Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Gdy 9 milionów preorderów to nie 9 milionów sprzedanych Galaxy S III

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Niedawno Samsung ogłosił, że zostało złożonych 9 milionów zamówień na najnowszy Galaxy S III. To brzmi jak ogromny sukces, ale to niestety jedynie marketingowy bełkot …

Niestety są dwa różne rodzaje zamówień – tych składanych przez konsumentów i przez odsprzedawców – i niewielu producentów może pochwalić się rzeczywistymi liczbami tak jak Apple czy Amazon. Sprzedając swoje produkty bezpośrednio, mają dokładny wgląd w to ile sztuk zostało zamówionych przez … uwaga, tutaj bardzo ważne słowo … klientów końcowych. Nie sklepów. Nie operatorów komórkowych. Klientów końcowych – osób takich jak ja czy Ty, drogi czytelniku.

To, że Samsung ogłasza spektakularny sukces w postaci preorderów na 9 milionów telefonów nie oznacza absolutnie nic, ponieważ to nie są sztuki sprzedane. Te Galaxy S III najpierw trafią do operatorów oraz sklepów i dopiero tam zostaną sprzedane dalej, do nas. Różnic jest kilka. Po pierwsze – operatorzy zamawiają daną partię towaru, która jest rozłożona w czasie, być może nawet kilku lub kilkunastu miesięcy. Ponadto, dostawa może być na przykład zadeklarowana na 200 tys. sztuk tygodniowo, ale jeśli sprzedaż będzie słaba, to całkowite zamówienie zostanie zredukowane, aby telefony nie leżały na magazynie. Po drugie – ten towar, jeśli nie zostanie sprzedany, może zostać zwrócony do Samsunga. Umowy są przeważnie skonstruowane tak, że producent musi odkupić zwracany sprzęt. Podobnie mogą oczywiście postąpić klienci – mają wyznaczony prawnie lub przez regulamin sklepu jak i do kiedy mogą zwrócić zakupiony towar. Dotyczy to oczywiście wszystkich, w tym Apple i Amazon.

Na obecną chwilę mówi się o potencjale produkcji na poziomie 5 milionów miesięcznie, więc te raportowane liczby nie są przesadzone – obawiam się jednak, że nigdy nie dowiemy się ile rzeczywiście sprzedało się Galaxy S III do klientów końcowych, na przykład przez premierowy weekend. Telefon, który leży na magazynie, nie wykonuje połączeń, nie łączy się z internetem i może zostać w każdej chwili zwrócony to jednak nie do końca telefon sprzedany.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.