Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Odzyskiwanie zdjęć i muzyki z iPhone’a

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Jak wiemy, iPhone synchronizuje nasze zdjęcia za pomocą iTunes. Możemy skorzystać z sync z bazami iPhoto, Aperture lub na przykład wybranym katalogiem na dysku. Wiele osób krytykuje taką metodę synchronizacji, gdyż uzależniamy się od naszego komputera. Niby tak, ale ma to też szereg zalet. Kiedyś dbałem o to, żeby mieć taką samą muzykę w Nokii i na karcie SD do samochodu. Podobnie ze zdjęciami. Prawda jest taka, że po pewnym czasie zwyczajnie nie chciało mi się tym zajmować — kolejna czynność, która zajmuje nie wiadomo ile czasu. Zdjęcia trzeba zmniejszyć, bo przecież nie wgram 12 MP fotek na telefon z ekranem o rozdzielczości monitora z lat 90-tych. Trzeba przegrywać, zmieniać im nazwy odpowiednio — syzyfowa praca. Szczerze mówiąc na usta cisną mi się znacznie ostrzejsze słowa. Tak @ewqaewqa — do Ciebie to kieruję!1 Jeśli lubisz marnować czas na własnoręczne zarządzanie takimi pierdołami … to czas znaleźć sobie hobby. ;-) W każdym razie iTunes co jak co, ale automatyzuje nam to wszystko: podłączamy telefon, wciskamy sync i po chwili wszystko mamy poukładane dokładnie tak jak na komputerze, mamy twarze, albumy — pysznie!

Czasami jednak zdarza się, że … hmm … na przykład sprzedajemy komputer, formatujemy dysk i zupełnie zapominamy o tym drobym fakcie, że właśnie w kosmos wyleciały wszystkie nasze dane2. Czasami komputer ulega destrukcji, kradzieży … mówiłem wielokrotnie! Regularne backupy to podstawa! Kończy się to oczywiście utratą naszej muzyki, którą na szczęście możemy zgrać ponownie z płyt lub pobrać ze sklepów, gdzie ją kupiliśmy — przecież kupujecie oryginały. Right? Right?!! Ze zdjęciami może być gorzej — jeśli nie macie kopii (dwóch!) to współczuję … Ale przecież kilka fot znajdziemy jeszcze na iPhone’ie prawda?

iPhone Explorer

Ten darmowy program dostępny jest w wersji na Mac OS X i Windows — umożliwia nam podgląd całej zawartości naszego iPhone’a. Mamy dostęp do muzyki, zdjęć i wielu wielu innych ciekawych rzeczy. Obsługa jest banalnie prosta — ktokolwiek kiedyś używał Findera lub Windows Explorera poradzi sobie natychmiast.

Jeśli mamy przypadkiem JB na telefonie to dostaniemy dostęp do takich rzeczy jak podgląd książki adresowej, SMSów i tak dalej.

Zdjęcia z rolki aparatu znajdują się pod:

  • Nazwa_naszego_iPhone/Media/DCIM/*

Pozostałe zdjęcia, czyli synchronizowane przez iTunes są pod:

  • Nazwa_naszego_iPhone/Media/Photos/*

iPhone Explorer by Macroplant
Cena: za darmo

PhotoSync App

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy korzystać z komputera tylko poniekąd zautomatyzować całą czynność to może przydać się PhotoSync z App Store. Umożliwia nam nie tylko automatyczny sync zdjęć z komputerem, ale również auto-upload do Dropboxa i Flickr, po WiFi, Bluetooth i tak dalej. Dodatkowo wysyłanie odbywa się w tle, więc możemy w tym czasie robić co innego.

App jest uniwersalny, więc możemy również wymieniać się multimediami pomiędzy naszymi iUrządzeniami (iPad, iPod touch) — teoretycznie odpada konieczność korzystania z iPad Camera Connection Kit. Wspierane są również pliki RAW. Jeśli chcemy mieszać do równania komputer to trzeba pobrać darmowy program, który działa w tle (Mac i Windows).

PhotoSync by touchbyte
Cena: $1.99

Jest jeszcze Wondershare TransPod for Mac, ale kosztuje $20. Wersja darmowa umożliwia tylko transfer muzyki, a patrząc jak sprawnie działa darmowy iPhone Explorer, to nie za bardzo widzę sens tego programu kupować.

Jak macie jeszcze inne pomysły to komentarze są do Waszej dyspozycji.

  1. Sprecyzuję tylko, że Ewa miała na myśli brak możliwości wyciągnięcia fotek bez dodatkowych narzędzi, a że się droczę …
  2. Oops.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.