Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Scriptogr.am – zacznij blogować w 5 minut

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Wiele osób chciałoby rozpocząć przygodę z pisaniem. Wiele osób też nie decyduje się na to z wielu powodów. Niektórzy zwyczajnie nie mogą się zmotywować, inni nie potrafią się zdecydować na jakąś konkretną platformę.

Większość chciałaby postawić własnego WordPressa, ale to z kolei wymaga pewnych finansowych deklaracji – potrzebna jest domena, serwer oraz ewentualnie motyw. Do tego oczywiście dochodzi konieczność konfiguracji całości, dobrania odpowiednich pluginów i sporej dozy cierpliwości. Znajomość CSS i PHP również nie zaszkodzi. Można oczywiście zdecydować się na Tumblra lub darmowego WordPressa oraz kilka innych platform, ale minusem tego rozwiązania jest fakt, że to nie my rządzimy daną platformą, a jej zmiany w przyszłości niekoniecznie muszą nam odpowiadać. Z pomocą przychodzi Scriptogr.am – najprostszy z możliwych sposobów na rozpoczęcie przygody … i do tego darmowy.

Scriptogr.am

Scriptogr.am wymaga dwóch rzeczy: konta na Dropboxie oraz na samym scriptogr.amie. Założenie obu to kwestia kilku chwil. Do pełni szczęścia przyda się jeszcze znajomość Markdown, o którym pisałem jakiś czas temu. Po założeniu obu kont, naturalnie w odpowiedniej kolejności, na naszym Dropboxie pojawi się katalog /Apps/scriptogram – w jego podkatalogu posts umieszczamy nasze tekstowe pliki, koniecznie posiadające rozszerzenie .md zamiast .txt, które następnie musimy synchronizować za pomocą panelu admina scriptogr.am. To kwestia wciśnięcia jednego przycisku …

Struktura pliku tekstowego jest banalna i ma następującą strukturę:

---
Title: Tytuł wpisu
Date: rrrr-mm-dd hh:mm
---
Tutaj podajemy treść wpisu.

Scriptogr.am umożliwia również korzystanie z innych parametrów do definiowania naszego wpisu. Możemy też tworzyć strony za pomocą Type: page.

Pełna instrukcja zostaje przedstawiona po założeniu konta i z góry uprzedzam, że jest prosta jak budowa cepa – nie ma zupełnie czym się martwić.

Dodajemy RSS do scriptogr.am

Jednej rzeczy, której brakuje “na dzień dobry” to adresu RSS, aby ktoś mógł nas dodać do swojego czytnika. Możemy jednak w bardzo prosty sposób stworzyć stronę, która umieści odpowiedni link na naszym scriptogr.amie. Wystarczy do katalogu /Apps/scriptogram/posts/ dodać plik o nazwie page_RSS.md i następującym kodzie:

---
Title: RSS
Type: page
Link: http://scriptogr.am/nazwa_użytkownika/feed
---

Na koniec

Najpiękniejszą rzeczą w scriptogr.amie jest jego prostota. Do dyspozycji otrzymujemy kilka przygotowanych wcześniej motywów. Możemy też zdefiniować własny jeśli mamy jakiekolwiek pojęcie o CSS. Najbardziej podoba mi się fakt, że cała zawartość do jedynie zbiór plików tekstowych, które możemy edytować praktycznie z każdego miejsca na świecie – wystarczy przeglądarka WWW i dostęp do internetu. A same wpisy możemy oczywiście tworzyć offline na jakimkolwiek notatniku lub edytorze tekstu.

Miłego pisania!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Dobre, niektórym może się to spodobać bardziej niż wordpress (zwłaszcza jeśli już używają markdown) :D

 • scriptogr.am jest wielokrotnie prostszy od WP. Do tego wymaga jedynie znajomości HTML bez wgryzania się w cały ten bałagan z PHP. Blog składa się z dwóch plików .html i .css. Można do tego dodać jeszcze .js ale to wszystko czego będziesz potrzebował żeby wystartować. 
  Na pewno nie nadaje się dla geeków.

 • SSebastian

  Baaaaaardzo mi się to podoba. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko dowolnego edytora na iPadzie z możliwością sprawdzania pisowni.

 • Ciekawe kiedy ktoś do tego zrobi motyw a’la Svbtle. :-)

 • Czy można jak w Tumblr wybierać szablon? Jeżeli to dla laików, to czy jest jakiś banalny sposób na wrzucanie video z Youtube albo podłączenie Disqus tak jak to łatwo robi się w Tumblr?
  Jest jakiś sposób na podgląd posta na stronie przed publikacją tak jak na Tumblr?

  Wydaje mi się, że Tumblr jest znacznie przystępniejszy i łatwiejszy dla początkujących, oraz banalnie prosty w konfiguracji.

  cyt. „Najbardziej podoba mi się fakt, że cała zawartość do jedynie zbiór plików tekstowych, które możemy edytować praktycznie z każdego miejsca na świecie – wystarczy przeglądarka WWW i dostęp do internetu. A same wpisy możemy oczywiście tworzyć offlinena jakimkolwiek notatniku lub edytorze tekstu.”

  Czy tak nie jest właśnie w Tumblr, że możemy edytować praktycznie z każdego miejsca, w dodatku jest aplikacja na iPhone’a. W offline to raczej zawsze możemy edytować w notatniku, czy to WordPress, Tumblr, czy inny system?

 • W scriptogr.am wszystkie pliki są u ciebie na dysku. Scriptogr.am nastawiony jest na treść tekstową przede wszystkim – dlatego wybrano markdown. W następnej kolejności są obrazki. Ale wideo – nie wiem jak to się robi w markdown.

 • Miałem na myśli osoby, które chcą się skupić na pisaniu (wypełnianiu treścią) zamiast na zarządzaniu „całym tym folwarkiem i przyległościami” (czyli doglądaniem bloga)… w tym geeków ;)

  Choć nie twierdzę, że będzie on w stanie zastąpić wielkie blogi oparte o rozwiązania typu WP+cache+milion pluginów „bez których nie da się wszystkiego ogarnąć i w ogóle nic nie będzie działało jak trzeba”…

 • Pingback: Czytaliście? (Cz. IV, 14/05/12) | Makowe ABC()

 • Ja polecam Squarespace, w wersji 6 (beta) miażdży konkurencję, ma piękne motywy, UI, aplikacje mobilne. Może Wojtek sam sprawdzi i napisze coś więcej o tej platformie.

 • Znam ją – jest świetna.

 • Pingback: WP-Svbtle i Wordpress-Svbtle – nowy sposób pracy z Wordpressem | Makowe ABC()

 • Pingback: Scriptogram przechodzi spore zmiany | Makowe ABC()