Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Trzymasz go źle, głupcze! →

· Wojtek Pietrusiewicz · 16 komentarzy

Maciej Gajewski:

Pamiętacie iPhone’a 4? „Trzymasz go źle, głupcze!”. To pierwszy w historii smartfon, który trzeba było odpowiednio trzymać, by ten nie gubił zasięgu.

Pamiętamy. Pamiętamy też, że był to całkowity bullshit. Każda antena na świecie zmniejsza swoją czułość pod wpływem dotyku lub samego przykrycia jej ręką. Już wielokrotnie powtarzałem tekst zapisany w instrukcji mojej Nokii E70, który mówił jak prawidłowo trzymać telefon, żeby jej nie zakrywać. Zaraz po aferze, rozdmuchanej przez nieozorientowanych dziennikarzy, pojawiły się testy innych smartphone’ów, które wykazywały te same objawy i to pomimo ukrytych anten.

W takich sytuacjach utrata zasięgu występuje dlatego, że sam sygnał jest na tyle słaby, że jakiekolwiek jego dodatkowe osłabienie, w tym samo podniesienie telefonu, powoduje jego utratę. Nie ma to znaczenia jaki telefon używamy.

Moje wpisy na ten temat:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • No cóż, taki bullshit, że sami sprawdziliśmy i porównaliśmy z innymi telefonami. Galaxy S wykazywał tylko podobne zachowanie. Pod warunkiem trzymania go w wyjątkowo nienaturalny sposób.

  I taki bullshit, że Apple wydał aktualizację iOS-a usuwającą problem, rozdawał też darmowe bumpery.

  Bullshit :-)

 • To samo mam z HTC Desire Z – przy pewnych uchwytach traci zasięg i trzeba z tym żyć:)

 • Aktualizacja zmieniała sposób wyświetlania pasków zasięgu, a nie naprawiało problem. Trzymajmy się proszę faktów.

  Wszyscy robili testy i były one tak fachowe, że żal dupę ściska.

 • „Now, under iOS 4.0.1, the signal range is spread out much more proportionately between the five bars.”

  ??

 • c_mos

  Nagonka na Apple w tym przypadku to oczywiscie bzdura, ale akcja reklamowa Nokii sama w sobie to w sumie dość ciekawy pomysł ;-)
  http://www.smartphonebetatest.com/

 • krakers

  Albo czas aby producencie przestali produkować buble. Sam mam iPhone’a 4, już drugiego i rzekomego problemu nie miałem i od samego początku uważałem go za wydumany. Ale żeby miał on podobny zasięg do BB to już inna sprawa.

 • Marcin Struniawski

  Taa, najzabawniejsze jest to, że telefony Nokii nie są idealne. Mieli kilka podobnych wpadek… aaa no tak, Nokia jest tak dupna, że o niej nikt nie pisze. Apple jest w centrum uwagi.. Czysty marketing, wyeliminować najlepszego, a potem zająć się resztą.

 • Marucins

  :]
  Antena w iP4 ma swój urok, jako pierwszy telefon okrzyknięty najlepszym emejzingiem na świecie (oczywiście przez Apple) miał niepodważalną wadę. Nie chodzi mi o problemie z zakrywaniem anteny (sygnału), ale o problemie, wypuszczenia telefonu z nieizolowaną anteną.

  maclife ukazał ten problem, na filmiku, zaklejając anteną folią.

  I nie miał każdy telefon identycznego problemu. Moridin co się z tobą dzieje?

 • No dokładnie.

  Choć sam jestem Apple maniakiem, to nie jestem zaślepionym fanatykiem, i nie będę bronił każdej wytkniętej wady produktom Apple.
  Ja u siebie w domu, od strony północnej mam dość słaby sygnał (co ciakwe ok. 400-500 metrów od jedynego BTSu Orange w okolicy. Sam doświadczałem nie raz problemu, że podczas rozmowy zrywało połączeniei telefon gubił zasięg na minutę.

  Działo się to za każdym razem podczas trzymania go lewą ręką, co powodowało zwarcie niezaizolowanej anteny.
  Dziwne, że nie działo się to jak telefon miałem w przezroczystej obudowie dzięki której antena nie zwierała.

  Problemu takiego nie zauważyłem ani razu korzystając z innych telefonów, czy podczas korzystania mojej żony z jej Nokii.

 • ale nasuwa sie pytanie, po cholere odgrzewac starego kotleta… ja rozumiem ten news, wpis, post czy jak go tam zwal w czasie kiedy o tym sie mowiono a nie ponad rok temu

 • Łukasz Wołowiec

  Nowe reklamy Nokii

 • > Nie chodzi mi o problemie z zakrywaniem anteny (sygnału), ale o problemie, wypuszczenia telefonu z nieizolowaną anteną.

  W książce było to wałkowane – Wojtek, czytałeś? (pytanie retoryczne, ale może warto odświeżyć ten fragment o izolacji i tym jak tego nie uczynili, żeby nie psuć designu lakierowaniem).

  i taki był to bullshit, że zdecydowali się nawet na ugodę (bo jak wiemy, apple poddaje się bez walki):
  http://arstechnica.com/apple/news/2012/02/iphone-4-antenna-lawsuits-settled-with-choice-of-free-bumper-or-15.ars

 • c_mos

  Ani sprzęt nokii, ani apple ani żaden inny nie jest idealny. Nie o tym jednak pisałem tylko o pomyśle na reklamę.

 • adrian

  Oj 4 miała problemy z antena. Moze i inne telefony tez maja, ale przy ip4 to występowało przy moim naturalnym chwycie telefonu. Do tej pory został mi nawyk, ze używając 4s w miejscach z słabym zasięgiem, chwytam go dwoma palcami, aby poprawić zasięg :-)

 • Maciej Czechowski

  Prawdopodobnie,jak i ja przez pewien czas,nie zorientowałeś się,że kliknięcie w temat posta przeniesie Cię do tekstu,do którego treść pod tematem się odnosi.