Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X: Twój Dom

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

twoj-domTwój Dom jest czymś w stylu Moje Dokumenty na Windows – jednak z kilkoma różnicami.

Istnieje nowsza i uaktualniona wersja tego artykułu pt. „Podstawy OS X – Twój Dom”.

Przejście do „Twojego Domu” jest proste – wystarczy w okienku Findera kliknąć w domek z Waszym loginem, ewentualnie skrótem Shift+⌘+H. Na miejscu znajdziecie kilka podkatalogów, np. Dokumenty, Zdjęcia i inne. Pewnie pomyśleliście, że przeciez nie jesteście zainteresowani wypożyczaniem książek, a e-booków też za dużo nie macie. Na szczęście nie macie czym się martwić. Przede wszystkim Apple wymaga aby folder „Library” (Biblioteka) pozostał na miejscu – tam są przetrzymywane osobiste ustawienia danego użytkownika i usunięcie/skasowanie tego katalogu może spowodować brak możliwości zalogowania się do komputera.

Pamiętajcie – pliki w domowym folderze są widoczne tylko przez Was! Nawet inny użytkownik z prawami administratora nie podejrzy Waszych sekretów. Nie dotyczy to jedynie katalogu „Public”, który może służyć innym do „wrzucania” plików. W skrócie jeśli coś znajduje się w Waszym domowym katalogu to są to „Wasze śmieci”, a jak są poza nim to są uniwersalne, dostępne dla każdego.

Generalnie możecie organizować/dodawać/kasować sobie foldery w domowym katalogu jak Wam się podoba. Jednak najlepiej jest zostawić oryginalne, np. Dokumenty gdzie MS Office dodaje swoje pliki. Jeżeli nie jesteście pewni co robicie to lepiej zostawcie w spokoju. Niemniej jednak jeśli chcecie sobie dodać katalog „Projekty” to proszę bardzo – miłej pracy.

Pragę jednak jeszcze dodać jak przydaje się korzystanie z defaultowych katalogów – w moim przypadku jak pierwszy raz próbowałem zapisać plik z Pages (odpowiednik Worda dla Mac) to program zaproponował zapisanie go właśnie w „Dokumentach”. Podobnie dzieje się podczas próby eksportu filmów z iMovie (~/Movies) i tak dalej. Jeszcze raz zaznaczam – korzystajcie z defaultów – ułatwicie sobie życie!

Zdarzy się, że zobaczycie ścieżkę dostępu w postaci ‚~/Desktop’ – tylda czyli znaczek ~ jest unixowym skrótem do katalogu domowego. Odpowiednikiem „~/Desktop” jest „/Users/użytkownik/Desktop”. Najczęściej spotkacie się z tym w Terminalu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.