Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Podstawy OS X – Pasek menu vs. Windows

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Mój przyjaciel z czasów liceum ostatnio w końcu przesiadł się na Maka i uzmysłowił mi kilka problemów jakie miał na samym początku poznawania świata spod znaku nadgryzionego jabłuszka. Jednym z nich okazał się pasek menu, który w Windows jest obecny w każdym indywidualnym oknie (poza programami w których specjalnie z niego zrezygnowano).

Mam na myśli przykładowo okno Eksploratora Windows, gdzie na górze znajduje się menu z pozycjami takimi jak Plik, Widok, Okno, Edycja i tak dalej. OS X ma to rozwiązane „czyściej” – na górze pulpitu widać poziomy pasek, defaultowo lekko przeźroczysty (lub stalowo srebrny po wyłączeniu odpowiedniej opcji), a obok ikony jabłuszka w górnym lewym rogu pokazana jest nazwa aktywnej w danym momencie aplikacji.

OS-X-Menu-Bar-animation-1000px

Przy przełączaniu się między programami nie tylko nazwa zmienia się, ale również samo menu – założenie jest proste: po co marnować przestrzeń w każdym jednym otwartym oknie skoro można zaoszczędzić miejsce i niezależnie od aplikacji mieć menu w tym samym miejscu.

Jako, że subtelna zmiana w górnym pasku przy przełączaniu się na nową aplikację może pozostać niezauważona dla początkujących to mam nadzieję, że powyższe tłumaczenie jest zrozumiałe.

Dodatkowo ikonki, które w Windows znajdują się w tzw. ‚Tacy Systemowej’ na pasku narzędziowym w dolnym prawym rogu również są na górym pasku w OS X, również z prawej strony, tyle że na górze.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Nie do końca się z Tobą zgodzę, fakt, zyskujemy trochę miejsca, ale jest to ledwie 20-30 pikseli więc nic wielkiego, tracimy natomiast wygodę.
  Dla przykładu, jeśli mam otwarte okno przeglądarki o rozmiarach 300-200px (np. filmik na youtube) i jest ono umieszczone na dole ekranu, a aktywnym oknem jest np. komunikator. to żeby np eksportować bookmarki muszę najpierw aktywować okno przeglądarki, potem przejść do menu (przez cały monitor) i wybrać odpowiednią opcje.
  W Windowsie menu mam przy oknie więc zaoszczędzam czasu.

  Ot, dwie strony medalu.

 • Nigdy nie miałem osobiście przypadku tak małego okna Safari. :) Zawsze mam stały rozmiar mniej wiecej na szerokość docka (1400-1500px) i pełna wysokość ekranu.

  Nawet zacząłem zastanawiać się nad przeniesieniem docka na prawy bok coby mieć wiecej niż 1200px-wysokość docka w pionie.
  Ale to dobrze że każdy ma inne potrzeby, bo dzięki temu świat jest ciekawszy.

 • Do DAREK:
  Naucz się korzystać ze skrótu klawiaturowego do przełączania między aplikacjami (CMD + TAB) – nie będziesz musiał myszką (lub trackpadem) jeździć po całym ekranie, zyskasz czas i wygodę… Z resztą od chwili gdy przesiadłem się na maka stałem się zwolennikiem skrótów klawiaturowych wszelkiego rodzaju :)

 • Pingback: OS X: Dock, a pasek narzędzi w Windows | Makowe ABC()

 • Maciej Czechowski

  Z OSX korzystam od 2010 roku,z Windows od 1999 roku,a i tak,z nieznanego mi powodu,dość szybko,przy każdej nowej instalacji produktu Microsoft,pasek zadań umieszczałem na górze.