Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak zabezpieczyć iPhone’a, iPada i Maca przed kradzieżą

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Niestety, ale każda kradzież jest przykra, a już w szczególności, gdy zdarzy się znajomej nam osobie. Dzisiaj niestety Dominik wstępnie pożegnał się ze swoim MacBookiem Pro, iPadem oraz różnymi akcesoriami – kwota mogąca przyprawić niektórych o zawał. Piszę „wstępnie” dlatego, że teoretycznie istnieje szansa na ich odzyskanie – zarówno Mac jak i iPad miały włączony Find My iPhone / iPad / Mac. Niestety wiele osób tej funkcji nie uruchamia, a jest ona kluczowa pod jeszcze jednym względem – jeśli mamy konto iCloud i włączony Find My iPhone / iPad / Mac (od teraz będę pisał po prostu Find My iPhone) to uruchomiony zostaje Activation Lock – blokada uniemożliwiająca złodziejowi wymazanie iUrządzenia. W przypadku Maców trzeba trochę bardziej się zabezpieczyć…

Zabezpiecz iPhone’a lub iPada

Procedura z iPhonem lub iPadem jest najprostsza i polecam ją uruchomić każdemu bez wyjątku. Nic z tego tytułu nie tracicie, a potencjalne zyski są ogromne.

 1. Potrzebny jest Apple ID – można go założyć w domenie @iCloud.com, aby od razu mieć adres emailowy z takim adresem, zdecydować się na istniejące Apple ID lub wykorzystać obecne konto email. Sam mam dwa Apple ID – pierwsze jest na mojej własnej domenie i używam go tylko do kupowania rzeczy w iTunes (mam tam podpiętą kartę kredytową), a drugie jest w domenie @iCloud.com i służy do samego iClouda, Wiadomości, FaceTime i innych usług Apple. Najwygodniej mieć jedno konto @iCloud.com do obsługi wszystkiego, ale niestety Apple ID nie da się łączyć ze sobą.
 2. Konto iCloud / Apple ID można założyć podczas pierwszego uruchomienia nowego iUrządzenia lub Maca lub później – do wyboru, do koloru.
 3. Po założeniu i zalogowaniu się do iClouda należy wejść do Ustawień → iCloud i włączyć funkcję Find My iPhone.

Włączenie Find My iPhone aktywuje dwie rzeczy:

 1. Możliwość śledzenia swojego iUrządzenia (nikt niepowołany nie może tego zrobić, tylko właściciel konta iCloud). Oczywiście należy zadbać o odpowiednie długie i bezpieczne hasło.
 2. Uruchomi Activation Lockktóry powoduje, że wymazanie naszego iPhone’a lub iPada wymaga podania naszego hasła do iCloud / Apple ID – w takiej sytuacji przy odpowiednio trudnym haśle złodziej czy paser będzie miał sprzęt, z którym nic nie zrobi.

Nie zapomnijcie hasła do swojego konta iCloud!!!

Zabezpiecz Mac

Sprawa z Macintoshem jest ciut bardziej skomplikowana, bo pomimo wszelkich zabezpieczeń, uparta osoba i tak może go nam wymazać do stanu fabrycznego, pomimo naszych najlepszych chęci. Możemy im to jednak utrudnić…

Firmware-Password-Utility-01

1. Firmware Password Utility

Należy włączyć Firmware Password Utilityktóry stanowi dodatkową barierę pomiędzy potencjalnie niechcianymi czynnościami – szczegółową listę ograniczeń, które wprowadza można znaleźć na stronach Apple tutaj. Aby go uruchomić należy…

 1. Włączyć lub zrestartować Maca.
 2. Od razu po usłyszeniu sygnału startowego należy równocześnie przytrzymać dwa klawisze Command (⌘) i R, i należy je trzymać aż pojawi się pasek postępu ładowania OS X.
 3. Jak pojawi się okno z pozycjami jak na powyższym screenie to należy wejść w menu w Narzędzia / UtilitiesFirmware Password Utility.
 4. Pojawi się okno informujące, że hasło jest wyłączone – należy wcisnąć przycisk Włącz Hasło Firmware’u / Turn on Firmware Password.
 5. Należy wpisać odpowiednie trudne hasło i je potwierdzić.

Firmware-Password-Utility-02

Nie zgubcie tego hasła!!! Pamiętajcie też, że powinno być trudniejsze niż „1234” albo „qwerty123456”.

2. FileVault 2 – szyfrowanie dysku

Aby nikt bez naszych haseł nie miał dostępu do naszych danych, które często są znacznie cenniejsze niż sam komputer, należy włączyć szyfrowanie danych na dysku. Wpływ na wydajność komputera i czas pracy na baterii jest znikomy, więc nie należy się tym w ogóle przejmować.

System Preferences FileVault pane

 1. Należy włączyć Preferencje Systemowe / System Preferences Bezpieczeństwo / Security & Privacy.
 2. Trzeba odblokować panel klikając w kłódkę w dolnym lewym rogu i następnie wpisać hasło administratora.
 3. Teraz wystarczy kliknąć w Turn On FileVaultWłącz FileVault.

