Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X: Espose/Spaces Part II

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

W poprzednim artykule pisałem o funkcjonalności Expose, ale tam jest jeszcze jedna funkcja, która jest dla mnie bardzo przydatna. Chodzi oczywiście o Aktywne Rogi Ekranu (Active Corners).

Jak widać na powyższym screenshotcie, możemy do poszczególnych rogów przypisać różne funkcje. Proponuję poeksperymentować samodzielnie i znaleźć ustawienie, które jest najbardziej ergonomiczne. Osobiście górny lewy róg pokazuje mi wszystkie okna, czyli ma tą samą funkcjonalność co F3, a lewy dolny „chowa” wszystkie okna. Tak dokładnie to przesuwane są jest na brzegi ekranu i ukazana zostaje zawartość pulpitu. Jest to o tyle wygodne, że nie ma potrzeby minimalizowania okien. Oczywiście po przesunięciu myszki ponownie w lewy dolny róg, okienka wracają na swoje miejsce.

Drugą ciekawą funkcją jest Spaces – w Expose mam ustawione (czego nie widać na pierwszym obrazku, bo niechący to wyłączyłem) uruchamianie tej funkcji w prawym górym rogu.

W skrócie to definiujemy sobie „przestrzenie” pracy – pulpit zawsze jest stały, a konkretniej jego zawartość, ale możemy uruchamiać różne programy w poszczególnych Spaces. O ile to nie jest niczym nadzwyczajnym, to dodatkowy smaczek jaki można sobie skonfigurować już tak.

Irytujące może być pilnowanie w której przestrzeni otwieramy dany program, dlatego możemy sobie ustawić gdzie chcemy, aby wybrana aplikacja się uruchamiała. Jak widać na powyższym screenie, ustawione mam cztery pulpity. Pierwszy (górny lewy) zawsze używam do Safari i Firefox. Drugi do książki adresowej i poczty, trzeci do iTunes i muzykopodobnych aplikacji. Czwarty natomiast przeznaczony jest do fotografii i jej obróbki, czyli Photoshop i Lightroom.

Niezależnie, gdzie w danym momencie się znajdujemy, jeśli otworzymy np. iTunes to otworzy się on w dolnym lewym rogu (trzeci Space). Liczbę oraz rozkład pulpitów możemy sobie dowolnie skonfigurować. Polecam po prostu przemyślenie rozmieszczenie programów oraz dostosowania ich do preferowanego trybu pracy.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.