Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nadgryzieni — MP3 czy AAC? [ankieta]

· Wojtek Pietrusiewicz · 40 komentarzy

Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim czytelnikom słuchaczom za słowa otuchy oraz wsparcia. Staramy się zawsze przygotowywać ciekawe odcinki, pomimo że często tematów jest mało, a jak zapewne zauważyliście w komentarzach — potrzeby, preferencje i wymagania są różne dla każdego z Was. Niestety nie da się wszystkich zadowolić …

Najczęściej powracającym tematem jest MP3 vs. AAC. Na ten pierwszy (gorszy) format zdecydowaliśmy się z kilku powodów. Po pierwsze: jest bardziej dostępny dla osób korzystających z dziwnych wynalazków iPodopodobnych. Hmm … to w zasadzie jedynym powód. Aaaa zapomniałbym — player na stronie jest wtedy w HTML5, więc można odcinki odsłuchiwać bezpośrednio z WWW. Mało osób akurat decyduje się na ten mało wygodny sposób, ale kilku takich śmiałków jest. Na korzyść AAC przemawiają przede wszystkim: możliwość podziału odcinków na rozdziały, znacznie lepsza jakość dźwięku (64kbps jest porównywalne ze 128kbps w MP3) oraz możliwość wstawiania zdjęć i linków.

Zapraszam do poniższej prostej ankiety, której wyniki weźmiemy pod uwagę dopiero jak przekroczymy liczbę 1000 głosów. Ciekawe czy dobijecie chociaż do 100 … ;-)

Ankieta

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Pingback: Nadgryzieni — MP3 czy AAC? [ankieta] | Makowe ABC()

 • zdecydowanie brakuje mi podziału odcinków na rozdziały i wstawiania zdjęć i linków kiedys bylo lepiej

 • Marcin Hinz

  Mi brakuje do szczęścia tylko podziału na odcinki. Reszta jest ok.

 • Robert Andrzejczuk

  tak, podziału brakuje, mi pasuje jak to wygląda w macgadka

 • Już 100 osób zagłosowało. Czekam na kolejne 900. ;-)

 • Masz na myśli rozdziały? Na odcinki masz podział.

 • Marek Polak

  Mam pytanie: Czy coś stoi na przeszkodzie, aby eksportować w obu formatach po skończonej post-produkcji?
  Enhanced podcast w formacie AAC na iTunes, a MP3 do załadowania playera na stronie www.
  Pozdrawiam,
  Marek

 • Oba formaty naraz byłyby bardzo OK. Posiadam telefon z Androidem i iPoda z iOS, więc teoretycznie mało mnie obchodzi na co padnie, jednak możliwość odtworzenia tego pliku na czymkolwiek jest wygodniejsza, to nie ulega wątpliwości.

 • MP3 nawet moje już tępe ucho (jeszcze 10 lat temu słyszałem prawie jak nietoperz do 21kHz, teraz ledwie 16,kHz) wyczuje w słuchawkach od iPhona. Skwierczy poprostu. A AAC lepie oszukuje ucho i nie słychać tak artefaktów nawet przy kodowaniu na połąwę przepustowości MP3.

 • 1. Plugin automatyzujący nie wspiera obu jednocześnie.
  2. Musiałbym to obchodzić w jakiś dziwny sposób.
  3. Nie chce mi się nawet myśleć o uploadowaniu dwóch plików przy moim max uploadzie.

 • Marek Polak

  Zgadzam się, że byłoby trochę więcej roboty, bo trzeba dwa razy eksportować ten sam projekt, ale w końcu to chyba dla słuchaczy jest ten materiał? Taki ukłon w stronę obecnych (i potencjalnych) subskrybentów byłby z pewnością mile widziany.
  Dwa oddzielne uploady plików? OK, też mogą być problematyczne dla kogoś kto jest ograniczony przez usługodawcę. Ograniczony w sensie maksymalnego limitu transferu danych, oczywiście.Mam nadzieję, że Wasza ankieta wyłoni najbardziej „pożądany” przez słuchaczy format, a reszta zainteresowanych… no cóż… :-(Pozdrawiam,

 • Przywróćcie podział na rozdziały. Tego mi najbardziej brakuje.

