Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Podstawy OS X – Preferencje Systemowe

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Preferencje Systemowe w OS X są naprawdę bardzo przejrzyste, dosyć łatwo w nich znaleźć potrzebne elementy i ustawienia, jednak ostatnio dowiedziałem się, że jednak nie wszyscy sobie radzą z taką samą łatwością w nawigowaniu pomiędzy mnogością ustawień jakie oferują.

Przypominam o artykule OS X: Bezpieczeństwo dla początkujących!!! Tam wybraliśmy opcję blokowania poważniejszych zmian poprzez podanie hasła administratora – dalej to polecam, szczególnie tym, którzy nie są do końca pewni co robią.

OS X System Prefs 01

Powyżej widać wszystkie dostępne działy w Preferencjach. Polecam po prostu przejrzeć wszystkie po kolei, bez dokonywania żadnych zmian, żeby zobaczyć co tam się znajduje. Wiele opcji nie ma potrzeby zmieniać, defaultowe ustawienia są w zupełności wystarczające.

Czasami ciężko przypomnieć sobie gdzie dana funkcja się znajduje. Z pomocą tekstową i graficzną przyjdzie nam okienko wyszukiwania w górym prawym rogu Preferencji Systemowych. W przypadku na zdjęciu obok, szukałem gdzie mogę wyłączyć Web Sharing, więc wpisałem „Web”. Wyszukiwarka od razu zaproponowała kilka pozycji.

Na zdjęciu obok widać, że do powyższych wskazówek tekstowych, wyszukiwarka podświetliła możliwe panale gdzie znajdę interesującą mnie funkcję.
Jeśli wpisałbym pełne lub prawie pełne słowo „Web Sharing”, to tylko Sharing / Udostępnianie zostałoby podświetlone.

Zróbmy zatem szybki przegląd dostępnych ustawień:

Appearance — tutaj definiujecie wygląd systemu, kolory, gdzie mają znajdować się strzałki do scrollowania oraz kilka ustawień, które osobiście zostawiłem w spokoju.

Desktop & Screen Saver — ten panel ma dwie zakładki odpowiednio Desktop i …. Screen Saver. :-) W pierwszym macie mnogość ustawień dot. tła. Pojawią się nawet wydarzenia i albumy z iPhoto.

Dock — w tym miejscu definiujecie rozmiar Docka, jego powiększenie przy najechaniu myszką oraz gdzie ma się znajdować na ekranie. Możecie też wybrać rodzaj animacji podczas minimalizowania okna oraz czy ma się automatycznie chować, gdy nie jest używany.

Expose & Spaces — o tych funkcjach pisałem szerzej w Expose/Spaces cz. I oraz Expose/Spaces cz. II.

International — tutaj definiuje się jaki będzie podstawowy język OS X oraz w drugiej zakładce można ustawić formaty wyświetlania się dat, zegara, itp. Nie polecam grzebania w trzeciej zakładce, chyba że wiecie co robicie.

Security — jedno z ważniejszych miejsc. Pisałem już o nim tutaj. W pierwszej zakładce opcji nie ma wiele, najważniejszymi są żądanie hasła przy obudzeniu czy screen saverze, ale również polecam wyłączyć automatyczny login.
Zakładka FileVault powoduje, że dokumenty w Twoim Domu są poddane szyfrowaniu. Na bieżąco jednak są odszyfrowywane, gdy z nich korzystamy. Nie korzystałem jeszcze z tej opcji i na pewno więcej o niej napiszę, gdy zdobędę więcej informacji na jej temat.
Trzecią zakładką są ustawienia Zapory Ogniowej czyli Firewalla. Osobiście preferuję wiedzieć jaki program dobija się do internetu, ale w większości przypadków (gdy nie instalujecie oprogramowania niewiadomego pochodzenia) możecie zostawić go na Allow all incoming connections.

Spotlight — defaultowo Spotlight przeszukuje cały komputer, poza takimi lokalizacjami jak foldery systemowe. Tutaj można dodatkowo zmodyfikować jej ustawienia i wykluczyć przeszukiwanie pewnych miejsc jak np. Kontakty z Książki Adresowej czy też emaile.
W zakładce Privacy można dodać pliki czy foldery, które chcemy wykluczyć z wyszukiwarki. Mogą to być jakieś ważne dokumenty, do których wolicie utrudnić trochę dostęp – rozwiązanie może się przydać w przypadku, gdy staracie się Ukryć Pliki.

