Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Fotograficznie w Fabryce Pikseli

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Miłosz wczoraj opublikował własne spostrzeżenia dotyczące nowości z ostatnich dni, czyli Nikona D4, Fuji X-Pro 1 oraz Canona G1 X. Na początek, bardzo zdziwił mnie słowami:

Nikon zaprezentował swój flagowy model D4. Jeśli kiedykolwiek będę rozważał „przesiadkę” ze swoich Canonów, to ten model może być za to odpowiedzialny.

D4, chociaż prawie idealnie spełnia moje oczekiwania1, to niewiele różni się od Canona 1DX — cena obu jest niestety dla mnie nie do zaakceptowania. Miłosz też nic nie pisał o 1DXie, a czekałem na jego słowa na ten temat.

Moją pierwszą reakcją było „a gdzie 23/2.0”?

To była moja druga reakcja. Cena $17002 jest jednak ciut za wysoka za to co on oferuje, w szczególności że zaczynam wkraczać w pole pełnoklatkowych Nikonów i Canonów. Oferuje jednak małe gabaryty oraz design, który po prostu robi wrażenie. W każdym razie mój D700 bez gripa i z maleńką 35-tką nie jest na tyle większy, aby w zasadzie dublować posiadany sprzęt. Gdyby to natomiast była pełna klatka to bez wahania sprzedałbym obecnie posiadany sprzęt.

Jeszcze kilka lat i powstaną matryce zdolne rejestrować obraz przy ekwiwalencie czułości ISO 2048576. Może chociaż zaokrąglać to do łacińskiego kilo? ISO 12800 jako ISO 12k?

Już to dawno stosuję w mowie. Chyba rzeczywiście czas zacząć zaokrąglać również na piśmie. A teraz koniecznie udajcie się do źródła!

Logo: Pochodzi ze strony Fabryka-Pikseli.com.

  1. Powinien mieć wbudowany WT-5 do Wi-Fi.
  2. W USA.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • Oprócz WT-5 mogliby wbudować GPS – szczerze ta druga funkcja byłaby chyba bardziej użyteczna.
    Chciałbym, żeby zrobili tak w D800 – ale to raczej marzenia…

  • Zdziwiłem? Dlaczego? Napisałem „jeśli kiedykolwiek będę rozważał przesiadkę”, przecież. Chodzi po prostu o to, że mimo ogromnych zalet modelu D3s, nie biorę go pod uwagę przy planowaniu kolejnych zakupów, a D4 już mógłbym. I tak, z pewnością, wcześniej „sprawdzę” 1Dx (co jest oczywiste o tyle, że pracuję w tym systemie). A wcześniej, istotnie, nic o 1Dx nie pisałem, ale tylko z braku czasu. Rzecz jasna, specyfikacja robi wrażenie. 

    Mnie cena X-Pro 1 nie zbiła z tropu. Od tak dawna czekam na „odpowiedni” aparat, że jestem gotów przełknąć tę kwotę. Oczywiście, jeśli nie okaże się, że dobrze wygląda tylko na zdjęciach.

  • Fotografuje już długo obecnie mam d700 z cyfrowych – nie wzbudza mojego zachwytu ani nowy canon ani nowy nikon – ich iso miliard po co ?? noktowizor ?? tak troche proszę pomyśleć .. ja wolałbym iso 25 lub 12,5 i zakres powiedzmy rejestracji na poziomie slajdu na średnim …. Używam średniego formatu od Mamiya to jest dopiero fun …

  • dokładnie to samo pisałem na swojej stronie już w 2009 roku (nota bene, w pierwszym tekście, który opublikowałem)