Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

SSD w nowych iMac? Nie tak szybko …

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Nowe modele iMac po raz pierwszy pozwalają montować dwa dyski wewnątrz tej niezwykle ciasno upakowanej plątaniny podzespołów i kabli. Zamawiając wymarzony model za niemałą kwotę możemy dodatkowo zamówić SSD jako drugi dysk. Nie ma możliwości specyfikacji dwóch HDD — wynika to zapewne z faktu, że tradycyjne dyski generują znacznie więcej ciepła niż te bazujące na pamięci flash. Jeśli jednak myślicie, że wystarczy zamówić najtańszy model 27″ i następnie dołożyć sobie własny, zazwyczaj tańszy, dysk to będziecie mieli na drodze kilka mniej lub bardziej poważnych przeszkód.

Apple w konfiguracji jedno-dyskowej nie dostarcza uchwytu trzymającego dysk na miejscu. Chłopacy z MacLife zapewne szybko coś wykombinują, ale kilka domowych sposobów na rozwiązaniej tej zagadki też się znajdzie. Następnie potrzebny będzie splitter kabla SATA (męski na dwa żeńskie) oraz left-angled SATA connector cable — chodzi o kabel SATA z wtyczką pod kątem 90 stopni w lewą stronę. Jeśli to jednak wszystko wydaje się proste do zrobienia to ostatni krok lekko mnie przeraził: trzeba odkręcić kilka śrub od logic board i lekko ją unieść, aby dostać się do wolnego portu.

Jeśli ktokolwiek będzie się tego podejmował to poproszę o wykonanie zdjęć (lub ew. mogę przyjechać w okolicach Warszawy) — być może pomoże to w przyszłości innymi majsterkowiczom.

Powodzenia!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • marcinko

  a jak z zamianą HDD na SSDw iMacach 27 (late 2009) …??
  Da rade cos takiego zrobic..??

 • sLyX

  Teoretycznie jest to możliwe. Jedyny problem polega na tym, że Apple na oryginalnych dyskach montuje sensor temperatury, który steruje wiatraczkiem odpowiedzialnym za chłodzenie HDD. Jeżeli zmienisz dysk na inny, wiatraczek HDD będzie chodził na 100% obrotach bez przerwy. Są jednak sposoby na obejście tego problemu, które bez problemu znajdziesz w internecie, jeżeli nadal jesteś zainteresowany.

 • Chciałbym 512GB SSD. Bardzo. Tylko ta cena!

 • sLyX

  To tak jak i ja. Dopóki ceny nie spadną nie ma sensu. 256 MB za mało, chyba, że tak jak w nowym iMacu, zamontujesz sobie dwa dyski i SSD ustawisz na startowy. 512 ma cenę zaporową. No nic. Trzeba jeszcze poczekać. Swoją drogą trochę jetem rozczarowany najnowszym odświeżeniem linii iMaców. Liczyłem na USB 3.0 no i grafika mogłaby być lepsza przynajmniej w topowym modelu. Ale…I tak jest troszkę lepiej niż było, więc nie będę narzekał…

 • marcinko

  doklanie na SSD trzeba jeszcze poczekac :) narazie ceny są za wysokie

 • 256 to stanowczo za mało, szczególnie przy objętości dzisiejszych zdjęć i materiałów HD. iMac wg mnie fajnie ewoluował, szczególnie podobają mi się dwa dyski. Procesory w topowych modelach nie robią na mnie większego wrażenia bo różnice w stosunku do late 2009 są niewielkie natomiast core i3 są miłym dodatkiem. Nie wiem jaka różnica jest w stosunku do starszych kart GPU ale dopóki starcraft mi działa to nie będę narzekał. :-)

 • sLyX

  No w sumie masz rację. Ja z gier w tej chwili (kiedyś byłem hardcorem) to tylko Starcraft 2 i trochę casualowo World Of Warcraft (uwolniłem się z nałogu). No i oczywiście czekam na Diablo 3…Ehh ten Blizzard…Uzależnia

 • Mam dokładnie tak samo – od WoW byłem uzależniony. Reszta grania (poza SC2) odbywa się na PS3 więc interesuje mnie tylko czas renderingu w FCP i obróbka zdjęć w LR/PS.

 • Jacek

  OWC oferuje przeróbkę iMac 27″ polegającą na wyprowadeniu portu eSATA na zewnątrz.

  http://www.engadget.com/2010/08/02/owc-will-cut-a-hole-in-your-new-27-inch-
  imac-put-an-esata-port/

 • Jacek