Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zmiany w Thunderbolt

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Niestety, przez ostatni tydzień prawdopodobnie zauważyliście zmniejszoną aktywność na stronie. Wynika ona z innych obowiązków, które cały czas przeszkadzały mi w napisaniu paru dłuższych słów na temat zmian w nowych MacBookach. Jednocześnie sporo myślałem o pewnych tematach, więc spodziewajcie się moich przemyśleń na temat w nadchodzących dniach.

W międzyczasie pojawiło się sporo ciekawych informacji na temat odświeżonych modeli. Dotychczasowy MacBook Air potrafił napędzić tylko jeden zewnętrzny monitor za pomocą swojego portu Thunderbolt. Wynikało to z tego, że była to tańsza odmiana elektroniki portu, która tym samym miała mniejsze możliwości1. Co prawda nie znam nikogo, kto podłączałby więcej niż jeden monitor do MacBooka, a co dopiero Aira, ale być może są takie osoby. Miło mi Wam donieść2, że modele mid 2012 MacBooka Air mają już pełnego Thunderbolta i potrafią obsłużyć w sumie trzy ekrany jednocześnie3. Trzy? Tak … trzy. Dwa zewnętrzne oraz wbudowany. Osobiście nie próbowałbym tak pracować, ale być może niektórym spadek wydajności nie będzie przeszkadzał. Pamiętam jeszcze jak radził sobie Air z 2011 roku z jednym Thunderbolt Displayem – nowy ma szybszą kartę graficzną4, ale nie spodziewałbym się tutaj dramatycznej poprawy – tym bardziej, że do „napędzenia” są w tej konfiguracji dwa ekrany o rozdzielczości 2560×1440 pikseli. Być może się mylę, ale nawet modele Pro ewidentnie wolniej działają przy dwóch ekranach, a mają przecież dyskretne układy graficzne.

W międyczasie, bodajże Macworld blogger OWC5, testował możliwości portów Thunderbolt w najnowszych MacBookach Pro z ekranami Retina6. Okazuje się, że nowe modele potrafią obsłużyć do trzech zewnętrznych ekranów, co daje w sumie cztery licząc wbudowany – iście imponujące jeśli zliczymy całkowitą liczbę pikseli.

Jako, że w redakcji mamy obecnie Thunderbolt Display 27″, to jak tylko pojawią się sztuki testowe nowych modeli, postaram się przetestować tą nową funkcjonalność – zakładając oczywiście, że Apple podeśle również ATD.

A czy Wy korzystacie z więcej niż jednego monitora w połaczeniu z MacBookiem? Jeśli tak, to zostawcie komentarz z wrażeniami, a ja śpieszę przygotować tekst pt. „Mac – zmiana warty”.

  1. W dużym skrócie.
  2. Jeśli oczywiście jeszcze o tym nie wiecie.
  3. Wymagany jest update firmware’u Thunderbolt, który od paru dni czeka w uaktualnieniach.
  4. Intel HD Graphics 4000 zamiast 3000 w poprzedniku.
  5. Nie mam teraz linku do oryginalnego artykułu Dzięki Meewosh.
  6. Mam ochotę nazywać je RetinaBook Pro – przyjmie się? Jak myślicie?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.