Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Reakcje po premierze – Pozycja Apple będzie marginalizowana

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Pozostawię poniższe cytaty prawie bez komentarza – w przyszłości będzie zapewne okazja do nich wrócić.

Przemek Pająk:

Zdecydowaną większość nowości w nowej wersji smartfonu Apple’a znaliśmy wcześniej za pośrednictwem potoku plotek. W ten sposób Apple został odarty ze swojej największej broni marketingowej – słynnego one more thing.

Przemek ma tutaj raczej na myśli, że zostali odarci z możliwości wywołania zaskoczenia. „One more thing” to akurat co innego. Pamiętacie premierę iPhone 4, który został w całości ujawiony przed keynotem? Pomimo fali krytyki stał się najlepiej zaprojektowanym i wykonanym telefonem do dnia wczorajszego. A sam keynote jednak przedstawia produkt w znacznie lepszym świetle niż słabej jakości zdjęcia z przecieków.

Pozycja Apple’a będzie powoli marginalizowana, aż w końcu przestanie być odbierany jako rynkowy innowator w świadomości przeciętnego konsumenta. Nie wiem, czy potrwa to jeszcze 5 lat, czy 10, ale zdaje się, że nie ma już od tego odwrotu. Apple w drugiej połowie 2012 r. przestał być Apple’em Steve’a Jobsa.

No comment, bo będę musiał sam siebie cenzurować.

Reszta artykułu, o dziwo, stosunkowo obiektywna.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • tomekczerski

  A czego innego mogliśmy się spodziewać po SW jak nie prognoz rychłego upadku kolosa z Cupertino. Dziwi mnie jedynie termin jaki przepowiada Przemek: 5 do 10 lat? Serio? Firma posiadająca największe zasoby finansowe na planecie, oddanych użytkowników, wyniki finansowe przyspieszające jak startujący F16 i oddanie produktom? Nie, ale tak serio Przemku?

 • Jak dla mnie te „plotki” były kontrolowane, aby konsumenci obyli się z przyszłymi zmianami i nie było kłopotu z akceptacją – chociażby dock.
  Na początku we mnie aż się gotowało, po keynote… luz, jednak zmienili…

 • grafmarr

  Ciekawe, skąd Przemek posiada taką wiedzę, że przeciętny konsument odbiera Apple jako rynkowego innowatora? Według moich obserwacji przeciętny konsument postrzega Apple jako jedną z wielu firm rynku IT i to pod warunkiem, że ograniczymy tego przeciętnego konsumenta do zakresu osób cokolwiek interesujących się rynkiem IT. Jeśli weźmiemy pod uwagę przeciętnego konsumenta w ogóle to możemy stwierdzić, że bardzo często nie kojarzy on Apple z konkretnym produktem oraz obszarem rynku i po prostu wcale go to nie obchodzi.

 • A dla mnie było „One more thing” mimo że nie tak wprost zaakcentowane – iTunes 11. Mimo tego że czekam od pół roku na wymianę telefonu u operatora i siłą rzeczy będzie to iPhone 5, to tak na prawdę wprost nie mogę doczekać się nowego iTunes które wizualnie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Nie spodziewałem się tego na tym keynote.
  A w temacie samego iPhone 5 – no cóż w moim odczuciu zmiany są w szczególności na poziome technicznym. Jednak nie od strony wydajnościowej bo ta tu mniejszą rolę odgrywa, a od strony stworzenia czegoś co już istnieje w mniejszej, lepszej formie przy zachowaniu parametrów, jakości i trwałości. I od tej strony w moim odczuciu jest to innowacyjność. Może tutaj „dziennikarzom”, o których mowa w tym i poprzednich twoich wpisach, zabrakło szału pał od strony wizualnej. Choć myślę że to kwestia gustu bo mimo, że nowy iPhone nie różni się tak znacząco od poprzednich dwóch modeli to w moim odczuciu wygląda jeszcze lepiej :)

  PS. No dobra dali ciała z iPod nano – ten „zegarkowy” był optymalny :)

 • Dajcie już spokój z tymi wojenkami blogowymi, tak myślą – OK. Wolny Kraj.

 • cyberangel1975

  Niektórzy wciąż nie mogą zrozumieć, że „one more thing” to był Steve Jobs a nie Apple. „Amazing” odszedł ze Stevem, a ogryzek pozostał ogryzkiem…

 • SSebastian

  SW jest bardzo zorientowany na Microsoft, to nic, że nie wiemy kiedy i za ile i jak, ale i tak Nokia Lumia jest najlepsza. Ile prądu trzeba zużyć na ładowanie bezprzewodowe i co w podróży albo w aucie – ale i tak Nokia Lumia jest najlepsza? Jak działa Windows 8 w praktyce? – ale i tak jest najlepszy. Windows Phone i SW są po prostu the best .

 • Jak Cię wczoraj oglądałem to sobie tak spokojnie stałeś, cierpliwy, opanowany. A na blogu już dziś dalej komentujesz „błyskotliwe opinie ekspertów” z nieukrywaną irytacją! I dobrze! :D

 • Co mnie osobiście bardzo się podobało i na co czekam to iTunes. Wygląda niesamowicie, zawsze jakiś powiew świeżości :)

 • Nikt inny nie mógł tego napisać :D no chyba że Ewa Lalik która mnie zablokowała za wiadomości które jej wysłałem na temat taki że pisze bzdury! : (