Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Scriptogr.am – zacznij blogować w 5 minut

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Wiele osób chciałoby rozpocząć przygodę z pisaniem. Wiele osób też nie decyduje się na to z wielu powodów. Niektórzy zwyczajnie nie mogą się zmotywować, inni nie potrafią się zdecydować na jakąś konkretną platformę.

Większość chciałaby postawić własnego WordPressa, ale to z kolei wymaga pewnych finansowych deklaracji – potrzebna jest domena, serwer oraz ewentualnie motyw. Do tego oczywiście dochodzi konieczność konfiguracji całości, dobrania odpowiednich pluginów i sporej dozy cierpliwości. Znajomość CSS i PHP również nie zaszkodzi. Można oczywiście zdecydować się na Tumblra lub darmowego WordPressa oraz kilka innych platform, ale minusem tego rozwiązania jest fakt, że to nie my rządzimy daną platformą, a jej zmiany w przyszłości niekoniecznie muszą nam odpowiadać. Z pomocą przychodzi Scriptogr.am – najprostszy z możliwych sposobów na rozpoczęcie przygody … i do tego darmowy.

Scriptogr.am

Scriptogr.am wymaga dwóch rzeczy: konta na Dropboxie oraz na samym scriptogr.amie. Założenie obu to kwestia kilku chwil. Do pełni szczęścia przyda się jeszcze znajomość Markdown, o którym pisałem jakiś czas temu. Po założeniu obu kont, naturalnie w odpowiedniej kolejności, na naszym Dropboxie pojawi się katalog /Apps/scriptogram – w jego podkatalogu posts umieszczamy nasze tekstowe pliki, koniecznie posiadające rozszerzenie .md zamiast .txt, które następnie musimy synchronizować za pomocą panelu admina scriptogr.am. To kwestia wciśnięcia jednego przycisku …

Struktura pliku tekstowego jest banalna i ma następującą strukturę:

---
Title: Tytuł wpisu
Date: rrrr-mm-dd hh:mm
---
Tutaj podajemy treść wpisu.

Scriptogr.am umożliwia również korzystanie z innych parametrów do definiowania naszego wpisu. Możemy też tworzyć strony za pomocą Type: page.

Pełna instrukcja zostaje przedstawiona po założeniu konta i z góry uprzedzam, że jest prosta jak budowa cepa – nie ma zupełnie czym się martwić.

Dodajemy RSS do scriptogr.am

Jednej rzeczy, której brakuje “na dzień dobry” to adresu RSS, aby ktoś mógł nas dodać do swojego czytnika. Możemy jednak w bardzo prosty sposób stworzyć stronę, która umieści odpowiedni link na naszym scriptogr.amie. Wystarczy do katalogu /Apps/scriptogram/posts/ dodać plik o nazwie page_RSS.md i następującym kodzie:

---
Title: RSS
Type: page
Link: http://scriptogr.am/nazwa_użytkownika/feed
---

Na koniec

Najpiękniejszą rzeczą w scriptogr.amie jest jego prostota. Do dyspozycji otrzymujemy kilka przygotowanych wcześniej motywów. Możemy też zdefiniować własny jeśli mamy jakiekolwiek pojęcie o CSS. Najbardziej podoba mi się fakt, że cała zawartość do jedynie zbiór plików tekstowych, które możemy edytować praktycznie z każdego miejsca na świecie – wystarczy przeglądarka WWW i dostęp do internetu. A same wpisy możemy oczywiście tworzyć offline na jakimkolwiek notatniku lub edytorze tekstu.

Miłego pisania!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.