Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iOS 4.1 i iOS 4.2 dla iPada

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Wczorajszy muzyczny event to nie tylko nowy hardware — Apple zaprezentowało również nową wersję iOS 4.1, która właśnie mi się pobiera w wersji Golden Master. Będzie to prawdopodobnie ta wersja, która w przyszyłym tygodniu zostanie udostępniona publiczności. Jednak to nie wszystko — właściciele iPadów na pewno już z niecierpliwością oczekują wersji iOS 4.2, która została wczoraj zapowiedziana na koniec tego roku.

iOS 4.1

Najważniejsze zmiany w iOS 4.1 są jak następuje:

 • poprawione bugi, w tym czujnika zbliżeniowego1, bluetooth2 oraz wydajności na starszych iPhone 3G
 • zdjęcia w technologii HDR3
 • możliwość uploadowania, np. na YouTube, filmów w HD
 • wynajem seriali TV
 • Game Center

iOS 4.1 — zdjęcia HDR

Steve również zachwalał na scenie nowe możliwości aparatu w iPhone 4. Przede wszystkim wprowadzona została funkcja HDR — tradycyjnie oznacza to zrobienie kilku zdjęć tej samej sceny (wskazany statyw!) na krótszych i dłuższych czasach. Chodzi o to, aby prawidłowo naświetlić każdy jej element. Takie zdjęcia następnie składa się w jedno za pomocą chociażby Photoshopa lub Photomatix. Poniżej jest przykład takiego zdjęcia — składa się ono z trzech lub pięciu zdjęć (nie pamiętam teraz) w których starałem się prawidłowo naświetlić kamienie i cienie w drzewach oraz niebo. Zdecydowałem się pozostawić ciemne partie takie jak na zdjęciu, aby fotka nie była przesadnie sztuczna — mogłem je znacznie bardziej rozjaśnić. Na prawidłowo naświetlonym zdjęciu są one czarnymi plamami.

Ta technika robienia zdjęć wynika z faktu, że matryce mają ograniczone możliwości jednoczesnego naświetlania jasnych i ciemnych partii sceny. Poniżej zapraszam do dwóch na szybko zrobionych zdjęć — bez rewelacji, ale mam nadzieję, że ilustrują możliwości tej funkcji. Znacznie ciekawie będzie jak aparat przestanie przepalać niebo.

Kwiatek

Powyższe zdjęcie jest bez manipulacji.

Wersja HDR tego samego zdjęcia.

iMac i brud za nim …

Ponownie — zwykła fota.

Jak widać, HDR w iOS 4.1 przede wszystkim rozświetla cienie oraz stara się przywrócić przepalone miejsca.

Na dzień dzisiejszy nie wiemy jak to robi dokładnie — czy są w tle robione 2-3 zdjęcia z różnymi ustawieniami, które są następnie uśredniane. Raczej stawiałbym na zwyczajne software’owe podbijanie cieni …

W ustawieniach pojawiła się nowa opcja zapisywania oryginalnych zdjęć. Dzięki niej do rolki trafią dwa zdjęcia: zwykłe oraz po obróbce HDR. Bardzo mnie ten fakt cieszy — bez tego raczej nie korzystałbym z tej funkcji.

iOS 4.1 — Game Center

Niektórych być może dziwił fakt prezentacji Game Center razem z nowymi iPodami, ale musimy pamiętać, że iPod touch jest obecnie promowany jako platforma do grania. Jakby nie patrzeć, jest to bezpośredni konkurent dla PSP i Nintendo DS. A przy okazji ma znacznie większą funkcjonalność …

Game Center stanie się naszym środowiskiem z odznaczeniami, statystykami i tym podobnymi rzeczami. Przez niego będziemy mogli śledzić poczynania znajomych, zobaczyć w jakie gry grają, konkurować z nimi czy też wreszcie będziemy mieli możliwość zaproszenia ich do wspólnych rozgrywek multiplayer.

Game Center nie ma na dzień dzisiejszy pełnej funkcjonalności. Nie mogę na przykład dodawać znajomych (Norbert spróbuj mnie dodać!!!), ponieważ wyłączona jest weryfikacja emailowa naszego konta.

Wiadomo jeszcze tylko, że będzie funkcja auto-dopasowywania przeciwników — szczególnie wygodna dla ludzi bez iPhone’owych znajomych.  ;-)

Kiedy?

Osoby z kontami developerskimi mogą już dzisiaj instalować iOS 4.1 Golden Master. Pozostali muszą poczekać do przyszłego tygodnia na pojawienia się aktualizacji w iTunes.

iOS 4.2 sneak peek

Steve Jobs w końcu dał nam krótki wgląd w nową funkcjonalność iOS 4.2, którego możemy spodziewać się pod koniec roku. Nowości to przede wszystkim:

 • wszystkie funkcje obecne w iOS 4 dzisiaj:
  • multitasking
  • game center
  • zdjęcia HDR
  • AirPlay
  • … wszystko!
 • bezprzewodowe drukowanie
 • AirPlay (streaming)

Nie do końca rozumiem w jaki sposób oraz po co mielibyśmy dostać wsparcie dla zdjęć HDR w iPadzie, skoro nie ma on kamery. Być może Steve dał nam delikatną wskazówkę co do następnej generacji — sam w to jednak wątpię. Nie wyobrażam sobie też chodzenie z iPadem i cykanie fotek … brak ergonomii to mało powiedziane.

AirPlay

Jedną z ciekawszych funkcji będzie bez wątpienia AirPlay — streaming muzyki, zdjęć czy video z iTunes (na komputerze) do urządzenia z iOS. Odejdzie potrzeba synchronizacji, aby obejrzeć najnowszy video podcast, posłuchać nowo zakupionej piosenki czy też konieczność trzymania wszystkie zdjęć na telefonie lub tablecie.

AirPlay lets you stream music throughout your entire house — wirelessly. AirPlay wireless technology will be fully integrated into speaker docks, AV receivers, and stereo systems from companies such as Bowers & Wilkins and Denon. So you can enjoy your entire iTunes library — every song and every playlist — wirelessly.

Na stronach Apple pojawiła się również bardzo zachęcająca informacja dotycząca integracji na przykład z kinem domowym czy głośnikami film trzeciech. Mam amplituner Denona podłączony obecnie HDMI, ale możliwość streamowania prosto do niego po Wi-Fi znacznie uprościłaby pewne rzeczy. Bardzo miłą funkcją jest też możliwość streamowania dźwięku do wszystkich głośników w domu równocześnie. Może to też być ciekawym rozwiązaniem w wszelkiej maści firmach, gdzie jest potrzeba dostarczenia dźwięku do kilku pomieszczeń równoczęśnie …

Na możliwość streamingu do urządzeń iOS niestety przyjdzie nam poczekać do listopada na iOS 4.2 …

 1. Bardzo na co cierpię!
 2. Blutfu?
 3. High Dynamic Range.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.