Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X: Terminal – jak go uruchomić krok po kroku

· Wojtek Pietrusiewicz · 19 komentarzy

Dzisiaj w innym temacie padło pytanie co to w ogóle jest Terminal.app oraz jak go uruchomić. Przepis poniżej w trzech odsłonach.

DOS był pierwszym popularnym systemem operacyjnym bez środowiska graficznego – wszystkie komendy wprowadzało się za pomocą klawiatury z wiersza poleceń. Mac OS X, jako że bazuje na UNIX, również ma tradycyjny CLI (command line interface) czy też potocznie nazywany prompt (pol. znak zachęty).

Aby go uruchomić trzeba wykonać następujące kroki:

Metoda 1

Run TerminalNajpierw otwieramy Finder, a następnie klikamy w (1) Macintosh HD i potem w (2) Programy (ang. Applications).

Run Terminal

W liście programów szukamy folderu o nazwie (3) Narzędzia (ang. Utilities) i wchodzimy do niego.

Run TerminalTeraz pozostaje nam już tylko odnaleźć (4) Terminal.app i go uruchomić. Otworzy się okno wyglądające podobnie jak to poniższe – prawdopodobnie białe jeśli nie był zmieniany jego wygląd:

Run Terminal 04Metoda 2

Znacznie szybszą metodą będzie skorzystanie ze Spotlight – podstawowego narzędzia OS X.

Run Terminal from QuickLook

Wystarczy w górnym prawym rogu ekranu kliknąć na lupę oznaczającą Spotlight i wpisać do pola „Terminal”. Następnie pacnąć w klawisz Enter lub myszką kliknąć w Terminal na liście wyników.

Metoda 3

Jeśli korzystamy ze Stacks i w Docku mamy folder Programy to wystarczy do nich wejść, kliknąć w Narzędzia i poszukać Terminal.app.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.