Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Facebook idzie w nowe Miejsca; Foursquare już je ma

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Facebook wypuścił swoją nową usługę: Miejsca1. Obecnie działa ona tylko w USA, a w naszym rejonie będzie dostępna wkrótce. Za tydzień? Miesiąc? Rok?

Przy okazji update’u aplikacji2, podczas pisania nowego statusu możemy wybrać kto ten status może przeczytać — poza standardowymi opcjami pokazywane są również nasze własne listy znajomych, co widać na powyższym obrazku.

Wracając jednak do Facebooka — Places ma jedną zasadniczą wadę. Może się zgubić wśród tysiąca statusów, linków, informacji i zaproszeń do pomocy orania pól naszych znajomych. Foursquare z kolei jest platformą dedykowaną tylko do jednego celu, a jeśli plany i plotki na temat kierunku rozwoju platformy się potwierdzą, to będziemy mogli prowadzić prawdziwą grę społecznościową — miasto, państwo czy nawet cały świat będzie naszą makietą!

Fortune Tech pisze:

(…) Facebook is offering an API so that partners can layer their own services on top of Places.

Still, Facebook has been very successful helping other companies drive business on top of its core platform (…)

Przemek Pająk na Spider’s Web jest z kolei bardzo pesymistyczny:

Za dni kilka Foursquare, czy Gowalla staną się niepotrzebne.

Śmiem wątpić.

 1. Oryginalnie Places.
 2. Jak na razie tylko na iPhone. BB i Android ponownie będę soon.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Z komentarza spod dzisiejszego tekstu Jacka Artymiaka na ten temat na Spider’s Web:

  Nie sądziłem że się ucieszę kiedykolwiek z tej funkcjonalności w samym facebook, foursquare używam wyłącznie do opublikowania na tablicy na facebook, nie bawi mnie ta cała otoczka w okół samego produktu. Wprowadzona funkcjonalność w mobilnej aplikacji facebook powoduje że z foursquare się po prostu rozstanę.
  Ciekawe ile takich osób jak ja będzie :)

  I to jest właśnie „clue” mojego pesymizmu.

 • Jednak jest to tylko jedna opinia. Moja jest odmienna.

  Co teraz? :-)

  4sq ma duże szanse po pierwsze wykorzystać FB do własnej rozbudowy (oraz FB-owych użytkowników), a o planach przyszłościowych pisałem już powyżej. Jeśli każdy będzie mógł w każdej chwili, niezależnie gdzie się znajduje na świecie, rozpocząć swoją własną przygodę w stylu Indiana Jones, to wierzę że poznamy nową jakość.

 • A nic teraz :)

  Rozwinąłem po prostu moje myślenie stojące za „pesymizmem”. Osobiście kibicuję Foursquare, czemu nie raz dawałem już świadectwo. Ale w tym starciu nie mają szans. Pozostaną takim naszym Blipem – niby znany, niby rosnący, ale bez „pierdolnięcia”.

 • Mam nadzieję, że się mylisz. ;-)

 • Anonim

  Mam trochę nie stosowne pytanie, jak uruchomić w facebook dla iphone ‚moje miejsca’ zeby pojawiło się to na profilu FB ?

 • Anonim

  Witam, mam jak się pewnie okaże, banalne pytanie. W jaki sposób mam uruchomić facebook dla iphone ‚moje miejsca’ tak aby miejsce gdzie się znajduję pojawiło się na moim profilu na fb?
  Z góry dziękuje za odpowiedź

 • Powinno pojawiać się automatycznie. Sprawdź czy na pewno masz najnowszą wersję Facebooka na iPhone.