Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowy Kindle Paperwhite — druga generacja, lepszy ekran, lepsze podświetlenie

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Nie zdążyłem jeszcze spisać pierwszych wrażeń z mojego, już starego, Paperwhite, a Amazon zdążył zaprezentować nowszy model. Skandal, mówię Wam. Skandal! Na szczęście po przejrzeniu specyfikacji sprzętowej nie załamałem się, pamiętając też, że cena po jakiej go kupiłem była sporo niższa niż sklepowa.

Nowości nie ma dużo – zastosowano podświetlenie drugiej generacji, zwiększono kontrast oraz wprowadzono szybszy o 25% procesor. Amazon również wprowadził nowości do oprogramowania i tutaj trochę się martwię … czy będzie update dla istniejącego Paperwhite? Nowości to, między innymi, możliwość szybkiego przeglądania książki, pomijanie całych rozdziałów bez utraty zapamiętanego miejsca czytania (?), integracja Goodreads (z którego korzystam na iPadzie obecnie) oraz Kindle FreeTime dla dzieci, który ma zachęcić najmłodszych do czytania.

Teraz pozostaje czekać i zobaczyć czy Amazon wtopi z updatem czy nie. Aha — mieliście rację. Ekran podświetlany strasznie ułatwia życie wieczorami! Nie wyobrażam sobie już powrotu do starego Kindle.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • SSebastian

  A za przyciskami do przewracania stron jeszcze tęsknisz?
  Fajnie, moja Żona zabrała mi mój „stary” Paperwhite to sobie kupię nowy :)

 • Mam nadzieję, że funkcje programowe dodadzą do obecnego Paperwhite w formie aktualizacji. Lepsze podświetlanie nie jest mi potrzebne, starcza mi obecne. Procesor szybszy też nie wiele zmieni w moim przypadku. Ale integracja z GoodReads brzmi naprawdę fajnie…Jak również możliwość przeglądania książek – nareszcie…

 • raffaellorb

  Ekran podświetlany ułatwia życie wieczorami — warto to zapamiętać…przed ewentualnym zakupem

 • Myślałem, że będę, ale nie tęsknię. Dziwne.

 • Bo nie ma za czym tęskić. Jeszcze Kindle Touch, gdzie ekran był osadzony strasznie głęboko, bardzo dziwnie się obsługiwało. Paperwhite to jednak inna liga…

 • Zgadza się…ale w obecnym Paperwhite nie ma się do czego przyczepić….

 • Maciej

  A jak wygląda kwestia czytania na Kindle Paperwhite i iPadzie? Czy podczas czytania na iPadzie bardziej męczy się wzrok?

 • Różnica jest znaczna. Czytanie Kindle Paperwhite to sama przyjemność. Prędzej zaśniesz zaczytawszy się do późnej nocy, niż od zmęczenia oczu (co przy czytaniu na iPadzie mi się zdarzało często). ;)

 • SSebastian

  Tak iPad bardziej męczy wzrok, jest mniej czytelny w słońcu. Jak Żona skonfiskowała mi Kindle Paperwhite to przez tydzień ciężko było mi się przyzwyczaić. Wieczorami jeszcze tryb nocy (czarne tło i białe litery) z minimalnym podświetleniem ratują sytuację, ale w dzień iPad ma dużo więcej refleksów i jest mniej komfortowo niż na Kindle.