Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak uzyskać numer ITIN, aby wydawać książki w iBookstore

· Wojtek Pietrusiewicz · 15 komentarzy

Numer ITIN – Individual Taxpayer Identification Number – jest konieczny (od niedawna, niestety) do wydawania książek w iBookstore. Jakiś czas temu marudziłem Wam na Twitterze jaki proces ubiegania się o niego jest nieprzejrzysty, a przynajmniej patrząc na stronę WWW amerykańskiego IRS. Dzisiaj zadzwoniłem do Ambasady USA w Warszawie, aby dowiedzieć się co trzeba zrobić, aby go uzyskać.

Przepis na numer ITIN

 1. Najpierw należy wypełnić formularz W7, którego można pobrać na tej stronie.
 2. Z wypełnionym formularzem należy udać się do odpowiedniej Ambasady USA, obsługującej nasze miejsce zamieszkania. Trzeba się w tym celu umówić na tej stronie, w dziale Sekcja Obywateli USA → Umawianie spotkań. Należy umówić się w sprawie usługi notarialnej. Koszt spotkania wynosi $50 lub odpowiednia kwota w PLN1.
 3. Trzeba wziąć ze sobą paszport.
 4. Na miejscu, w Ambasadzie, zostanie wykonana kopia paszportu, na której podpisze się konsul i zostanie przybita odpowiednia pieczątka.
 5. Komplet dokumentów następnie należy wysłać do IRS w USA – adres dokładnie podam, jak już przebrnę przez powyższe.

Dammit.

 1. Nie dowiadywałem się po jakim kursie, ale zakładam, że nie średnim.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Michał

  Co do kursu dolara: ambasada ustala swój kurs, jest niewiele wyższy od średniego i można go sprawdzić w niebieskim polu po prawej stronie tutaj: http://ustraveldocs.com/pl_pl/index.html

 • Z informacji na ich stronie wynika, że wymagany jest dowolny dowód tożsamości (wymieniono paszport i prawo jazdy). Wiesz może jak to wygląda w praktyce?

 • Wyraźnie powiedzieli że paszport. Taka informacja jest również na stronie irs dla obcokrajowców. Nie oznacza to że nie wezmą prawka.

 • Mirx

  Eee tam. Wszystko załatwiłem przez telefon.

 • Z kim? Może podasz zatem szczegóły?

 • Mirx

  Już się zastanawiam, że może coś źle zrobiłem, bo się z konsulem nie spotkałem i nic nie zapłaciłem 50 Waszyngtonów… :-) No ale w końcu konto w iBookstore mam zarejestrowane na płatne książki. Cała sprawa miała miejsce rok temu i niezbyt to dokładnie pamiętam. Proces opisany jest tu: http://www.irs.gov/Businesses/Small-Businesses-&-Self-Employed/How-to-Apply-for-an-EIN
  Trzeba zadzwonić pod numer 267-941-1099 (USA oczywiście) i odpowiedzieć na parę prostych pytań w języku inglisz. Numer EIN ma się przydzielony natychmiast, ale w bazie danych dostępnych Apple’owi pojawia się po mniej więcej tygodniu. Dostaje się też potwierdzenie listownie, ale nie było mi do niczego potrzebne, więc nawet nie wiem gdzie to położyłem. Ten numer, jak większość istotnych rzeczy mam w 1Password. :-)

 • EIN jest różny od ITIN.

 • Mirx

  Tak jak zastrzegłem na wstępie – być może coś zrobiłem „źle”. Gdybym miał problem z założeniem konta iTunes Connect, to pewnie refleksji miałbym więcej. Ponieważ jednak moim celem nie było uzyskanie numeru EIN ani ITIN, tylko publikowanie książek, nad całą sprawą kompletnie się nie zastanawiałem. Stąd luki w pamięci. W każdym razie trzymam kciuki – bez względu na wybraną drogę. :-)

 • Wniosek o EIN można również złożyć online, za pomocą formularza, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 22. ;)

  http://www.irs.gov/Businesses/Small-Businesses-&-Self-Employed/Apply-for-an-Employer-Identification-Number-(EIN)-Online

 • Mirx

  Teraz dopiero widzę jakim byłem konformistą. :-) Apply by Telephone – International Applicants International applicants may call 267-941-1099

 • Arek UK

  A propos rejestracji płatnego konta z PL mam kilka pytań:
  1. Rozumiem, że zakładając takie konto nie trzeba od razu publikować książki, czy tak?
  2. Jakie konto w PL jest najlepsze do przyjmowania przelewów z iBookstore?
  3. Czy opublikował Pan już jakieś książki i czy były problemy z ich akceptacją przez Apple?

 • Mirx

  Ad 1: Posiadanie konta nie zobowiązuje do publikowania książek.
  Ad 2: Sądzę, że wszystkie konta (banki) są do tego celu podobnie dobre. Ja zaufałem dawno temu ING i jestem zadowolony. W łatwy sposób można zarządzać różnymi kontami, w tym w EUR. Dodatkowo można wyrobić kartę w EUR.
  Ad 3: Publikowałem i żadnych kłopotów nie miałem – w odróżnieniu od publikowania aplikacji, gdzie problemy są częste. :-)
  PS. Korzyścią wynikającą z posiadania konta do publikowania książek jest możliwość otrzymania zniżki na zakup sprzętu Apple. Ja z tego nie korzystałem, ale potwierdziłem w Apple, że jest to możliwe również w Polsce.

 • Arek UK

  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) A jak wygląda sprawa opłaty za przelew na Pana konto? Tzn. czy Apple bierze to na siebie, czy też potrącają Panu z tych 70%? I czy potrącają Panu jakiś podatek?

 • Mirx

  proszę o przesłanie swojego adresu e-mail na mirx@grr.la

 • Arek UK

  Poszło :)