Dolny pasek narzędziowy w Windows, ten z przyciskiem Start po lewej stronie i zazwyczaj stosem małych ikonek po prawej jest wszystkim dobrze znany. ‚Start’ rozwija menu z programami, skrótami do Panelu Kontrolnego i tak dalej. Przeważnie na prawo od wspomnianego przycisku znajdziemy kilka małych ikon ze skrótem do Explorera, poczty i tym podobnych. Za tymi ikonkami jest przestrzeń, na której pojawiają się prostokąty z nazwą otwartej aplikacji, aby móc się między nimi przełączać, a na koniec jest taca systemowa, gdzie znajdziemy ikony do różnych antywirusów, firewalli, ustawień głośności i cokolwiek innego zostało zainstalowane …
Wczoraj omawiany górny pasek menu w OS X zastępuje tackę systemową oraz menu dla poszczególnych programów, ale pozostałe funkcje Windowsowego paska narzędziowego zastępuje Dock.
Ten twór programistów z Apple może znajdować się na dole ekranu – standardowo, lub na własne życzenie możemy go ustawić w Preferencjach Systemowych, aby pojawiał się wzdłuż prawej lub lewej krawędzi ekranu.
Zapewne zwróciliście uwagę na przerywaną białą linię na Docku – ona rozdziela go na dwie zasadnicze części: lewą z ikonami skrótu oraz prawą ze Stacksami.
Lewa strona Docka – rolę menu Szybkiego Startu w Windows (małych ikonek obok ‚Start’) przejmuje lewa strona Docka. Ikony tutaj się znajdujące to nic innego jak skróty/aliasy do wybranych przez nas programów i można je dodawać lub usuwać na kilka różnych sposobów.
Prawa strona Docka – na prawo od pionowej przerywanej linii widocznej na powyższym screenshotcie to są tzw. Stacks – nowa funkcja w OS X Leopard. Stack to nic innego jak skrót do wybranego przez nas folderu na dysku twardym, tylko zamiast otwierać go w Finderze możemy podejrzeć jego zawartość bezpośrednio z Docka – pośrednio Stack stworzony z katalogu ‚/Programy’ zastępuje mi menu ‚Start’ w Windows, ponieważ wyświetla mi listę wszystkich zainstalowanych aplikacji.
Diody pod ikonami na Docku – oznaczają one czy aplikacja w danym momencie jest uruchomiona czy nie. Pragnę zwrócić uwagę, że sama aplikacja nie musi mieć otwartego okna, aby była aktywna – szczegółowo o tym innego dnia. Wyjątkiem pozostanie Finder, którego dioda zawsze się pali, ponieważ musi być on non-stop w pamięci komputera z różnych powodów.
Trick – jeśli klikniecie prawym przyciskiem na białą przerywaną linię na Docku to pojawią się opcje normalnie dostępne w Preferencjach Systemowych.
Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.