Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Fujifilm X-Pro 1 już niedługo

· Wojtek Pietrusiewicz · 25 komentarzy

Fuji w końcu zaprezentowało X-Pro 1 — najnowszy model z serii aparatów wyposażonych w hybrydowe wizjery. Dołącza do X100 oraz nowszego X10, który jest … uboższy od X100. Fuji zatem, dla jasności swojej i swoich klientów, stopniuje modele tak: X-Pro 1, X100, X10. Wszystko jasne.

X100 był opisywany w iMagazine oraz tutaj — pozwoliłem sobie blisko rok temu spisać moje pierwsze wrażenia. Naczelnemy spodobał się tak bardzo, że zanabył takowego bez większego zastonowienia. Czy teraz wymieni na nowszy i lepszy model? X-Pro1 charakteryzuje się matrycą 16MP, niestety w rozmiarze APS-C oraz wymienną optyką. Do kompletu druga generacja wyjątkowego hybrydowego wizjera. Na starcie mają być dostępne trzy obiektywy: 18mm f/2.0, 60mm f/2.4 macro i 35mm f/1.4. Te wartości należy odpowiednio przemnożyć przez 1.5, aby porównać je do pełnej klatki. Fuji oferuje nam zatem  27mm, 90mm i 53mm odpowiednio. Ma być dostępna również przejściówka do szkieł Leici, czyli Zeissy M też powinny pasować.

Cena za tą zabawkę retro nie jest łaskawa dla kieszeni. $1700 to przewidywana cena w USA. Plus po $500 za obiektyw lub $600 za makro. U nas spodziewałbym się takich samych wartości, ale w euro. Ktoś zainteresowany? Bo pełnoklatkowe SLRy wychodzą taniej …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.