Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Spaces — szybkie zamykanie i dodawanie biurek

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Spaces działają pod Lionem inaczej niż w poprzednich wersjach OS X — większość z Was zapewne to już zauważyła. W odróżnieniu od Leopard i Snow Leopard, gdzie miałem stałą liczbę biurek, pod Lionem zmieniam to dynamicznie. Po pierwsze, nie mam potrzeby posiadania takiej ich ilości — tryb pełnoekranowy zastąpił mi je w wielu przypadkach1. Po drugie, tak jest naprawdę bardzo wygodnie, a w szczególności jak wpadnie się w nawyk dodawania nowych, przykładowo do dokończeniu projektu nad którym w danym momencie pracujemy.

Po włączeniu Mission Control, na górze ekranu pojawiają się nasze biurka. Przytrzymując klawisz Option (⌥), pojawią się opcje do ich zarządzania: ‚x’ znany z iOS celem zamknięcia/zabicia niepotrzebnych biurek i ‚+’ po prawej stronie, który odpowiada za dodawanie kolejnych. Dodatkowo, możemy po prostu podjechać myszką w prawy górny róg, aby pasek „dodawania” pojawił się bez konieczności korzystania z klawiatury.

Smacznego!

 1. Mail i iTunes, żeby daleko nie szukać.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • BGN

  Czy jestem tak ‚gupi’, że nie rozumiem sensu tego artykułu? :D Stwierdzanie oczywistych rzeczy ;)

 • Michal Trzeciak

  nie rozumiem jak to zrobić.

 • Michal Trzeciak

  już kumam

 • Dominik

  A czy w widoku Mission Control można prócz biurek zamykać też programy? Próbowałem kombinacji z command+q ale nie działa niestety. To byłaby przydatna funkcja… czasem chcę wyłączyć kilka programów i z poziomu Mission Control byłoby to bardzo praktyczne.