Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nokia została przyłapana na małym oszustwie

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Nokia wczoraj wypuściła film reklamujący między innymi stabilizację obrazu technologii PureView w Lumii 920. Niestety, bardzo szybko zostało odkryte małe oszustwo Nokii. Zresztą sami zobaczcie odbicie w szybie przyczepy na powyższym screenie. Jak pisze T.C. Sottek na łamach The Verge:

On the left, Nokia shows the non-stabilized version, which, predictably, looks terrible, and on the right the ad shows the perfectly smooth capture, purportedly enabled by Nokia’s optical image stabilization technology. The only problem is that the video is faked.

Nokia z kolei dopiero po ujawnieniu tego faktu dodała informację u siebie na stronie:

The Lumia 920 pictures in this post were taken using prototype hardware and software, and then reduced dramatically in size. In addition, the OIS video, above, was not shot using the Lumia 920.

Szczerze mówiąc to mało mnie interesuje taki chwyt reklamowy. Takie działania są dzisiaj tak powszechne, że mało kto zwraca na to uwagę. Kiedyś zresztą po sieci krążył fajny film, którego oczywiście teraz nie mogę znaleźć, pokazujący zwykłe najprostsze sceny z seriali, które zostały komputerowo podkręcone. Skoro można w zwykły spacer ulicą włożyć wiadro pieniędzy, to takie rzeczy nie powinno dziwić.

Nie zmienia to jednak faktu, że oczekuję od producentów rzetelności przy takich demonstracjach lub przynajmniej informacji, że obraz jest symulowany/zmanipulowany.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Nie chodzi Ci o http://www.youtube.com/watch?v=clnozSXyF4k ? Pokazane m.in. jak uzyskują piękne panoramy na „pustych” ulicach. Ja kiedyś ku pamięci wrzuciłem na swojego bloga.

 • Niestety standardy mocno się obniżyły, wszyscy tuningują… oszukują

 • Nie ale ten jest bardzo podobny jeśli nie lepszy. :-)))

 • cyberangel1975

  Afera z powodu takiego drobiazgu? Zobaczcie jak Samsung podkręca rzeczywistość :D
  Reklama Samsunga:

  Tak wygląda to na prawdę:

 • lookash

  Szczerze mnie to nie rusza. To tak samo jak reklamy tuszu do rzęs gdzie wszystkie modelki/aktorki mają owe rzęsy doczepione. To są te same śpiewki co przy okazji „photoshopowanych” zdjęć modelek w magazynach kolorowych. No i co z tego że są zmieniane? Ja osobiście wolę popatrzeć na coś ładniejszego, idealnego, niż widzieć niektóre niedoskonałości. Wiadomo tu sprawa jest troche inna bo film na prezentować rzeczywiste możliwości danej komórki, ale na miłość boską, kto w to wierzy ;)

 • tylko się nie zdziw jak twoja córka będzie się głodziła aby wyglądać jak pani w kolorowym magazynie .. wyjaśnij jej, że nie trzeba wierzyć …

 • lookash

  No to już chyba głowa rodzica w tym, żeby wytłumaczyć dziecku, że takie coś nie istnieje. Jak dziecko zobaczy w bajce/filmie, że ktoś lata, też może się rzucić z dachu.

  Trzeba mieć głowę w tym wszystkim i podchodzić z dystansem.

 • Dla mnie to nie jest małe oszustwo !!!.
  Często wybiera się produkt za naprawdę duże pieniądze bo jedna z cech, funkcji, lub brak pewnej przypadłości decyduje o zakupie. Stabilność obrazu, wyraźne zdjęcia w nocy są jedną z głównych motywacji wyboru takiego, a nie innego smartphone’a. Z doklejonych rzęs, czy wyciągania suchych i wyprasowanych koszul prosto z pralki zdają sobie sprawę wszyscy dorośli, kupują produkty które starczają na miesiąc i kupują inne jak okazało się, że to ściema. Drogi telefon często kupuje się na raty lub w 3 letnim kontrakcie. Odkrycie takiej ściemy powoduje, że klient się zraża na dłużej lub na zawsze jeżeli w grę wchodzą emocje dotyczące pieniędzy. Jak widać Nokia nie do końca wyciągnęła wnioski ze swojej porażki.

 • „a tak wygląda koszulka wyprana w zwykłym proszku”