650M montowanym w zeszłorocznym rMBP 15″.

Najnowsze wersje iMaków przynoszą kilka zmian. Przede wszystkim wyposażone są w Intel Core i5 lub i7 oraz dyskretne układy graficzne, z jednym wyjątkiem. Najtańszy model 21.5″ korzysta z wbudowanego układ w procesor – Intel Iris Pro 5200. CPU w tym konkretnym przypadku to Core i5-4570R, a literka na końcu oznacza, że ma najszybszą odmianę układu graficznego. Ten układ też najprawdopodobniej pojawi się w tegorocznym MacBooku Pro z Retiną. Patrząc na benchmarki, wyniki Iris Pro 5200 są bardzo zbliżone do GT 650M montowanym w zeszłorocznym rMBP 15″. Powinno to wystarczyć nawet dla casualowych graczy. Hardcore’owcy oczywiście powinni poszukać PC-ta. Pozostałe modele mają na stanie różnej maści karty NVIDIA GeForce – od GT 750M w topowej konfiguracji modelu 21.5″, przez GT 755M w podstawowej 27″, aż do GT 775M w najdroższej. Opcjonalnie można też kupić GT 780M z 4 GB RAM.

HDD, Fusion Drive i SSD

Niezależnie od potrzeb, uważam że każdy w dzisiejszych czasach, kupując iMaka, powinien wyposażyć go przynajmniej w podstawowy Fusion Drive.

Nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego Apple w iMakach nadal w standardzie dostarcza HDD. Są to 1 TB dyski o prędkości obrotowej wynoszącej 5400 rpm w modelu 21.5″ oraz 7200 rpm w 27″. Każdy model iMaka można opcjonalnie wyposażyć we Fusion Drive (1 TB + 128 GB SSD) lub pamięć flash o pojemności 256 i 512 GB. Modele 27″ mogą dodatkowo mieć 3 TB HDD, 3 TB Fusion Drive oraz 1 TB SSD. Niezależnie od potrzeb, uważam że każdy w dzisiejszych czasach, kupując iMaka, powinien wyposażyć go przynajmniej w podstawowy Fusion Drive. Różnica w wydajności względem tradycyjnego HDD jest ogromna, a niezależne testy przez ostatni rok pokazały, że ta implementacja sprawdza się na dłuższą metę. Przypomnę tylko, że Fusion Drive to nic innego jak dwa osobne dyski – 128 GB SSD i 1 TB HDD – połączone ze sobą w jeden duży wirtualny dysk. Różnica względem posiadania osobno SSD i HDD polega jedynie na tym, że w przypadku Fusion Drive wszystkie dane są rozmieszczane odpowiednio pomiędzy dyskami automatycznie przez OS X i działa to zaskakująco sprawnie.

Zapomniałem dodać, że zarówno Fusion Drivie jak i SSD łączą się teraz za pomocą PCIe, co powinno zdecydowanie poprawić ich wydajność.

802.11ac

Nowością w tym roku jest jeszcze 802.11ac, które jako pierwsze pojawiło się w MacBookach Air. Osobiście nie robi mi to większej różnicy, ponieważ obecnie nawet 802.11n nie ogranicza mnie w żaden sposób, ale dla niektórych może być to spora zaleta. Naturalnie trzeba wyposażyć się w nowy router wspierający ten standard.

Idealna kalibracja prosto z fabryki

Ostatnią rzeczą, na którą chciałem zwrócić, to niemal idealna kalibracja ekranów w iMakach. Anand przeprowadził testy na modelu podstawowym modelu 21.5″ i musiał potem zbierać szczękę z podłogi.


Nowe iMaki kuszą. Bardzo. Ale mój obecny model nadal działa i chyba jeszcze chwilę poczekam… przede wszystkim na Mac Pro oraz jego (podejrzewam) absurdalną cenę… ale jestem również bardzo zainteresowany rozwojem ekranów wysokiej rozdzielczości i cały czas z tyłu głowy zastanawiam się kiedy Retina w końcu trafi do desktopów.

Źródło: AnandTech

  1. Wszystko w jednym.
  2. Domysły na podstawie doświadczeń poprzednich generacji.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.