Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Zrób backup przed zainstalowaniem OS X Yosemite Public Beta!

· Wojtek Pietrusiewicz · 20 komentarzy

Wielu z Was będzie jutro instalowało OS X Yosemite Public Beta – oczywiście o ile załapiecie się na listę pierwszego miliona użytkowników, którzy się do niej zgłosili. Niestety, ale wielu z Was wykona upgrade bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, zupełnie jakbyście uprawiali seks z przypadkowo poznaną osobą bez prezerwatywy lub innych środków ostrożności. Proszę tych mniej ostrożnych oraz myślących, że Was to nie dotyczy, o wzięcie sobie poniższych porad do serca. Lepiej poświęcić chwilę na to niż potem płakać, że straciliście wszystkie dane.

Przypomnę tylko, że świat dzieli się na ludzi, którzy robią backupy i na tych, którzy będą je robili. Dobrze by było gdybyście od razu trafili do tej pierwszej grupy, bez kosztownej nauczki.

Time Machine

Time Machine icon OS X Yosemite 1024pxNajprostszą formą backupu jest skorzystanie z Time Capsule lub dysku sieciowego lub podłączonego do komputera po USB, FireWire lub ThunderBolt oraz natywnej aplikacji w OS X – Time Machine. Uruchamia się go z Preferencji Systemowych → Time Machine. Pamiętajcie tylko o jednym: upewnijcie się, że nie macie wykluczonych żadnych istotnych plików z całego backupu.

Disk Utility / Narzędzie Dyskowe

Disk Utility icon 1024pxObraz dysku jest teoretycznie pewniejszym backupem, ale jego robienie oraz przywracanie jest bardziej uciążliwe. Jednak jest to kopia 1:1 naszych danych, którą możemy potem odtworzyć na dowolny inny dysk, ale nie wspiera wersjonowania plików jak Time Machine. Szczegółową procedurę przeprowadzenia takiego backupu znajdziecie tutaj.

Carbon Copy Cloner / SuperDuper!

Carbon Copy Cloner CCC icon 1024pxObie te aplikacje zapewniają klonowanie dysków na zewnętrzne (lub inne) dyski. Klon jest kopią 1:1 znajdującą się nie w formie pliku DMG, jak w przypadku Disk Utility – jest to po prostu dokładna kopia wszystkich plików na innym dysku. Dzięki temu, jeśli padnie nam przykładowo dysk systemowy, to możemy uruchomić komputer bezpośrednio z klona, nawet po USB, i pracować dalej. To niezwykle istotne dla wielu osób, aby nie tracić czasu na naprawę w krytycznym momencie. Aplikacje nie są drogie i gorąco je polecam. Sam korzystam z CCC i chwalę go sobie.


Mój backup

Obecnie mój backup składa się z dwóch różnych systemów. Po pierwsze, co godzinę wykonuje się backup na Time Capsule za pomocą Time Machine. Po drugie, raz dziennie rano, zanim siądę do pracy, dysk systemowy jest klonowany za pomocą Carbon Copy Cloner na dwa różne zewnętrzne dyski twarde. W moim przypadku to 4 TB Seagate podłączany na USB. Dzięki temu, nie dość, że zawsze mogę wrócić do starszych lub przypadkowo skasowanych plików na Time Machine, to mam też bootujący się backup na zewnętrznym dysku, który nigdy nie jest starszy niż 24 godziny.

Obecnie zastanawiam się dodatkowo nad kupieniem dwóch sztuk FileTransportera Sync, do których podłączę dwudyskowe macierze w RAIDzie 1 (mirror). Jedna będzie znajdowała się w domu, a druga w innej lokalizacji, dzięki czemu nawet w przypadku zalania lub pożaru, nie stracę swoich danych. Rozważam też Backblaze i inne tego typu serwisy, ale jeszcze nic mnie nie przekonało…


Gorąco polecam Wam przynajmniej dwa niezależne sposoby backupowania danych. Murphy swoje wiedział – jeśli padnie Wam dysk systemowy z jakiegoś powodu, to możecie być pewni, że prawdopodobieństwo padnięcia backupu wzrasta tysiąckrotnie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.