Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X: Spotlight – co to jest i z czym to się je …

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Spotlight jest – przynajmniej dla mnie – jedną z ciekawszych funkcji system Mac OS X. Jest to wyszukiwarka wszelkich plików znajdujących się na komputerze. Posiada również wbudowany słownik. W każdym razie bardzo upraszcza i przyśpiesza użytkowanie systemu.

Nie wszystkie aplikacje mają ikonki na docku na dole ekranu u mnie – tylko te które najczęściej używam. Gdybym chciał coś otworzyć, to muszę poprzez Findera, paska menu górnego lub ikonkę na docku kliknąć w nią myszką. Preferencje Systemowe rzadko używam, więc wyrzuciłem je z docka. Jednak jest prostsza metoda otwarcie ich oraz przede wszystkim szybsza.

Na klawiaturze wciskamy: ⌘+Spacja

W górnym prawym rogu otwiera się okienko Spotlight. Możemy od razu zacząć w nim pisać. Alternatywnie można kliknąć w ikonkę lupy.

W moim przykładzie wpisałem słowo „apple”. Jak widzicie wyszukiwarka wyrzuciła wiele wyników, z czego „Top Hitem”, czyli najbardziej prawdopodobnym jest folder AppleScript. Po wynikach możemy poruszać się myszką lub znacznie prostszą metodą – klawiszami góra/dół.

Drugim od góry wynikiem jest słownik, który przedstawia definicję słowa „apple”. Niestety nie ma polskiego słownika. :-/

Wczoraj chciałem przeczytać instrukcję w PDFie w sprawie służbowej – wiedziałem, że zapisałem ją do katalogu Dokumenty w moim domowym folderze, jednak byłem zbyt leniwy, aby otwierać Findera i szukać tego konkretnego pliku. Wystarczy w Spotlight podać nazwę bądź jej część i po wybraniu interesującego nas wyniku strzałkami/myszką wcisnąć enter/kliknąć myszą … i voila! Znacznie szybsza oraz wygodniejsza metoda…

Jak chcecie coś na szybko policzyć, a lenistwo nie pozwala na otworzenie kalkulatora oraz szare komórki nie chcą pracować to po prostu wpiszcie działanie do okienka pod lupą i jako wynik pokaże …. rozwiązanie problemu.

Możecie dodatkowo zmienić gdzie i co Spotlight ma wyszukiwać – wystarczy wejść w Preferencje Systemowe i klikąć w ikonkę programu – lub po prostu wpisać w „Spotlight” w … Spotlight. =)

Spotlight oczywiście zżera trochę zasobów systemowych, ale nie zauważyłem żadnego wzrostu specjalnego przy wyłączonym indeksowaniu. Prawdopodobnie różnica występuje na starszych komputerach… W każdym razie jeśli nie interesują Was wyniki z pewnych miejsc na dysku, to po prostu odznaczcie tą pozycję i więcej się nie pojawią.

W zakładce Privacy możecie dodać miejsca które mają być omijane przez wyszukiwarkę, np. jeśli trzymacie tam jakieś ważne informacje, itp.

To byłoby na tyle – zapamiętajcie tylko skrót ⌘+Spacja i na pewno ułatwi Wam to życie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.