Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPhone zrywa połączenia

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Temat anteny w iPhone 4 oraz nagmiennego zrywania połączeń w poprzednich wersjach (od modelu 3G) był szeroko opisywany przez wiele osób. Zazwyczaj chodziło o sensację, co udowadniał Norbi w ostatnim odcinku podcastu Nadgryzieni. W nim też padło niefortunne stwierdzenie, że iPhone „ma taką cechę, że zrywa połączenia podczas przechodzenia z 3G na 2G (lub vice-versa).” Parafrazuję.

Pamiętam dzień, w którym odebrałem Nokię E70 — jeden w pierwszych smartphone’ów o kompaktowych rozmiarach, z klawiaturą qwerty i przyzwoitej baterii — byłem pod ogromnym wrażeniem przede wszystkim prędkości tranferu danych. Jakość połączeń głosowych być może wzrosła, ale było to dla mnie niezauważalne. Już pierwszego dnia natomiast zauważyłem spory problem — zrywało mi nagminnie rozmowy podczas utraty zasięgu 3G. Zgłaszałem to wielokrotnie do BOK i nieoficjalnie mówiono mi, że zostanie to poprawione wraz z wymianą pewnych elementów infrastruktury.

Niecały rok pózniej przesiadłem się na iPhone 2G, więc siłą rzeczy problem zniknął. Obawy powróciły, gdy kupiłem model 3GS. Okazały się jednak bezpodstawne — wielokrotnie mnie przełączało i nigdy z tego powodu nie zerwało rozmowy. PlusGSM widać poradził sobie z tym problemem. Poprawił infrastrukturę.

Nie mam dużych doświadczeń z innymi operatorami poza tym co słyszę od znajomych. No może poza Orange, z którego korzystałem przez kilka miesięcy. Norbiego doświadczenia z Erą są dla mnie lekko szokujące — mamy takie same telefony, a zupełnie inne wrażenia z ich użytkowania. Możnaby argumentować, że to problem z tą konkretną sztuką, jednak nie wydaje mi się, aby Murphy mógł go dopaść już trzeci raz z rzędu. Wniosek nasuwa się sam:

Era zrywa połączenia przy przełączaniu się pomiędzy nadajnikami 3G i 2G.

Tezę tą poniekąd potwierdza przypadek 4D3Ka, który zaledwie kilka tygodni temu przeniósł się z Plusa do Ery. Ma podobne problemy. Zrywa rozmowy. Jest poza zasięgiem mając 5 pasków. Na tym samym iPhone 3G.

Po pierwsze primo:

Takie rzeczy to tylko w Erze.

Czytając przez lata opinie na temat funkcjonowania sieci AT&T w USA mam wrażenie, że żadną miarą nie porównuje się z naszą bardziej rozbudowaną infrastrukturą. Mówię o Plusie. Od początku też mówiłem, że Antennagate to zwyczajna pożywka dla mediów. Temat sprzedawał się nadzwyczaj dobrze, więc męczono go do upadłego dopóki Steve nie powiedział jak bardzo Apple czuje się pokrzywdzone, jak bardzo bierze to do siebie. Przy okazji suchymi liczbami i darmowymi bumperami zamknął usta napaleńców. Temat ucichł.

Po drugie primo:

Mój iPhone 4 nie ma problemów z anteną … w PlusGSM. Ani w O2 UK. Ani w Bouygues Télécom we Francji.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • christos76

  Żadko cokolwiek piszę, ale muszę dać upust mojej frustracji… Przerobiłem już 3 ajfony – dwa 3G i teraz 3Gsa. Wszystkie miałem od nowości, z Ery, bez simlocka i używane w Erze. Obojętnie czy były zdżejlbrejkowane czy nie, we wszytskich jest ten sam problem – często przy zmianie nadajnika (nie wiem czy 3g/2g – akurat u siebie 3g mam wyłączone) stopniowo przestaję słyszeć rozmówcę i klops… bip bip bip „połączenie nieudane”. Zasięg pada i za chwilę znów jest. Delikatnie mówiąc porażka. Jeśli, jak piszesz, problem ten dotyczy tylko ajfonów w Erze, to mam kolejny powód by zmienić operatora.
  Z drugiej strony dziwi mnie dlaczego akurat ajfony miałyby być jakoś gorzej „obsługiwane” przez erowe BTSy. Miałem różne telefony, przed ajfonem były to głównie Nokie i nigdy nie spotkałem się z takimi problemami.

