Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

WP-Svbtle i WordPress-Svbtle – nowy sposób pracy z WordPressem

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

Pisałem już o Scriptogr.am, który umożliwia rozpoczęcie blogowania w zaledwie kilka minut. Nie jest to co prawda rozwiązanie dla użytkowników, którzy mają niewielkie pojęcie o komputerach, ale nie jest też trudne w zrozumieniu. Niemniej jednak wielu z nas ma instalacje WordPressa, w których nie są wykorzystywane  wszystkie jego możliwości. Jeśli tylko chcemy pisać, najlepiej w Markdown, nie przejmując się jednocześnie całą otoczką jakimi są tagi, kategorie i tak dalej, to WP-Svbtle oferuje nam ciekawy hack dla WordPressa.

Projekt Svbtle został stworzony przez Dustina Curtisa – ten minimalistyczny silnik powstał w Ruby on Rails i na dzień dzisiejszy jest nieskończony i niepubliczny. Dustin co prawda obiecał, że udostępni go na GitHubie jak będzie gotowy, ale nie za bardzo w to wierzę. Pomysł jednak spodobał się innym koderom i bardzo szybko zyskał klony w postaci chociażby Obtvse, który jest również oparty o RoR. W międzyczasie Svbtle zamienił się w znacznie ciekawszy zbiór osób, w którym znajdziemy takie nazwiska jak Matthew Panzarino, MG Siegler, Federico Viticci czy Aaron Souppouris oraz wiele innych. Powstała sieć blogowa jest oparta na tym samym silniku, ma identyczny design z dwoma różnicami – każdy ma unikatowe logo oraz kolor akcentów na stronie. Ciekawie się też prezentują niektóre nazwy domen poszczególnych autorów. Sam design jest minimalistyczny, jednak to nie on mnie zainteresował …

UI admina składa się w zasadzie z dwóch ekranów. W dashboard zapisujemy myśli oraz je rozwijamy. Mamy też możliwość zmiany ich statusu z Idea1 na Public. Drugi ekran z kolei to edytor, obsługujący zapis w Markdown. Ten sposób pracy i tworzenia wpisów bardzo mi się spodobał, pomimo że zupełnie nie pasowałby do charakteru Makowego ABC – Dustin opisał ideologię stojącą za tą implementacją tutaj.

The management interface has evolved to organize posts like my brain does; there are two states: an idea and a published article. When I have an idea, no matter how developed, I throw it into the ideas pane. This creates a physical scrapboard for organizing my thoughts. I work on ideas over time, and, when one of them becomes developed or good enough, I’ll publish it and it’ll move over into the published column.

Ewidentnie nie tylko mnie się to spodobało, ponieważ bardzo szybko na GitHubie pojawił się projekt o nazwie WP-Svbtle, który miał za zadanie zastąpić interfejs administratora panelem Svbtle. Jako, że moją domenę moridin.pl praktycznie nikt nie odwiedza, posłużyła mi za królika doświadczalnego. WP-Svbtle składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest motyw, który upodabnia WordPressa do projektu Curtisa, a drugi odpowiedzialny jest za dostarczenie piszącemu środowiska podobnego do oryginału. O ile sam motyw nie jest idealną kopią2 to na GitHubie znajdziemy również WordPress-Svbtle, w którego włożono więcej wysiłku. Niezależnie, to właśnie przeportowany UI administratora jest tym co mnie urzekło i muszę przyznać, że pomysł jest znakomity.

Tak więc, jeśli macie już instalację WordPressa (lub jednak chcecie ją założyć), a interesuje Was prostota jaką charakteryzuje się Scriptogr.am, to być może WP-Svbtle jest rozwiązaniem dla Was. Są co prawda darmowe alternatywy w stylu Tumblr czy wspomnianego Scriptogr.am, ale nie oferują one takich możliwości jakie daje nam WordPress. A jeśli możemy dodatkowo unikać niezbyt przyjaznego UI tego CMSa, to czemu nie?

  1. To odpowiednik WordPressowego Draft.
  2. Nie jest do końca dopracowany.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.