Po tej operacji komputer się zrestartuje i zacznie się procedura szyfrowania – odbywa się ona w tle, ale komputer musi być podłączony do prądu. W przypadku mojego 128 GB SSD trwało to niecały kwadrans.

OS X wygeneruje specjalny klucz, którego należy bezwzględnie zapisać w bezpiecznym miejscu – sam trzymam go w 1Password. Nie zgubcie go, bo w razie czego nie będziecie mogli odzyskać dostępu do swoich danych!

Procedurę włączenia FileVault opisywałem też w 2014 roku tutaj.

3. Find My Mac

Na koniec należy włączyć Find My Mac. Robi się to w Preferencjach SystemowychSystem PreferencesiCloud. Jeśli nie macie konta iCloud ani Apple ID to założyć nowe.

4. Numery seryjne

Spiszcie numery seryjne, IMEI i wszelkie inne ze swoich iSprzętów i Maców – często wystarczy cyknąć zdjęcie naklejki z pudełka i wrzucić na przykład do Evernote’a, celem archiwizacji na przyszłość.

Linki do supportu Apple


Dbajcie o swoje bezpieczeństwo, bo nikt inny tego nie zrobi za Was.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Pawciu

  Myślałem, że tu będzie opis jakichś linek stalowych czy innych zabezpieczeń antykradzieżowych. 
  Te ustawienia w żaden sposób nie zabezpieczają przed kradzieżą, pozwalają jedynie przy odrobinie szczęścia namierzyć skradziony sprzęt.
  Wystarczy jednak, że złodziej natychmiast wyłączy ukradzionego iPhone’a czy iPada i już po naszym namierzaniu, bo Find My Phone wymaga, żeby urządzenie połączyło się z internetem.

  Jeżeli złodziej natychmiast wyłączy sprzęt, lub lepiej wysuwając panel sterowania z zablokowanego ekranu włączy tryb samolotowy to już nic nie zrobimy. Wiele osób nie blokuje dostępu do panelu sterowania z zablokowanego ekranu z powodu wygody jaką taki szybki dostęp oferuje, a dla złodzieja to idealna okazja żeby szybko wprowadzić urządzenie w tryb w offline.
  Nawet jak to zablokujemy to i tak można po prostu wyłączyć sprzęt, później w domu go włączyć. Jak wyjmie się kartę SIM to z netem się nie połączy (chociaż w większości przypadków najpierw trzeba podać PIN karty, żeby się zalogowała do sieci), do WiFi też się iPhone czy iPad sam nie przyłączy, bo trzeba wybrać SSID i podać hasło.

  Tak więc złodziej może sprzęt ukraść i spokojnie sobie w domu kombinować a my go nie namierzymy.

 • Pawciu Zabezpieczasz się zanim Ci ukradną. Przed kradzieżą.

 • Pawciu

  Moridin Pawciu Ahaaa :) Zanim ukradną, a ja „zabezpieczenie przed kradzieżą” zrozumiałem jako przeciwkradzieżowe. 

  Muszę sobie założyć to hasło sprzętowe w MacBooku, martwi mnie tylko, że jak trochę kumaty złodziej, to natychmiast wyłączy sprzęt i nici z namierzania, blokowania czy zdalnego wymazywania.
  Najgorsze, że nawet jakoś zabezpieczenia iCloud omijają i aktywują urządzenia, bo przekierowują serwery aktywacyjne na inne adresy IP serwerów które się podszywają pod iCloud.

 • insignis_media

  dominiklada współczujemy, bo doskonale wiemy, ile niedogodności sprawiłaby kradzież dwóch stacji roboczych i iSprzętu – mimo backupu

 • _BrodA_

  dominiklada morid1n wystarczy iPhone+ klawiatura i dajesz radę

 • kolaczkrzysztof

  dominiklada Czytam i nie wierzę o_O Współczuję straty :/ Kurde, ale pech… Pomożemy w pon w #Chwila. Nic się nie martw :)

 • KamilButcher

  Trochę brakuje mi tutaj wspomnienia o dodatkowym oprogramowaniu takim jak 
  https://preyproject.com lub http://hiddenapp.com. Koszty są niewielkie, a w podstawowej wersji nawet darmowe, a mogą znacznie pomóc odzyskać skradziony sprzęt. A przynajmniej nie zawadzi spróbować.

 • GregWyszynski

  I ta mina połowy czytelników gry w treści wpisu przeczytali swoje hasło „qwerty123455″… Bezcenne

 • MariuszMuszak

  Piszę pod tym postem , bo pod poprzednim nie ma jak skomentować.
  W Amazonie książka o Jobsie w pre-orderze kosztuje ok 17 USD, w wersji na Kindle.

 • Wegrin

  Dodałbym do porad https://supportprofile.apple.com – rejestracja każdego z produktów, żeby mieć pod ręką numer seryjny, oraz być ‚formalnie’ właścicielem. Nikt nie zarejestruje urządzenia na siebie, póki poprzednia osoba do nie wyrejestruje.