Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Minimalizowanie okien poprzez podwójne kliknięcie w górny pasek

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Okna pod OS X minimalizuje się, domyślnie, poprzez kliknięcie w zielony pomarańczowy1 przycisk w lewym górnym rogu danego okna. Ono z kolei trafia, domyślnie, do Docka, na prawą stronę obok kosza na śmieci. Możemy jednak to zmienić…

Minimalizowanie okien w stylu Windows

Wystarczy wejść do Preferencji Systemowych, do zakładki General / Ogólne i zaznaczyć opcję Double-click a windows’s title bar to minimize lub w polski odpowiednik. Od tego momentu dwuklik w górną część okna, w rejonie tytułu, spowoduje jego minimalizację.

Minimalizowanie do ikony aplikacji

Można też zmienić gdzie dane okno się minimalizuje z domyślnej prawej strony Docka do ikony aplikacji. Było to szalenie wygodne pod Snow Leopard, gdzie po wywołaniu Exposé, zminimalizowane okna pojawiały się na dole ekranu. Niestety w Lionie Apple to totalnie spartaczył i te okna pozostają niewidoczne w Mission Control – można losowo klikać w ikony na Docku i okna się pojawią lub klikać prawym przyciskiem w nie i wybierać opcję Pokaż wszystkie okna. Jeśli jednak chcecie tą opcję włączyć to w Preferencjach Systemowych należy przejść do panelu Dock i wybrać opcję Minimize windows into application icon zgodnie z powyższym screenshotem.

Smacznego!

 1. Doh!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Pewnie o tym wiesz :) ale minimalizuje się żółtym/pomarańczowym przyciskiem.

 • Ech a myślałem, że nikt nie zauważył. Chwilowe zaćmienie – już poprawiłem.

 • Dobra rada – zawsze mnie wkurzało celowanie w żółtą minikulkę… ;)

 • juk

  „Minimalizowanie okien w stylu Windows” – od kiedy to w Mac OS coś jest w stylu Windows…odkąd pamiętam okna minimalizuje się dwuklikiem w belkę tytułową…
  Windows cały czas raczkuje…

 • Łukasz Sibul

  Windows raczkuje? W normalnych systemach podwójne kliknięcie w belkę tytułową skutkuje maksymalizacją okna. Apple do dziś nie wpadł na pomysł by umożliwić (poprzez włączenie w ustawieniach) trybu docka tj. w Windows. Czyli klikiem w ikonę docka maksymalizujemy i minimalizujemy (otwartą już) aplikację.

 • Nie wspiera. Pisz do Adobe.