 • Co do odtwarzania AAC bezpośrednio przez WWW, to przyglądałeś się może temu?
  http://jplayer.org/
  Darmowy, support mediów: mp3, mp4 (AAC/H.264), ogg (Vorbis/Theora), webm (Vorbis/VP8), wav, support przeglądarek: Windows: Firefox, Chrome, Opera, Safari, IE6, IE7, IE8, IE9, OSX: Safari, Firefox, Chrome, Opera, iOS: Mobile Safari: iPad, iPhone, iPod Touch, Android: Android 2.3 Browser, Blackberry: OS 7 Phone Browser, PlayBook Browser

 • Plugin zwariuje od takich zabawek.

 • 219 głosów „and counting”. Zostawiłeś swój, Drogi Słuchaczu @Nadgryzieni?

 • Anonim

  oj i to bardzo!

 • Jakub Mróz

  nie zapomnijmy ze nadgryzieni nie robia tego odplatnie, a oprocz tego maja swoje zycie i prace..

 • Jakub Mróz

  nie rozumiem jak mozna jeczec ze Nadgryzieni nie sa ciekawi.. to ze temat komus nie podpasowuje, to nie znaczy ze od razu odcinek jest zly :P mi osobiscie sposob przedstawiania poszczegolnych watkow pasuje tak bardzo ze moglibyscie nagrywac o zyciu stadnym krow a i tak przesluchalbym dwa razy.. chyba nie zdarzylo mi sie nie dokonczyc ktoregos odcinka, a w wakacje w ramach chillowania przesluchalem sobie wszystkie odcinki od poczatku ;) dzieki wielkie ze Wam (Nadgryzionym) chce sie nagrywac dla nas (sluchaczy)!

 • Nie zapominaj o sponsorującej Audiotece.

 • Ten player na stronie jest fatalny,bo nie da się wyznaczać miejsca z którego chce się słuchać,tylko żeby przejść do np. końca podcastu to trzeba poczekać,aż się cały załaduje(pobierze).
  Nie wiem czemu tak jest na windowsie 7 jest,ale wiem że być niepowinno.
  Bez pretensji oczywiście,pozdrawiam.

 • U mnie wszystko OK. Czyli SOA #1.

  Zmień przeglądarkę może.

 • Zresztą i tak nie mam na to wpływu – jest w zasadzie jeden system sensownego dystrybuowania podcastów poprzez WordPressa, więc zmiany nie są możliwe i biorąc pod uwagę ile to godzin/dni pracy … bez sensu.

 • Mam chrome,chyba tak jak Pan.

 • Tylko nie Pan. Wojtek, Moridin, radiowoprzystojny. Jak mówisz Pan to oglądam się za siebie i szukam ojca.

 • Dzielenie odcinków na rozdziały jest wspaniałe i niebezpieczne jednocześnie – od lat słucham podcastów, w tym, odkąd go mam, z iPhone’a. Okazało się że przez lata wiele „znanych” podcastów zrezygnowało z AAC i podziału na rozdziały z kilku powodów:
  – format inny niż MP3 mocno ogranicza dostępność takiego podcastu (podcast „nadawany” w postaci plików MP4/M4A/M4B skierowany jest do bardzo specyficznej grupy odbiorców)
  – podział na rozdziały jest nieporządany, ponieważ pozwala w łatwy sposób przeskoczyć reklamy :)
  – dziś nie ma różnicy czy ktoś ściągnie podcast MP3 64kbps mono (albo MP3 128kbps stereo) czy dokładnie połowę mniej w AAC, chyba że ktoś pobiera podcast dajmy na to z jakiegoś mobilnego pakietu danych (w sumie to sam przez ostatni rok tak robiłem… hmm…)

  … oczywiście jeśli ten podcast z założenia ma trafić do określonej grupy odbiorców i nikt nie przejmuje się aż tak reklamami, to jestem za „wersją AAC z rozdziałami” ;)

 • podcast w formacie MP4/M4A/AAC (jeśli możesz, to lepiej było by wyeksportować plik WAV, ale jeśli nie to trudno) możesz łatwo/szybko/przyjemnie byle czym przekonwertować do pliku MP3, żeby ktoś nie musiał tego sam robić ;)

  a zawsze pozostawisz słuchaczom możliwość wyboru, nie wkładając w to wiele wysiłku (co najwyżej okupione to będzie konicznością hostingu dwóch różnych wersji)

  co do uploadu zaś – swobodnie można by zmniejszyć wielkość plików dwukrotnie – dwie godziny w 100MB to za dużo przy możliwościach dzisiejszej kompresji ;)

 • Właśnie tą dostępnością się przejmuję. 20% osób za mp3 to jednak spora grupa osób.

