Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X: Twój Dom

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

twoj-domTwój Dom jest czymś w stylu Moje Dokumenty na Windows – jednak z kilkoma różnicami.

Istnieje nowsza i uaktualniona wersja tego artykułu pt. „Podstawy OS X – Twój Dom”.

Przejście do „Twojego Domu” jest proste – wystarczy w okienku Findera kliknąć w domek z Waszym loginem, ewentualnie skrótem Shift+⌘+H. Na miejscu znajdziecie kilka podkatalogów, np. Dokumenty, Zdjęcia i inne. Pewnie pomyśleliście, że przeciez nie jesteście zainteresowani wypożyczaniem książek, a e-booków też za dużo nie macie. Na szczęście nie macie czym się martwić. Przede wszystkim Apple wymaga aby folder „Library” (Biblioteka) pozostał na miejscu – tam są przetrzymywane osobiste ustawienia danego użytkownika i usunięcie/skasowanie tego katalogu może spowodować brak możliwości zalogowania się do komputera.

Pamiętajcie – pliki w domowym folderze są widoczne tylko przez Was! Nawet inny użytkownik z prawami administratora nie podejrzy Waszych sekretów. Nie dotyczy to jedynie katalogu „Public”, który może służyć innym do „wrzucania” plików. W skrócie jeśli coś znajduje się w Waszym domowym katalogu to są to „Wasze śmieci”, a jak są poza nim to są uniwersalne, dostępne dla każdego.

Generalnie możecie organizować/dodawać/kasować sobie foldery w domowym katalogu jak Wam się podoba. Jednak najlepiej jest zostawić oryginalne, np. Dokumenty gdzie MS Office dodaje swoje pliki. Jeżeli nie jesteście pewni co robicie to lepiej zostawcie w spokoju. Niemniej jednak jeśli chcecie sobie dodać katalog „Projekty” to proszę bardzo – miłej pracy.

Pragę jednak jeszcze dodać jak przydaje się korzystanie z defaultowych katalogów – w moim przypadku jak pierwszy raz próbowałem zapisać plik z Pages (odpowiednik Worda dla Mac) to program zaproponował zapisanie go właśnie w „Dokumentach”. Podobnie dzieje się podczas próby eksportu filmów z iMovie (~/Movies) i tak dalej. Jeszcze raz zaznaczam – korzystajcie z defaultów – ułatwicie sobie życie!

Zdarzy się, że zobaczycie ścieżkę dostępu w postaci ‚~/Desktop’ – tylda czyli znaczek ~ jest unixowym skrótem do katalogu domowego. Odpowiednikiem „~/Desktop” jest „/Users/użytkownik/Desktop”. Najczęściej spotkacie się z tym w Terminalu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • cyberOwca

  Panow’ie,

  zmieńci’e prosz’ę „teg’o tytuł’a”, bo mni’e ocz’y bol’ą od tych apostrof’ów :-).

  „Makowe” po prostu. Oraz „Maka” lub „komputera Mac”.

 • Moridin

  A mówisz „keczup” czy „keczap”? :)

 • narkoman

  oho, wszystkowiedzacy poprawiacze sie zlatuja ;p

 • Anonymous

  W macowym nazewnictwie używa się pojęcia teczek zamiast katalogów, tak samo biurka zamiast pulpitu.

 • Moridin

  O teczkach nie słyszałem, ale najważniejsze że Windows’owi przesiadkowicze będą wiedzieli o co chodzi… Z czasem przejdę na nowe nazewnictwo. :)

  Po angielsku jednak dalej jest folder tak jak w Win i desktop też.

 • Żab’a nie rzab’a

  Przykro mi bardzo, ale cyberowca ma rację.

  Mac’owe (czy też Mac’a, Windows’owe) jest bardzo poważnym błędem i jeżeli zależy Wam na dobrej reputacji, należy go natychmiast poprawić.

 • Moridin

  Jeszcze w podstawówce uczono mnie że obcojęzyczne słowa odmienia się z apostrofem. Polskie nie, czyli żaba/rzaba, a nie żab’a/rzab’a. ;)

  Jeśli ktoś potrafi udowodnić, że dzisiaj już tak nie jest to proszę o konkrety. :)

  Kurcze – aż chyba poszukam tel. do swojego polonisty. :)

 • Jesli wyraz kończy się na samogloskę, to dodaje się apostrof np. „Jake’a”, a jesli kończy się na spółgłoskę, to odmienia się jak polski wyraz – „Johnowi”

 • Nasza korekta twierdzi co innego. Polemizuj z nimi. :-)

 • Pingback: Podstawy OS X – Twój Dom | Makowe ABC()