Bluetooth — panel ten służy do dodawania urządzeń bezprzewodowych. W moim przypadku mam zdefiniowaną klawiaturę Apple Wireless Keyboard.

CDs & DVDs — służy do zdefiniowania co system ma robić w przypadku włożenia płyty z muzyką, obrazkami czy też video. Można też ustawić co ma się stać w przypadku włożenia czystej płyty.

Displays — w tym miejscu definiujemy rozdzielczość monitora (lub monitorów w przypadku większej ich ilości) oraz profile kolorów dla nich. Jest też opcja włączenia lub wyłączenia czujnika światła, który automatycznie ustawia jasność monitora.

Energy Saver — można tutaj ustawić parametry oszczędzania energii. Możemy zdefiniować po jakim czasie ma gasnąć ekran lub usypiać się komputer.

Keyboard & Mouse — w tym panelu znajdziemy podstawowe ustawienia klawiatury oraz myszki, takie jak wyłączanie podświetlania klawiatury po zadanym czasie. W przypadku podłączonej myszki można zdefiniować jak mają funkcjonować jej przyciski. W starszych MacBookach jest też zakładka z ustawieniami dla trackpada jeśli korzystacie z laptopa.

Trackpad — ta zakładka pojawia się w przypadku nowszych MacBooków unibody i MB Air z nVidią 9400M. Ewentualnie jeśli zastosujecie hack z dodawaniem gestów do starszych MB. Poza demo funkcjonowania gestów, można poustawiać kilka ciekawych opcji. Istotnym dla przesiadkowiczów będzie niewątpliwie Secondary Tap – czyli odpowiednik prawego przycisku pod Windows. Inaczej, aby go wywołać trzeba trzymać CTRL podczas klikania.

Print & Fax — panel służący do dodawania/usuwania drukarek i faksów.

Sound — w tym miejscu definiujemy efekty dźwiękowe, głośność tych poprzednich oraz ustawiamy urządzenie wyjściowe i wejściowe (mikrofon).

MobileMe — dla korzystających z tej usługi wyłącznie. To tutaj ustawia się dane konta, synchronizacji oraz iDiska.

Network — wszelkie ustawienia dot. karty sieciowej i WiFi należy przeprowadzać w tym miejscu. Raczej dla ludzi co wiedzą co robią. :-)

QuickTime — nic ciekawego dla początkujących. Zaawansowanym tłumaczenie zbędne.

Sharing / Udostępnianie — tutaj można włączać lub wyłączać wszelkie opcje udostępniania ekranu, komputera, zdalnego logowania, itp. Dla zaawansowanych.

Accounts — panel do zarządzania użytkownikami w przypadku, gdy z komputera korzysta więcej niż jedna osoba. Można dodawać i kasować konta, zmieniać hasła i uruchamiać kontrolę rodzicielską.

Date & Time — ustawienia zegara, strewy czasowej oraz definiowanie czy chcemy mieć zegarek w górnym prawym rogu ekranu.

Parental Controls — panel, w którym możemy naszym pociechom lub gościom na naszym komputerze ograniczyć dostęp do pewnych zasobów czy też aplikacji. Ciekawym elementem jest ograniczenie w jakich godzinach można korzystać z komputera – dzieciaki nie odrabiają lekcji? ;-)

Software Update — tutaj definiujemy jak często mają być sprawdzane uaktualnienia na naszym komputerze oraz możemy tez wyświetlić listę wcześniej zainstalowanych update’ów.

Speech — tutaj możemy uruchomić rozpoznawanie mowy, której jeszcze nie testowałem oraz czytanie tekstu z ekranu.

Startup Disk — dla zaawansowanych. Definiujemy, z którego dysku ma startować nasz komputer.

Time Machine — panel do włączania i konfigurowania aplikacji do backupowania plików oraz systemu. Więcej o niej wkrótce w osobnym wpisie.

Universal Access — ustawienia dla ludzi z ograniczeniami we wzroku/słuchu, itp.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.