Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Porównanie zdjęć HDR z iPhone 4

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Przez ostatnie kilka dni robiłem zdjęcia z włączoną funkcją HDR. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, chociaż mocno spada kontrast. Ważniejsze jednak jest odzyskanie przede wszystkim nieba, które niemal zawsze jest przepalone z powodu małego dynamic range oferowanego przez matrycę wielkości pryszcza na nosie.

Więcej na temat iOS 4.1 i 4.2 przeczytacie tutaj.

„Ducati” (bez HDR):

„Ducati” (HDR):

„Telewizja Polska” (bez HDR):

„Telewizja Polska” (HDR):

Należy tylko pamiętać, że z prawdziwym HDR to ma niewiele wspólnego. Bardziej należy porównać to do funkcji nie przepalania zdjęć w lustrzankach, różnie zwanych zależnie od producenta. Ważne, że działa i można równocześnie zapisywać zdjęcia w HDR i bez korekty — dzięki temu mamy na koniec dnia dostęp do obu.

U mnie zostaje to włączone na stałę.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • wredniak

  Często efekty są bardzo ciekawe.
  Bardzo fajny dodatek do aparatu w telefonie.

 • Paweł

  O ile przy zdjęciu TVP efekt ratuje duże kontrasty i efekt jest fajny, o tyle w przypadku Ducati funkcja psuje zdjęcie i to dość mocjo.
  Efekt tragiczny, wszystko szare i bez wyrazu jakbyśmy zmniejszyli kontrast o 40%. Niebo zyskało, a cała reszta się zepsuła. Samochód (lakier), felgi samochodu, kostka brukowa, tłumiki czerwonego motoru, tarcza hamulcowa.
  Musiałbyś to przetestować na innych zdjęciach, gdzie nie ma takich przepałów, zdjęcia mogą być pogorszone zamiast polepszone.

 • Zgadzam się, ale kontrast możesz ponownie podbić, a nieba nie odzyskasz. Zresztą i tak masz oba zdjęcia w rolce aparatu.

 • Paweł

  Niestety, testowałem w Photoshopie. Owszem kontrast podbijesz, ale skutek jest nadal opłakany. Cienie zamieniają się w czernie a to co szare już nie będzie metaliczne błyszczące, możesz sam wypróbować.
  Kontrast tu nie ma nic do tego skoro zdjęcie jest zmienione i zamiast świateł masz półtony.

 • Paweł

  @Moridin: Przetestuj aplikację Pro HDR. Jest co prawda płatna, zdjęcia nie robi się w sekundę jednym kliknięciem, (zajmuje kilka sekund), ale efekt jest nie do porównania. Różnica kolosalna, jak między zwykłym ekranem a Retina Display. Zdjęcia są kontrastowe, tam gdzie trzeba są doświetlone, (a nie tylko zgaszone przepalenia) no i są 4 suwaki, którymi możemy panować nad efektem końcowym.
  Zdjęcia wykonane standardowym HDR z IP4 a Pro HDR dzieli ogromna przepaść.

 • adam

  Witam co byś polecił zamiast Camera + lub jest jakiś sposób by tą aplikacje jakoś zainstalować pozdrawiam

 • Hmm … Hipstamatic i niedługo będę testował jeszcze konkurencję jedną – nie pamiętam jak teraz się nazywa.