Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Scriptogram przechodzi spore zmiany

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Scriptogr.am, serwis którego nazwa kompletnie mi nie leży, przeszedł wczoraj spore zmiany. O samym silniku do blogowania, który wykorzystuje Dropboxa jako miejsce trzymania naszych plików, pisałem w maju:

Z pomocą przychodzi Scriptogr.am – najprostszy z możliwych sposobów na rozpoczęcie przygody … i do tego darmowy.

Owszem prosty, ale jeśli miało się jakiekolwiek podstawy informatyczne. Od dzisiaj to stało się jeszcze prostsze. Po pierwsze, można tworzyć wpisy bezpośrednio z panelu administratora (również w Markdown), a po drugie to interfejs został całkowicie przebudowany i dzięki temu stał się znacznie prostszy w obsłudze. Wprowadzono również nowe motywy i zdecydowałem się na ten domyślny, pomimo że implementacji @font-face jest przeprowadzona błędnie. Wszyscy zostanie jednak z czasem poprawione …

Scriptogr.am to genialne miejsce dla osób, które przede wszystkim chcą zacząć pisać. Obawiałbym się jedynie o przekroczenie transferu na koncie Dropboxowym jeśli przypadkiem staniemy się zbyt popularni. Wie ktoś jaki to dokładnie limit?

Zapraszam przy okazji do mojego kąciku tam, w którym niewiele się dzieje.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • Jest gdzieś opisany mechanizm działania tego serwisu ? Wydaję mi się, że plik jest otwierany raz na każdy jego update.

  • Z tego co mi wiadomo Dropbox ma limit 10GB/dzień dla darmowego konta i 250GB/dzień dla kont premium.

  • Pliki są serwowane jako statyczne HTMLe.

  • To czemu trzeba nacisnąć sync żeby pobrać/wyświetlić nowe wpisy (tak napisali na blogu, nie wiem czy to prawda). Wydaje się to sensowne żeby serwowali strony ze swojego cache, zamiast za każdym razem ciągnąć dane z Dropbox.

  • Dokładnie o to mi chodziło. Sprawdziłem teraz i właśnie miałem to napisać. Nikt nie jest na tyle głupi, żeby męczyć serwery takim parsowaniem i konwertowaniem danych.

  • Z .md musi być wygenerowany plik html.

  • Behinder

    No jedyny minus to było wciśkanie sync po każdej zmianie posta. Octopress lepiej sobie radzi i pozwala disqsa podlinkować. Scriptogram z kolei to naprawdę proste narzędzie nie trzeba mieć wykształcenia informatycznego by czytać instrukcję ze zrozumieniem, bez przesady :) Hardcorowy jest jedynie developing wlasnych szablonów kolorystycznych, nie mamy możliwości podejrzenia jak dokładnie będzie nasz przykładowy post wyglądał bo treść generowana jest przez silnik po stronie serwera. Mimo to paru ludków już ładne szablony napisało :D