Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak uruchomić szyfrowanie dysku FileVault 2 na Mac OS X

· Wojtek Pietrusiewicz · 19 komentarzy

Staram się unikać polityki. Staram się też trzymać od niej z daleka tutaj i na serwisach społecznościowych. Jak zapewne wiecie już, próbowano dzisiaj odebrać redaktorowi naczelnemu Wprost jego MacBooka. Sylwester Latkowski ułatwiłby sobie jednak trochę życie gdyby tylko miał włączony FileVault 2.

FileVault od czasów OS X Lion zyskał cyferkę „2” i wymaga posiadania partycji Recovery oraz OS X 10.7 lub nowszego. Służy do szyfrowania naszego dysku i tym samym danych na nim, aby nikt inny nie mógł ich odczytać bez podania odpowiedniego hasła. Przydaje się tutaj hasło lepsze niż password. Dane szyfrowane są za pomocą XTS-AES 128.

Uwaga! – Przed włączeniem szyfrowania błagam o zrobienie pełnego backupu – jeśli cokolwiek pójdzie nie tak to stracicie dostęp do swoich danych.

Po włączeniu szyfrowania musimy najpierw zdefiniować, którzy użytkownicy mogą odszyfrowywać dysk podczas włączania komputera. Jeśli macie konto dla Waszego brata lub siostry na swoim Maku i nie dodacie ich do tej listy to przy starcie komputera nie będą oni mogli się zalogować – konieczna będzie interwencja administratora. Po odblokowaniu FileVault, zawartość dysku jest dostępna dla wszystkich userów.

Uwaga! – FileVault 2 następnie wygeneruje specjalny klucz, za pomocą którego będziecie mogli odszyfrować dane gdybyście zapomnieli hasła. Jeśli zgubicie hasło lub ten klucz to stracicie dostęp do wszystkich swoich danych – będą nie do odzyskania!

FileVault IconPo wykonaniu powyższego komputer się zrestartuje i pojawi się ekran logowania, w którym trzeba zalogować się do naszego konta. Po poprawnej autoryzacji komputer zacznie szyfrować wszystkie dane na dysku i powinno zająć kilka godzin. Po rozpoczęciu szyfrowania można usypiać i wyłączać Maka czy nawet wylogować się – szyfrowanie zostanie kontynuowane po obudzeniu/włączeniu/zalogowaniu się.

Klucz można również bezpiecznie przechować u Apple – nie jest to obowiązkowa operacja. Jeśli jednak się na to zdecydujecie to będziecie musieli wybrać trzy pytania oraz udzielić na nie odpowiedzi. Warto skłamać, bo inni mogą przecież wiedzieć jakie mieliśmy pierwsze auto czy nauczyciela. Dane przechowywane u Apple są szyfrowane – dotyczy to pytania oraz samego klucza.

Bezpiecznego dnia Wam życzę.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.