Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

SSD w nowych iMac? Nie tak szybko …

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Nowe modele iMac po raz pierwszy pozwalają montować dwa dyski wewnątrz tej niezwykle ciasno upakowanej plątaniny podzespołów i kabli. Zamawiając wymarzony model za niemałą kwotę możemy dodatkowo zamówić SSD jako drugi dysk. Nie ma możliwości specyfikacji dwóch HDD — wynika to zapewne z faktu, że tradycyjne dyski generują znacznie więcej ciepła niż te bazujące na pamięci flash. Jeśli jednak myślicie, że wystarczy zamówić najtańszy model 27″ i następnie dołożyć sobie własny, zazwyczaj tańszy, dysk to będziecie mieli na drodze kilka mniej lub bardziej poważnych przeszkód.

Apple w konfiguracji jedno-dyskowej nie dostarcza uchwytu trzymającego dysk na miejscu. Chłopacy z MacLife zapewne szybko coś wykombinują, ale kilka domowych sposobów na rozwiązaniej tej zagadki też się znajdzie. Następnie potrzebny będzie splitter kabla SATA (męski na dwa żeńskie) oraz left-angled SATA connector cable — chodzi o kabel SATA z wtyczką pod kątem 90 stopni w lewą stronę. Jeśli to jednak wszystko wydaje się proste do zrobienia to ostatni krok lekko mnie przeraził: trzeba odkręcić kilka śrub od logic board i lekko ją unieść, aby dostać się do wolnego portu.

Jeśli ktokolwiek będzie się tego podejmował to poproszę o wykonanie zdjęć (lub ew. mogę przyjechać w okolicach Warszawy) — być może pomoże to w przyszłości innymi majsterkowiczom.

Powodzenia!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.