Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPhone 5S wraz z nowym, tańszym bratem?

· Wojtek Pietrusiewicz · 21 komentarzy

Ostatnio pojawia się coraz więcej, często sprzecznych ze sobą, informacji na temat dwóch nowym iPhone’ów – modelu 5S, który byłby naturalnie następcą obecnej 5-ki, oraz tańszej wersji, zbudowanej z plastiku. Te wszystkie plotki w większości niestety pochodzą z dwóch źródeł – od analityków oraz z azjatyckich fabryk.

Nie widziałem jeszcze ani jednego analityka, który miałby jakiekolwiek pojęcie o czym pisze jeśli chodzi o temat iPhone’a. A tematów poruszanych przez nich jest sporo i zapewne będzie jeszcze więcej. Co do samych fabryk – problemem z tym źródłem jest prosty fakt, że Apple u nich również zamawia prototypy do testów dla siebie. Jestem przekonany, że przez ręce zespołu pracującego nad iPhonem przewinęły się wersje tego smartfona w każdym wyobrażalnym rozmiarze, od 2.5 do 6.9″. Zresztą to samo dotyczy iPada, który przecież powstał pierwszy, chociaż na swój debiut rynkowy musiał czekać trzy lata dłużej.

iPhone sales graph 2013-01

Wracając jednak do samych telefonów. Ostatnio pojawiło się plotka, jakoby Apple rzekomo chciało wprowadzać nowy model telefonu dwa razy w roku. Potencjalnym problemem może być dla nich fakt, że większość ludzi już wie o tym, że nowy model pojawia się raz do roku i z tego powodu ostatnie dwa kwartały dla konkretnego modelu są zawsze sporo gorsze od pierwszych dwóch. Tylko czy Apple’owi to w czymkolwiek przeszkadza? Patrząc po historii premier iPodów to niespecjalnie, a mija już sześć lat. Okres świąteczny jest z kolei najbardziej lukratywnym kwartałem i skoro już raz premiera nowego modelu była opóźniona o sześć miesięcy, to czy ma sens przyśpieszanie kolejnej? Historycznie wiemy, że Apple nie wypuszcza nowego modelu dopóki ten nie jest gotowy, a iPhone 5 nie dość, że ma nowszy SoC względem poprzedniego modelu, to jest na rynku dopiero cztery miesiące. Dotychczasowy model „tick-tock” został zaburzony również w iPadach i utrudnia to przewidywanie przyszłości. Pomimo, że „Apple robi swoje” i nie zawraca sobie głowy konkurencją, to nie wątpię, że będzie przynajmniej kilka dyskusji na temat zbliżającego się Samsunga Galaxy S IV. Czy wpłynie on na ich decyzje? Tego się nigdy nie dowiem, ale takie spekulacje na pewno się pojawią.

Jednak pojawiło się ostatnio sporo plotek o tanim iPhonie, szczególnie po wywiadzie z Philem Schillerem, którego tłumaczenie było korygowane1 wkrótce po jego opublikowaniu. Nie sądzę, aby Apple chciało się pchać w rynek tanich telefonów – to nie spełnia warunków ich modelu biznesowego. Rynek „niedrogich” smartfonów? Kto wie. Obecnie mamy 4-calowy model z ekranem Retina. Być może chodzi o wprowadzenie modelu tańszego, plastikowego z 4″ ekranem o rozdzielczości 320×568? To uważam akurat za bezsensowny krok, chociaż iPad mini przecież debiutował właśnie bez Retiny – oba miałyby wtedy 163 ppi. Z drugiej strony, mamy przecież iPoda touch 5G opartego o Apple A5 i 4-calową Retinę, kosztującego niewiele ponad 1.300 PLN. Może dołożenie modułu umożliwiającego dzwonienie i/lub przejście na plastikową obudowę miałoby sens w tym formacie, a jednocześnie pozwoliłoby firmie z Cupertino zachować wysoką marżę przy niskiej cenie?

Niestety na chwilę obecną mamy przed sobą zbyt dużo niewiadomych, szczególnie po ostatniej premierze iPada mini w nietypowym dla tego urządzenia, okresie. Nie wątpię, że jeśli Apple będzie mogło wejść na rynek tańszych smartfonów odpowiednim produktem to nie będzie się długo wahało. Stanie się to dopiero, gdy telefon będzie spełniał ich wszystkie potrzeby i założenia. Jeśli stanie się odwrotnie, to będzie to pierwszy sygnał, że odchodzą od filozofii przestrzeganej przez lata. Filozofii, która wyniosła ich na szczyt. Pamiętajmy tylko, że nasze teorie i wyobrażenia nie zawsze będą się pokrywały z ich punktem widzenia. A jeśli taki telefon się pojawi to wszyscy będą krzyczeli, że pod Stevem Jobsem to nie miałoby miejsca. Bullshit.

Znacznie ważniejszym, dla mnie, pytaniem jest to czy w marcu pojawi się iPad mini z ekranem Retina.

Źródło wykresu: barefigur.es

  1. Słowo „cheap” zostało poprawione na „inexpensive”.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.