Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Umarł iPod! Niech żyje iPod!

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

iPody sprzedają się coraz gorzej – od jakiegoś czasu maleje zapotrzebowanie na produkt, który zrewolucjonizował rynek przenośnych odtwarzaczy mp3. Niewątpliwie swój udział w tym sukcesie miał iTunes, który jest genialną bazą danych dla naszej muzyki. Pytaniem pozostaje dlaczego oraz do jakich urządzeń sięgają klienci pierwszych modeli.

Sam wyposażyłem się w mojego pierwszego iPoda Video w 2006 roku, gdyż właśnie dla tego modelu przewidziano złącze oraz uchwyt w schowku w moim samochodzie. Zakończył się w końcu proces wypalania płyt z moją ulubioną muzyką, mieszczących zaledwie po kilkanaście utworów, a nastał okres wolności w słuchaniu na co tylko mam ochotę. Niestety rok później pojawił się w mojej kolekcji iPhone, który na codzień skutecznie zniwelował potrzebę noszenia ciężkiego i niewygodnego iPoda z delikatnym dyskiem twardy w środku. Ten pierwszy został delegowany do obsługi tylko kina domowego oraz samochodu na dłuższych trasach (złodziej też człowiek, z czegoś musi żyć – ponoć, bo zabiłbym jak …). Tymczasem ani jedno, ani drugie urządzenie nie nadawało się zupełnie na siłownię – zbyt duże i nieporęczne, a uchwyty na rękę jakoś nigdy mi nie pasowały, więc zaopatrzyłem się w iPoda nano (red). Jest wygodny w noszeniu oraz po pewnych przymiarkach pasuje idealnie również do kina domowego oraz samochodu. Czyżby ideał? Niezupełnie … a wina leży troszkę po mojej stronie. Jestem jednak zbyt leniwy, żeby za każdym razem wkładać i wyciągać go z samochodu. Ba! Często gęsto nawet nie chce mi się go do komputera podłączyć, żeby zsynchronizować nowe piosenki. Tymczasem moim podstawowym playerem pozostaje iPhone – zawsze go mam ze sobą, a słuchawki zazwyczaj leżą jak nie w którejś kieszeni to znajdę je w plecaku.

apple-ipod-nano-red

Z jednej strony narzekamy (ja też!) na ciągłą miniaturyzację i integrację wielu funkcji w jedno narzędzie, ale pewne urządzenia są po prostu zbyt kłopotliwe, aby je codziennie nosić osobno. Mam tu na myśli właśnie iPody, urządzenia do nawigacji i telefony. iPhone jest najlepszym przykładem jak można wszystko mieć przy sobie w małym i atrakcyjnym opakowaniu bez utraty funkcjonalności. Dla tych z którzy nie mają kontroli nad swoimi służbowymi telefonami idealnym partnerem będzie iPod Touch – szczególnie jeśli wierzyć nowym internetowym plotkom o umożliwieniu kręcenia filmów oraz rozmów poprzez Skype. Jak tylko TomTom czy inny wyposaży swoją nawigację w możliwość rozmowy podczas jazdy, integrację z samochodowymi zestawami bluetooth oraz systemami audio bez konieczności podłączania żadnych kabelków (poza ew. ładowarką) to będę bardzo usatysfakcjonowanym klientem.

Czy podobnie myślą inni użytkownicy iPodów? Czy czeka nas jeszcze przełom w tej dziedzinie z rąk Apple?

Czekam z zapartym tchem … mam tylko nadzieję, że pomimo pogorszania się mojego słuchu z wiekiem nie doświadczę degradacji muzyki, której słucham …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • jsg

  Mam wrażenie że iPody tracą przez znaczny wzrost popularności iPhona.
  To o czym piszesz, wszystko w jednym ułatwia życie.

  Ja mam osobiście dwa iPody i iPhona. iPhone służy głównie jako telefon, prawie nigdy do słuchania muzyki- poza podróżą pociągiem nie znajduje zastosowania dla takiego słuchania muzyki, po prostu nie lubię słuchawek i nie lubię się odcinać od otoczenia.
  W samochodzie mam radio ALPINE CDE-9870RM z wyjściem dedykowanym do iPoda, mam uproszczone menu, przeszukiwanie, w zasadzie pełną obsługę tego urządzenia. Na iP zrobiłem sobie mocowanie pod siedzeniem, zastąpił on wielką zmieniarkę Kenwooda która mieszkała w schowku w bagażniku(BMW 5turing), kiedyś iPod ten służył mi również do przenoszenia danych( w końcu to Video 80Gb), ale dziś.. jest na emeryturze, raz na jakiś czas przynoszę go do domu żeby zsynchronizować nowe kawałki.

  Drugi iPod to shufle pierwszej generacji pojemości 512Mb- uwierzycie że kiedyś to wystarczało? Używam go wraz z systemem 5:1 w mieszkaniu, synchronizując zależnie od nastroju taką muzykę na jaką mam ochotę.

  Długo nie kupię nowego iPoda, nie widzę takiej potrzeby, touch jest ostatnią rzeczą jaką bym się zainteresował. Moim zdaniem drugim czynnikiem słabnięcia rynku iP jest ich żywotność, użytkowane z głową, delikatnie, bez szaleństw lub odpowiednio zabezpieczone (ja kiedy na codzień nosiłem iPoda używałem peli 1030i: http://www.tacticalresponsegear.com/catalog/images/peli1010.jpg ) są bardzo żywotne, a wielu ludzi myślę że podobnie jak ja nie goni za nowinkami, sprzęt ma działać i już, mam kolegę który do dziś używam iP na FW…

  Może to trochę przydługie jak na komentarz… przepraszam.

 • Ależ komentarze każdej długości są mile widziane. :)

  Jestem pod wrażeniem, że potrafisz wytrzymać z 512MB w domu – osobiście wolę włączyć odpowiednią playlistę niż lecieć do komputera aby wgrać nową muzykę…

  Widać każdy ma inne preferencje i upodobania oraz sposoby wykorzystania sprzętu – dostosowywuje go do własnych potrzeb i czeka na przełom, żeby wyposażyć się w coś nowego. :)

 • jsg

  na 512 wejdzie jakieś 10 płyt w mp trójkach niech każda trwa 45min, 450min to prawie 6 godzin słuchania a bez przsady ile można słuchać muzyki są inne rozrywki, ptaki za oknem. Pewnie gdybym wiedział jaki internet będę miał „jutro” zaopatrzył bym się w AP i jego podpiął do głośników- nie jestem melomanem, ale wynajmując mieszkanie nie wiem…
  a nuż jutro będzie orange, albo tp… 512Mb jest wystarczające. Jak jest impreza to mogę podpiąć komputer( w domu są trzy), lub przynieść iP z samochodu, albo wziąć nano od drugiej zdecydowanie lepszej i ładniejszej połówki.

  A synchronizacja Szuflki to trochę jak zmiana płyty… ma swój urok :D

 • Ja niestety mam wszystkie utwory w 320kbps lub Apple Lossless (15-20MB na utwór), więc mam większe potrzeby… :)

 • Gość

  Zapraszam na mój blog o grach na iPod/iPhone
  Piszę tam recenzję najlepszych gier na iPoda. Codziennie wrzucam jakieś recki. Tylko niestety brakuje mi czytelników :<
  Zapraszam wszystkich!
  http://www.mypod.xaa.pl