Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Moves App – zaawansowany krokomierz dla iPhone’a

· Wojtek Pietrusiewicz · 20 komentarzy

Wiecie, że ostatnio mam „fazę” na różnej maści gadżety do fitnessu. Nie mam pojęcia dlaczego, ale być może to wewnętrzny gadżeciarz próbuje się ze mnie wydostać na dwór. W zeszłym tygodniu premierę miała bardzo ciekawa aplikacja Moves, która za pomocą akcelerometra i GPSu w naszym iPhonie robi prawie dokładnie to samo co urządzenia do tego przeznaczone.

Aplikacji używam od piątku i to właśnie z jej powodu wróciłem do iPhone’a 5 – jak wiecie ostatnio kilka razy w tygodniu przesiadam się pomiędzy iPhonem, a Nexusem 4. Wstępne testy okazały się bardzo pozytywne i pomimo, że brakuje wielu zaawansowanych funkcji, to musimy pamiętać, że to dopiero pierwsza odsłona programu, a to co robi, robi znakomicie.

Wystarczy, że będziemy iPhone’a nosili w kieszeni, a Moves będzie wszystko zliczał, podliczał, wysyłał na serwer i zwracał w formie łatwiejszej do odczytania. Integracja z Foursquare pozwoli nam na określenie gdzie dokładnie byliśmy, a całość naprawdę działa. Ciężko to opisać, więc po prostu pokażę Wam dokładnie jak wyglądała moja sobota. Tego dnia miałem ze sobą na drugim telefonie uruchomionego Runkeepera i wyniki były bardzo zbliżone.

Moves App 01

Telefon musimy przede wszystkim mieć „na sobie” – w kieszeni, torebce lub innym miejscu, które pozwoli mu zliczać nasze kroki. Jak widać po powyższym, najpierw krzątałem się po domu po czym udaliśmy się z Żoną na spacer do Łazienek. Wracając wpadliśmy do apteki, wróciliśmy następnie do domu i o godzinie 17:46 wyruszyliśmy na drugi koniec miasta. Chwila odpoczynku i o 22:13 udaliśmy się do znajomych na imprezkę.

Moves na iPhonie cały czas pracuje w tyle, a wykorzystuje do tego funkcjonalność GPS, podobnie jak nawigacje samochodowe. Jednak w odróżnieniu od nich sprawdza nasze położenie bardzo rzadko – subiektywnie oceniam, że raz na minutę lub trzy. To pozwala programowi nie zużywać zbyt dużo baterii. Przez trzy dni kończyłem dzień z wskaźnikiem baterii na 20% – od 10% do 30% mniej niż zwykle, zależnie od dnia. Tragedii nie ma, ale w dniach, w których korzystam z niego częściej zabrakłoby mi na wieczór prądu. Tutaj przewaga osobnego urządzenia jest wyraźna, bo ma własne ładowanie.

Moves App 02

W niedzielę ewidentnie spędziłem znacznie mniej czasu na nogach, a więcej w samochodzie. Aplikacja naprawdę bezbłędnie rozpoznaje kiedy i jaką czynność wykonujemy. Lokalizacje musimy opisać sobie ręcznie, jeśli chcemy mieć dokładne etykiety – domyśle pokazują napis w stylu „W pobliżu centrum.” To tylko kilka sekund pracy, więc nie jest w żadnym momencie uciążliwe.

Moves App 03

Moves oczywiście brakuje kilku rzeczy, między innymi licznika kalorii. Nie mamy też dostępu do naszych danych, a aplikacja nie integruje się z serwisami Withings, Runkeeper, Fitbit i innymi standardami na rynku. Na chwilę obecną nie ma też jak wyciągnąć naszych danych. Wczoraj w nocy jednak ponownie wróciłem do Nexusa 4, ale noszę iPhone’a 5 ze sobą tylko po to, aby zliczał moje kroki. Tak – aż tak bardzo mi się podoba.

Moves możecie pobrać za darmo z tej strony. Wersje dla Androida i Windows Phone są w drodze.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • kimsim

  Zainstalowane, dzięki!