 • P.S. Rozmiar ma znaczenie dla nas – mniejsze pliki = mniejsze problemy z hostingiem. Dzisiaj mamy miesięczny transfery na poziomie ponad 6 TB.

 • A mimo to dwugodzinny podcast zajmuje aż 100MB… nawet „najwięksi branży” ze sponsorowanym transferem (np. twit.tv) nie przekraczają 50MB na podcast (który też ma około dwóch godzin) :)

  Niezależnie od tego co uradzisz, pierwsza rzecz którą powinieneś zrobić, to zmniejszyć bitrate o połowę :) słuchaczom będzie prościej pobrać, jakość się praktycznie nie zmieni (w końcu to podcast), a transfer w magiczny sposób zmniejszy się o połowę :)

 • Kilka odcinków jest w mp3 i 64kbps. Sprawdź które w iTunes, posłuchaj i powiedz czy na pewno takiego czegoś chcesz słuchać.

 • Podpowiedz które to numerki, to będzie mi prościej je pobrać z poziomu iPhone’a ;)

  Poza tym MP3 64kbps w przypadku podcastu może brzmieć dobrze, o ile:
  – dobierzesz właściwy kodek i jego ustawienia (np. żadnego „intensity stereo” czy „dual channel”, za to jak najbardziej „joint stereo”… samego „po prostu stereo” też nie polecam)
  – zastanowisz się jak szeroką masz panoramę stereo i może zrobisz wręcz plik mono (mono 64kbps = stereo 128kbps jakościowo)
  – koniecznie ustawisz lowpass (o ile kodek sam tego nie zrobi) nawet na 12-14kHz, albo wręcz zastosujesz próbkowanie 32kHz (zamiast standardowych 44.1kHz)

  … wszystko da się rozwiązać, tylko trzeba się zastanowić jak :) a jak raz rozwiążesz ten problem, to będziesz miał 2x mniejsze pliki i 2x mniejszy transfer :)

 • Chyba wszystkie od #26-#32.

  #35 jest w 96kbps. Od 45 wkurzyłem się i zacząłem robić w 128.

 • Ilu już głosujących?

 • Głosujących: blisko 450. Wygląda na to, że trend 18-20% wspierających się utrzymuje. To spora grupa osób jakby na to nie patrzeć. No i jak tu im zaserwować AAC?

 • Jak widzę jest ok. 80 do 20 więc o co dyskusja – chcemy aac z rozdziałami :)

 • Dla mnie tylko i wyłącznie z jednego powodu wygodniejszy jest mp3 – można słuchać przez webplayer a to jest mi potrzebne aby słuchać Was wracając z pracy (blokada ściągania z itunes via 3G jest straszna) a nie zawsze wyczekam do powrotu do domu i ściągania via wi-fi

 • Rozdziały są istotne, a jak ktoś chce MP3 to niech sobie w iTunes przerobi.

 • Na obecną chwilę … 499 głosów.

 • Piotr Szuba

  Chyba nie każdy słuchający
  nadgryzionych ma sprzęt apple, ja osobiście nie posiadam żadnego
  ich urządzenia co nie przeszkadza mi w miarę regularnie słuchać
  podcastu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie dokonać konwersji
  na mp3, jednak odpadnie mi możliwość szybkiego ściągnięcia i
  wrzucenia pliku na player przed wyjazdem co już nie raz mi się
  zdarzało. Przeżyć, przeżyję ale przy okazji mam małe pytanie o
  wspomnianą przez Paweła
  Grabowskiego blokada ściągania z itunes via 3G, czy dotyczy też
  sytuacji gdy łączę się np. poprzez wifi z routerem
  udostępniającym łącze 3G i czy można to ewentualnie jakoś
  obejść? Pytam bo w moim wypadku łącze 3G jest jedynym łączem
  jakie posiadam, więc warto byłoby wiedzieć gdybym np. kiedyś miał
  zamiar decydować się na sprzęt wspierający itunes.

 • Jeśli iPhone widzi internet jako Wi-Fi, niezależnie jaki to internet, to nie ma problemu.