 • Kup SimPlusa i sprawdź. To parę pln tylko. Daj znać czy jest różnica.

 • Saint74

  Mnie IP4 w Orange doprowadza do szału. Podczas rozmów (włączone 3G) rozmówca przestaje mnie słyszeć. Problem znika po wyłączeniu 3g.
  Na karcie plus wszystko działa bajecznie.

 • Zasięg mojego 3GS w Orange’u, to delikatnie rzecz ujmując: kpina z użytkownika….

 • A ja wlasnie ucieklem z ery z powodu braku mozliwosci odbierania i wykonywania polaczen glosowych w trybie 3g. Era oczywiscie twierdzi ze wszystko jest ok – moim zdaniem nie i tak sobie odbijamy pileczke. Telefon (3gs) byl 2 razy w serwisie. Za drugim razem wymienili na nowy ale oczywiscienic to nie dalo. Napisana reklamacja spowodowala tylko wyslanie do mnie odpowiedzi nie na temat. Co ciekawe zastepczy 3g dzialal prawidlowo.
  Po przenosinach do plusa wszytsko jest ok. Telefon sprawowal sie rowniez poprawnie w roamingu w sieciach niemieckich i wloskich wiec to ewidentna wina ery….

 • Pingback: Ceny iPhone 4 w Erze | blog.moridin.pl()

 • kotwic

  Do teraz nie byłem użytkownikiem iPhone’a – od kilku dni jestem „4”. Jeszcze nie stwierdziłem problemów z anteną i zrywaniem połączeń. Jeżeli tak będzie to nie pozostanie mi nic innego jak uważać co się „dotyka” podczas rozmowy:)
  Natomiast co do zrywania połączeń na Nokii 9500 lub Blackberry 9000 to mogę potwierdzić – problemem NIE SĄ TELEFONY. Problem jest w infrastrukturze Ery. Nie dajcie się wrobić w dyskusję na temat ustawień, chwilowych problemów czy wadliwego aparatu. Ani żadnych innych przeciwności losu.
  Po pierwsze na obu w/w telefonach (ustawionych na 3G) problem był ten sam – zrywanie połaczeń podczas zmiany nadajnika lub przechodzenia z 3G na 2G. W konkretnych miejscach zawsze.
  Po drugie zmiana ustawień w telefonie z 3G na 2G „rozwiązywała” problem. Połączenia były stabilne.
  Nie mam doświadczeń z innymi operatorami, ale jeżeli chodzi o „erową” infrastrukturę dla 3G to na 100% coś jest nie tak. Ostatnio mam nawet problemy z bluconnectem w 3G (a zasięg mam prawie 100%!!!). Co kilka / kilkanaście minut mam zrywane połączenie z internetem.
  Więc albo musicie się uzbroić w cierpliwość (duuuużo cierpliwości bo to oczywiście Wasza lub telefonu wina, a nie infrastruktury) lub po porstu poszukać innych rozwiązań na rynku. Tylko pamiętajcie – każde będzie miało swoje wady i zalety. Niestety:(

 • Pingback: Re: I Forgot How Bad The iPhone Is | blog.moridin.pl()

 • Pingback: iPhone 4 jednak nie ma problemów z anteną | blog.moridin.pl()

 • Pingback: Trzymasz go źle, głupcze! | Makowe ABC()

 • Pingback: Ceny iPhone 4 w Erze | Makowe ABC()