 • Buzuk

  Też się bawię po tym jak tweet’nąłem o tym programie ale… FitBita nie zastąpi jednak. Chodzi głównie o wygodę. To drugie urządzenie mogę po prostu do siebie „przypiąć’ i zapomnieć. Jest cały czas ze mną a telefonu nie biorę wszędzie ;) Ale pomysł z graficznym przedstawieniem naszej aktywności w Moves App jest bardzo fajny.

 • Właśnie graficznie mnie urzeka. Jak pacniesz np w „transport” to dodatkowo pokazuje na mapie trasę jak Runkeeper, itp.

 • Mirx

  No dobrze, a ile trzeba zrobić kroków, żeby było ok? Oczywiście z założeniem, że nie jestem leśnikiem, ani listonoszem.

 • 6.5 km to około 10 tys. kroków w moim przypadku.

 • Mirx

  Czyli daje to jakieś 400-500 kcal, ew. dwa pączki. Jak widzę to co piszę, to mi się jeść odechciewa.

 • Buzuk

  O, mi FitBit pokazuje, że 6.7km to 8582 kroki (ale nie kalibrowałem go pod kątem długości kroku, jest na domyślnym ustawieniu) :)

 • Muszę poprawić bo spojrzałem na screen – 9700 to około 7 km.

 • Robroy881

  Ciekawa aplikacja. Z mojego punktu widzenia bardzo pomagają te wszystkie narzędzia w osiągnięciu motywacji :) Należy jednak brać pod uwagę spore marginesy błędu. I mała dygresja której nie mogłem się oprzeć aczkolwiek odrobinę na temat :Aby dostać indywidualne informacje trzeba zrobić sobie kilka badań łącznie z ilością tkanki tłuszczowej , wody w organizmie , masy mięśniowej, wiek , płeć….i to nie na wadze uniwersalnej. Wystarczy błąd wzrostu o jeden cm a wyniki będą inne wiec przypomnijcie sobie kiedy ostatnio się mierzyliście bo możecie się zdziwić gdy okaże się to nie aktualne. Głupio mówić ale sam tak miałem. Skutek jest taki ze mam 1,5cm mniej niż kilka lat temu. Spowodowane jest to kilkuletnimi treningami siłowymi opartymi o duże obciążenie.
  Z tą wiedzą po wypełnieniu odpowiedniego oprogramowania urządzenie jest w stanie przekalkulować ile spalamy indywidualnie. Brak w dzisiejszych czasach tylko odpowiedniego sensora a raczej zespołu sensorów połączonego w jedna całość ponieważ jak wiadomo do optymalnego i określonego przez nas spalania musimy mieć również odpowiednie tętno a to dodatkowa informacja dla systemu zliczającego . Tego niestety brakuje w tych breloczkach, opaskach , bransoletkach. Dla geekow fajne by było tez informowanie ze wychodzimy poza obszar planowanych parametrów np. gdy wychodzimy z konkretnego przedziału bicia serca urządzenie by wysyłało dźwięk.

 • MDW2

  W jaki sposób tak często przesiadasz się z iOS na Androida i wracasz? Przecież takie operacje rozwalają wszystko. Chyba bym oszalał gdybym miał to choćby raz zrobić. :)

 • Wszystko mam w chmurze i te same aplikacje na obu. Brakuje mi Twittera sensownego jedynie.

 • MDW2

  Czyli np. kontakty masz w googlowym kalendarzu, a nie applowym?

 • BGN

  To czekamy na wersję na Andka. ;-)

 • W tym tygodniu mamy nadzieję.

 • Kam

  Fajny program.

  Niestety na moim iP3GS bateria wystarcza na kilka godzin (od 9:00 do 13:00 zjadło ok 80% baterii). Szkoda, że nie ma możliwości wyłączenia GPS i zliczania samych kroków, przynajmniej nie znalazłem.

  Może ktoś zna sam licznik kroków na iPhone`a?

 • Pingback: Ronek'Coding()

 • Pingback: FitBit One (Dzień 2) – Problemy rozwiązane, One zaczyna przypadać mi do gustu | Makowe ABC()

 • Pingback: Jawbone Up (Dzień & Noc 1) – Pierwsze wrażenia | Makowe ABC()

 • Pingback: Jawbone Up vs. FitBit One vs. Moves vs. RunKeeper – test precyzji | Makowe ABC()

 • Pingback: Najpierw iPhone, teraz iPad; rozwiązanie problemu takiego samego czas użycia i standby | Makowe ABC()