Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Uważam, że iPhone 5 nie będzie się tak nazywał – otrzymamy po prostu nowego iPhone’a

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Pytanie o to co ma wspólnego generacja tytułowego telefonu z numerem na końcu padło w jednym z ostatnich wątków, w którym zastanawiałem się nad plotkami o rozdzielczości 1136×640 px w iPhonie. To oczywiście tylko moje zdanie, ale wygląda to tak …

Obecne nazewnictwo wszystkich iPhone’ów

  1. iPhone, 2007
  2. iPhone 3G, 2008
  3. iPhone 3GS, 2009
  4. iPhone 4, 2010
  5. iPhone 4S, 2011

Argumentacja

Pierwszy iPhone obył się przez żadnych przydomków – po prostu „iPhone”. Nie trzeba tego chyba wyjaśniać. Rok później nastał czas na uaktualnienie i oprócz designu, telefon Apple zyskał moduł 3G i analogiczny przydomek. Kolejny rok minął i Apple zdecydowało się na pozostanie przy tym samym designie, z tą różnicą, że wymieniono, kolokwialnie mówiąc, „bebechy” – „S” pochodziło od „Speed”, a różnica była dramatyczna, szczególnie porównując go z pierwszym modelem, który z czasem został nieoficjalnie nazwany 2G. W 2010 roku iPhone został całkowicie przekonstruowany, zyskał nowy zewnętrzny wygląd i nadano mu nazwę „4” – czwarty z kolei, czwarta generacja i jednocześnie kolejny numer po „3”, które występowało w modelach 3G i 3GS. Jego następca, ponownie o tym samym wyglądzie zewnętrznym, ponownie otrzymał „S” co nie było tym razem tłumaczone na „Speed”, ale chwalono zmianę procesora na A5, którego znamy z iPada 2.

Trzeba też pamiętać dwie istotne rzeczy – Apple już przynajmniej raz opowiadał o tym, jak to konsumentów nie interesują specyfikacje techniczne, oraz że nie są one tak naprawdę istotne. Co to za różnica co „siedzi pod maską” skoro to działa szybko, sprawnie i płynnie? Przecież nie jest ważnym ile posiada megaherców czy rdzeni, skoro urządzenie i system operacyjny są pod nie zoptymalizowane. Drugą jest fakt, że iPad trzeciej generacji nie został nazwany „iPad 3”, na to co wskazywałby poprzedni „iPad 2” – otrzymał jedynie przedrostek „nowy” oraz symbol 3G1 w materiałach technicznych.

Kolejny iPhone nie otrzyma literki 5 nie tylko z powódów, które wymieniłem w poprzednim akapicie. Przeszkodą stojącą za tą nazwą jest też fakt, że to telefon szóstej generacji, a Apple nie lubi nieścisłości. Mają też w zasadzie jeden model2, więc spodziewam się jedynie nadejścia „nowego iPhone’a” – powtarzałem już to wielokrotnie w Nadgryzionych, a teraz to napisałem.

Mam nadzieję, że nie będę musiał odszczekać swoich słów – Norbi poinformuj Tima Cooka o tym fakcie, żebym nie wyszedł na idiotę.

  1. Third generation / trzeciej generacji.
  2. Pomijając starsze generacje, które nadal są w sprzedaży.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.