Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Bloggerzy mają moc (!), ale w Polsce to nadal stoi na żenującym poziomie [infografika]

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Paweł Tkaczyk wczoraj wrzucił bardzo ciekawą infografikę, którą możecie zobaczyć poniżej po rozwinięciu wpisu. Zawarto w niej najbardziej „znanych” co nie jest równoznaczne z najbardziej popularnymi pod względem czystych liczb — Makowe ABC ma w końcu więcej czytelników niż Hatalska czy Maciek Budzich. Nie to jest jednak istotne. Najbardziej zaskakujące są różnice w wykorzystaniu przez machinę marketingową wspomnianej siły bloggerów. W USA normą jest korzystanie z podcastów, blogów, RSSów i innych tego typu mediów do promowania swoich produktów. Co więcej — firmy pozwalają bloggerom na własne wnioski na temat ich produktu, bo wiedzą, że ta osoba lepiej rozumie swoich czytelników i będzie to w stanie po prostu lepiej przekazać. U nas, w Polsce, niestety nadal nikt nie jest w stanie tego pojąć.

infografika

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Maciej Winiarski

  Pisze się „bloger” czy „blogger”?

 • Ostatnio korekta informowała mnie, że obie formy są poprawne.

 • Maciej Winiarski

  OK. Osobiście preferuję formę z pojedynczym „G”. Podwójne bardzo mi się kojarzy z platformą Blogger od Google.

 • janek

  Ostatnio czytałem na PWN. Propozycja prosta – jeśli w spolszczonym wyrazie podwójna głoska jest słyszalna, wypada ją uwzględnić w pisowni. I odwrotnie, czyli blogger -> bloger, banner -> baner, ale scanner -> skaner, corrida -> korrida.

 • „firmy pozwalają bloggerom na własne wnioski na temat ich produktu, bo wiedzą, że ta osoba lepiej rozumie swoich czytelników i będzie to w stanie po prostu lepiej przekazać.” – nie nadążam za rozumowaniem ;)

 • MDW2

  Trochę trudno mi zaliczyć AntyWeb czy Spider’s Web do blogów. Niby jest to forma bloga ale to raczej… spółdzielnia blogerska. :) Zatrudniani są ludzie, którzy piszą niekoniecznie zgodnie z tym co myśli i uważa twórca tego bloga. Trudno mi powiedzieć: „czytam Przemka Pająka” czy „czytam Grzegorza Marczaka”, bo czytając Spider’s Web czy AntyWeb 90% wpisów nie jest ich. Nie mówię, że to źle czy tak nie powinno być. Po prostu nie pasuje mi nazywanie tych stron blogami. Blog to coś bardziej osobistego, związanego z charakterem autora. No ale może po prostu powinienem sobie przedefiniować pojęcie bloga i wszystko mi będzie pasowało. :)

 • MDW2

  W fizycznym świecie obracam się wśród wielu osób związanych z komputerami, nowymi technologiami, programowaniem. Wyobrażacie sobie, że tak na oko 70-80% z tych osób nie wie co to jest podcast! Pomijam już ogólną niechęć to wszystkiego co zrobiło i robi Apple (bo to jest u nas normalne), ale zwyczajnie nie potrafią wyjaśnić pojęcia „podcast”. Ja właściwie nie ruszam się bez słuchawek. Do pracy i z pracy chodzę piechotą (2 x 30 minut). Tylko w sytuacjach wyjątkowych korzystam z czegoś innego niż nogi. No a jak idę to od lat zawsze w słuchawkach. Głównie słucham podcastów i audiobooków. Dopiero jak mi się skończą aktualne odcinki to trochę muzyki. Kilka razy gdy wychodząc zakładałem słuchawki albo wchodząc je zdejmowałem, dostawałem niedyskretne pytanie „czego tam słuchasz?”. Jak odpowiadałem, że „podcastu, subskrybuję ich kilkanaście”. I w większości przypadków padało pytanie „co to są podcasty?”. I weź tu tłumacz, że to takie… niezależne audycje radiowe dostępne na życzenie. :) Patrzą na mnie trochę jak na dziwaka. :)

 • Chodzi o to ze jak przeczytasz na czyimś blogu o danym produkcie to myślisz jest to rzetelna informacja. A jak można słuchać kogoś kto dostaje za to pieniądze ….od producenta?

 • To zależy od człowieka i jego standardów.