Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Większy ekran to lepszy ekran, bo więcej się na nim mieści … umm … nie!

· Wojtek Pietrusiewicz · 21 komentarzy

Galaxy Nexus posiada rozdzielczość 720×1280 pikseli, które rozłożone zostały na ekran o przekątnej 4.65″. iPhone ma 640×960 na 3.5″ ekranie. Na załączonym przykładzie ewidentnie widać, że iPhone potrafi wyświetlić więcej informacji, pomimo że ma 320 mniej pionowych pikseli. W ostatnim odcinku Nadgryzionych poruszaliśmy podobny temat z Norbertem — wspominałem o tym, że ekran w Androidzie muszą rosnąć wraz z rozdzielczością, ponieważ inaczej elementy UI staną się za małe, aby wygodnie można było je pacnąć palcem.

Ciekawy jestem porównań na przykładzie innych aplikacji współnych dla obu platform — może macie przykłady dla Twittera, Path i innych?

Źródło: @degusta

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Andrzej Libiszewski

  Wszystko zależy od tego co nazwiesz „informacją”. GUI programu? Zdjęcie? Film? Wszystko zależy od doboru przykładu.

 • Chodzi mi o apps, co napisałem:

  Ciekawy jestem porównań na przykładzie innych aplikacji współnych dla obu platform — może macie przykłady dla Twittera, Path i innych?

 • To się nazywa ergonomia interfejsu i lata doświadczenia. Jak widać konkurencja Apple jest daleko w dupie, podobnie jak nasz ulubieniec – Microsoft.

  Z drugiej strony w dobie tandety, kiczu i bezguścia, te pojęcia (ergonomia, przyjazny UI itd.) nie mają znaczenia dla „szarej masy” – ona przyjmie wszystko i w każdej postaci. Byle by było tanio…

 • Adam Gołąbiewski

  Ciekawe. Na moim HTC Desiere HD  (800×480) mieści się dokładnie tyle samo informacji co na iPhonie. Właśnie sprawdziłem.

 • Anonim

  Wydaje mi się, że to bardziej wina programistów facebooka. Wyraźnie widać, że kolejne pola na Androidzie mają większą ramkę, co przekłada się na ich mniejszą ilość.Dodatkowo konto na Nexusie ma jeszcze zakładkę Apps, więc kolejne „zeżarte” pole ;)

 • Możesz zrobić na szybko screena i mi podesłać? :-)

 • Marcin Dmochowski

  „ekran w Androidzie muszą rosnąć wraz z rozdzielczością, ponieważ inaczej elementy UI staną się za małe, aby wygodnie można było je pacnąć palcem.” – to jak, na wiekszym ekranie trudniej pacnac w to co chcemy, i dlatego musi byc wieksze? Czy jest to poprostu:
  a)nieudolnosc programistow
  b) dzialanie celowe aby nie „przeladowac” ekranu informacjami?

 • Andrzej Libiszewski

  Aplikacja na zdjęciu to Facebook – z Apple ma niewiele wspólnego. GUI jest właściwie taki sam, poza rozmiarami… Można to oczywiście nazwać przewagą Apple, ale trzeba uważać, żeby nie przegiąć.

 • Kamil Kuliczkowski

  Przecież to są 2 różne aplikacje osobno napisane, zresztą widać różnice w elementach interfejsu. Jakby FB wypuścił aplikację na tablet z tak wielkimi guzikami, że zmieściły by się tylko dwa na ekranie, to rozumiem, że to znaczy, że nie ma sensu mieć tabletu – na smartfonie więcej widać? ;) To po prostu źle świadczy o ludziach, którzy wypuścili tą aplikację, przecież to chyba oczywiste, że w identycznej aplikacji na większym ekranie o większej rozdzielczości, na ekranie zmieści się więcej treści :)

 • Napisane przez Facebooka.

  A co do Twojego ostatniego zdania — tylko pozornie.

 • Adam Gołąbiewski

  Sorry.. mój błąd. Używam Tinfoil for Facebook i tam rzeczywiście wygląda to niemal identycznie jak na iPhonie, ale ściągnąłem oryginalną aplikacje Facbooka i wygląda jak na Nexusie. Myślałem, ze w obu programach będzie tak samo.

  http://dl.dropbox.com/u/11637890/shot_000003.png

 • Andrzej Libiszewski

  Otóż to. Więc świadczyć to może co najwyżej o programistach FB a nie o przewadze któregoś z systemów.

 • iPhone jest jednocześnie przykładem za i przeciw, ponieważ faktycznie pokazuje coś więcej, ale jednocześnie nie ma żadnej różnicy pomiędzy „nie-retina” a „retina” :)

  Dopiero iPad robi ZNACZĄCĄ różnicę, pomimo iż różnica ilości pikseli nie jest taka znowu znacząca… ale za to jest znacząca różnica fizycznej wielkości wyświetlacza :)

 • Adam Gołąbiewski

  Jak widać poniżej to tylko kwestia zaprojektowania GUI. Po lewej Tinfoil po prawej oficjalny Facebook. Oba uruchomione na ekranie 800×480

 • Andrzej Libiszewski

  No chyba jednak się nie mieści tyle samo :P

 • A wiesz co by się stało gdybyś upchnął 960×640 na 3.5″ pod Androidem? Podpowiem: Android nie skaluje tak jak iOS.

 • Kamil Kuliczkowski

  No i co z tego, że obie są napisane przez FB. Napisałem już, że jeśli FB by wypuściło wersję na tablety z jeszcze większymi elementami UI (i mieściło by się na ekranie jeszcze mniej niż na wersji ze screena), to by znaczyło, że na tablecie z rozdziałką 1280×960 (lub większą) generalnie widać mniej niż na iphonie? :D Otwórz sobie przeglądarki internetowe i wtedy porównaj, a nie porównujesz dwie różne (tak – wypuszczone przez jedną firmę) aplikacje.

 • Marcin Dmochowski

  Jaki dzwiek wydaje ustepujace pole znieksztalcania rzeczywistosci? ;) Chyba wlasnie slyszalem jak znika ;)
  p.s. Dlaczego elementy GUI na iPadzie nie sa proporcjonalnie wieksze od tych na iPhonie? Zgodnie z teoria z newsa, powinny byc ogromne…

 • Nie o to chodzi. Jak wyjdzie iPad 3 z Retiną to przyciski pozostaną takie same, co nie miałoby miejsca w Androidzie.

 • Andrzej Libiszewski

  Automatyczne skalowanie nie ma wielkiego związku z tym jak przygotowują aplikację programiści.

 • :D
  Przecież to nie możliwe!
  Te screeny jakiś fake ;)
  Applemaniacy zróbmy coś, nie pozwólmy tak podważać prawd objawionych przez Apple! ;)