Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Co to jest Foursquare?

· Wojtek Pietrusiewicz · 16 komentarzy

Nie dalej jak przed paroma tygodniami zauważyłem duży wzrost ludzi korzystających z Foursquare na Twitterze. Zaintrygowało mnie to na tyle, że postanowiłem zarejestrować się i zobaczyć z czym to wszystko się je.

Foursquare jest serwisem społecznościowym w stylu Twittera, czy też naszego rodzimego BLIPa. Oba te serwisy jednak mają nikłą popularność w Polsce i trendy nie zapowiadają szybkich wzrostów. 4sq1 prawdopodobnie stanie się jeszcze bardziej niszowy z różnych względów. Brak polskiej wersji będzie niewątpliwie przeszkodą dla wielu, a konieczność posiadania iPhone, Blackberry lub Android nie poprawi jego popularności. Niestety nie jest możliwe korzystanie z interfejsu WWW do wielu czynności, a obecność GPS jest bardzo przydatna.

Jeśli przezwyciężymy powyższe trudności to poznamy zupełnie nowy sposób interakcji ze znajomymi, ułatwi to nam poruszanie się po zawiłościach kulinarnych knajp w obcych miastach czy też doradzi do którego klubu warto udać się wieczorem. Do tego wszystkiego została dodana warstwa gry społecznościowej polegającej na zdobywaniu odznaczeń za najprzeróżniejsze i najdziwniejsze dokonania.

Foursquare na podstawie GPS lub ewentualnie Skyhook, ustala naszą pozycję oraz wyświetla nam listę miejsc w pobliżu, sortowanej zazwyczaj po odległości od nas. Algortym czasami jednak skupia się na popularności danego miejsca oraz ilości osób znajdujących się w nim. Niestety cieżko to przetestować w polskich warunkach, ale w Londynie co chwilę spotykałem się z „foursquare’owcami” na mapie. Jeśli zamierzamy udać się na przykład do restauracji, to meldujemy się z krótką informacją w aplikacji 4sq. Jest ograniczona znakowo i mamy również możliwość przekazania jej do naszych kont na Twitterze i Facebook co obserwujący mnie zapewne dostrzegli. To tyle jeśli chodzi o podstawową funkcjonalność, która umożliwia meldowania się na radarze znajomych (i nieznajomych!!) celem spontanicznego spotkania. Jednak to nie wszystko!

Jedną z ciekawszych funkcji według mnie jest możliwość dopisywania do wybranej lokalizacji porad (tips). Dzięki nim doczytałem dla przykładu, że w jednym hotelu warto dopłacić niewiele (bodajże 40PLN) do pokoju, aby mieć wannę. Oficjalny cennik o tym nie wspomina. Będąc natomiast w restauracji przeczytałem co jej klienci polecają, a czego nie. Te porady oczywiście zależą tylko i wyłącznie od chęci użytkowników, ale mogą być naprawdę pomocne. U nas niestety nie jest to jeszcze praktykowane, ale być może wzorem bardziej rozwiniętych krajów, właściciele restauracji i pubów zaczną dawać upusty osobom, które potwierdziły obecność w ich lokalu.

Na deser pozostaje motyw zabawy społecznościowej. Polega ona na zdobywaniu odznak za wykonanie konkretnych, z góry ustalonych czynności. Tak więc możemy otrzymać odznakę podróżnika za odwiedzenie dwudziestu pięciu rożnych miejsc, a z czasem badacza po naliczeniu pięćdziesięciu kolejnych pitstopów. Odznaki do zdobycia są najprzeróżniejsze z możliwych, od tytułu „Gossip Girl” do „Babysitter”. O ile można domyślać się za co większość się otrzymuje, to jest kilka rodzynków, które nie zostały jeszcze rozszyfrowane.

Poza odznakami możemy również zdobyć status burmistrza danej lokalizacji. Dla nowych miejsc jest to dosyć proste, gdyż wystarczą dwie wizyty (w różnych dniach), aby go osiągnąć. Jednak musimy cały czas pamiętać, że inni też walczą o ten zaszczyt i wystarczy aby częściej odwiedzali dany lokal celem jego przejęcia.

Linki:

  1. Jeden ze skrótów nazwy tytułowego serwisu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.