Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zmiany w Thunderbolt

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Niestety, przez ostatni tydzień prawdopodobnie zauważyliście zmniejszoną aktywność na stronie. Wynika ona z innych obowiązków, które cały czas przeszkadzały mi w napisaniu paru dłuższych słów na temat zmian w nowych MacBookach. Jednocześnie sporo myślałem o pewnych tematach, więc spodziewajcie się moich przemyśleń na temat w nadchodzących dniach.

W międzyczasie pojawiło się sporo ciekawych informacji na temat odświeżonych modeli. Dotychczasowy MacBook Air potrafił napędzić tylko jeden zewnętrzny monitor za pomocą swojego portu Thunderbolt. Wynikało to z tego, że była to tańsza odmiana elektroniki portu, która tym samym miała mniejsze możliwości1. Co prawda nie znam nikogo, kto podłączałby więcej niż jeden monitor do MacBooka, a co dopiero Aira, ale być może są takie osoby. Miło mi Wam donieść2, że modele mid 2012 MacBooka Air mają już pełnego Thunderbolta i potrafią obsłużyć w sumie trzy ekrany jednocześnie3. Trzy? Tak … trzy. Dwa zewnętrzne oraz wbudowany. Osobiście nie próbowałbym tak pracować, ale być może niektórym spadek wydajności nie będzie przeszkadzał. Pamiętam jeszcze jak radził sobie Air z 2011 roku z jednym Thunderbolt Displayem – nowy ma szybszą kartę graficzną4, ale nie spodziewałbym się tutaj dramatycznej poprawy – tym bardziej, że do „napędzenia” są w tej konfiguracji dwa ekrany o rozdzielczości 2560×1440 pikseli. Być może się mylę, ale nawet modele Pro ewidentnie wolniej działają przy dwóch ekranach, a mają przecież dyskretne układy graficzne.

W międyczasie, bodajże Macworld blogger OWC5, testował możliwości portów Thunderbolt w najnowszych MacBookach Pro z ekranami Retina6. Okazuje się, że nowe modele potrafią obsłużyć do trzech zewnętrznych ekranów, co daje w sumie cztery licząc wbudowany – iście imponujące jeśli zliczymy całkowitą liczbę pikseli.

Jako, że w redakcji mamy obecnie Thunderbolt Display 27″, to jak tylko pojawią się sztuki testowe nowych modeli, postaram się przetestować tą nową funkcjonalność – zakładając oczywiście, że Apple podeśle również ATD.

A czy Wy korzystacie z więcej niż jednego monitora w połaczeniu z MacBookiem? Jeśli tak, to zostawcie komentarz z wrażeniami, a ja śpieszę przygotować tekst pt. „Mac – zmiana warty”.

 1. W dużym skrócie.
 2. Jeśli oczywiście jeszcze o tym nie wiecie.
 3. Wymagany jest update firmware’u Thunderbolt, który od paru dni czeka w uaktualnieniach.
 4. Intel HD Graphics 4000 zamiast 3000 w poprzedniku.
 5. Nie mam teraz linku do oryginalnego artykułu Dzięki Meewosh.
 6. Mam ochotę nazywać je RetinaBook Pro – przyjmie się? Jak myślicie?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Mam pytanie. Co lepiej kupić Nowego MacBook Pro czy Air? zależy mi generalnie i na dysku i w miarę na mobilności. Myślę o 13 calowym modelu i z tej droższej werski ale standardowej konfiguracji (te co są po 6999)

 • Do czego dokładnie będziesz go używał i ile miejsca na dysku potrzebujesz. Precyzyjnie podaj wymagania.

 • Ja jestem użytkownikiem Macbooka Pro 13″ C2D 2,4GHz, 60G SSD i 8G RAMu. Następnym moim komputerem będzie zdecydowanie Macbook Air. Nie mogę się tylko zdecydować czy wybrać 13″ z prockiem 1,8 8G RAM czy 11″ z procesorem 2.0GHz 8G RAM…

 • Szczerze mówiąc w Lionie przy podłączeniu drugiego ekranu tak spieprzyli pełnoekranowe aplikacje, że odechciewa się tego używać. W tej chwili pracuję i w domu i w pracy na 13″ przy użyciu fullscreen apps. Jest pięknie i wygodnie. No chyba, że ktoś potrzebuje dużego ekranu ze względu na specyfikę pracy…

 • Jak jedyny komputer to 13″.

 • No tak też chyba wybiorę. Tylko muszę upchnąć komuś mojego Pro ;-)

 • SSebastian

  Miałem dzisiaj możliwość obejrzenia nowego MacBooka z ekranem retina. Przed zakupem radzę mieć coś „dużego” do zrobienia. Doktorat, magisterka, książka bo jest to komputer na którym będziemy szukali nowych zadań, żeby jeszcze popracować. Nie wiem jak pracować z zewnętrznym ekranem na tym komputerze. Przecież za każdym razem kiedy spojrzę na zewnętrzny ekran moją twarz wykrzywi grymas zniesmaczenia. Naprawdę super komputer. Co do zewnętznych ekranów. Tak używam, ale ostatnio rzadziej. Często iPad robi jako drugi monitor z jakimś tekstem czy zdalnym połaczeniem które potrzebuję do pracy i z MBR to chyba będzie optymalne wyjście. Ponadto tryb pełnoekranowy aplikacji oducza wykorzystywania zewnętrznych monitorów. Jak chcecie bić rekordy podłączania ekranów to są jeszcze monitory na USB ;)

  W moim przypadku MBR z iPadem 3 może skusić mnie na całkowitą przesiadkę na MACa i porzucenie Thinkpadów – a jest to wyczyn

 • Nie poczujesz różnicy w prędkości. Jeżeli dużo będziesz pracował z zewn monitorem to możesz pomyśleć o 11″

 • Czy wiecie, czy da się podłączać Apple Cinema Display jakąś przejściówką do Thunderbolt?
  Planuję zakup Apple Cinema Display 30″ i nie wiem, czy w przyszłości, po zmianie MacBooka PRO będę mógł go podłączyć.

  Swoją drogą, to nie wiem dlaczego Apple mając w ofercie tak porządne monitory zamienili ja na szajsowate 27 calowe lusterka.