Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

TRIM nie jest polecany dla SSD pod OS X

· Wojtek Pietrusiewicz · 26 komentarzy

Kilka dni temu Paweł opisywał procedurę instalacji SSD w swoim MacBooku. W jednym z punktów zalecił włączenie TRIM za pomocą narzędzia TRIM Enabler, którego opisywałem jakiś czas temu. Otóż niektóre SSD, w tym modele oparte o kontrolery SandForce, mają własny Garbage Collection. System operacyjny, za pomocą TRIM, ma niby go wspierać, aby całość przebiegała sprawniej. Ostatnio sporo na ten temat czytałem i opinie specjalistów są podzielone — jedni polecają, inni nie. Wiem natomiast co uważa Kingston w temacie …

Nie zalecamy włączania funkcji TRIM poprzez żaden TRIM Enabler. Jest więcej kłopotów niż pożytku.

Oto słowa technika pracującego w Kingstonie, a pytanie dotyczyło modeli HyperX i HyperX 3K. Podobne zalecenie ma zresztą OCZ do swoich dysków. A oto słowa OWC:

In fact, enabling TRIM could actually hurt the performance and reliability of your OWC SSD, rather than help it (…) Our in-house testing has also shown that the TRIM Enabler hack has proven to be unreliable. So bottom line, we highly recommend not using TRIM when using OWC SSDs; all you need is what’s already inside.

Niezależnie co jest zalecane, a co nie, osobiście nie mogę polecić włączania TRIM pod OS X dla SSD, chyba że producent wyraźnie i oficjalnie zaleci inaczej.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Bartosz Kamiński

  Mam od jakichś dwóch miesięcy dysk SSD Samsung 840 256GB. Dopóki nie zapełniłem go „pod korek” wszystko było super i osiągi miał „książkowe”. Wystarczyło, że raz doprowadziłem do sytuacji typu 5GB wolnego miejsca na dysku a osiągi spadły i już nie wróciły (nawet po usunięciu tych danych). Blackmagic Disk Speed Test pokazywał mi odczyt 127 MB/s i zapis 51 MB/s.
  Wtedy postanowiłem uruchomić TRIM i problem zniknął. Mam cały czas pełne prędkości, powikłań brak, dlatego ja z kolei polecam TRIM w Samsungu 840 ;)

 • A co na to Samsung? :)

 • Jacek Romanowski

  Samsung robi SSD dla Apple, a MacBooki z fabrycznymi dyskami mają trima włączonego w OS X. Trim Enabler to nie jest żadne „unreliable” oprogramowanie – po prostu odblokowuje w jądrze włączenie trima w innych dyskach, niż te montowane przez Apple. Jeżeli te dyski to wspierają, to system po prostu je informuje, żeby trimowac. Cała akcja „odśmiecania” dzieje się na dysku.

  To rodzi za to inne pytanie – skoro jacyś producenci odradzają trima, bo stosują własne, inne rozwiązania, to co mają zrobić użytkownicy Windowsa, który domyślnie dla każdego dysku, który wspiera trima, włącza go?

  Uważam, że to jakiś technologiczny bełkot. Jeśli producent odradza trima dla swoich dysków, to może niech go po prostu w nich nie implementuje. Trim Enabler pozwala OS X tylko i wyłącznie na wysłanie komendy trim do dysku, a co dysk z nią zrobi, to już broszka producenta.

 • Artur Świątek

  Cześć, we wspomnianym tekście od zombie można przeczytać:

  Istotna rzecz na początek: dysk SSD musicie wstawić w miejsce HDD, a HDD w miejsce napędu optycznego. Nie możecie wstawić SSD bezpośrednio w miejsce napędu optycznego, bo komputer będzie miał problem z usypianiem.

  No i tutaj pytanie, czy możesz coś powiedzieć w tym temacie? Generalnie nie słyszałem nigdy podobnych opinii, wręcz pewne osoby zalecają wrzucanie ssd na miejsce dvd, ponieważ dysk hdd może się w tym miejscu wydawać jeszcze głośniejszy ze względu na otwór w obudowie…, i co teraz?

 • W niektórych MBP (chyba 2010 i 2011) tak trzeba.

 • Posiadam dysk SSD (OCZ Agility3) w Macu Mini (late 2009) od września 2012. Po zamontowaniu dysku od razu uaktywniłem TRIM nie bawiąc się w żadne testy przed i po. Po aktywacji zero problemów a komputera używam bardzo intenstywnie do pracy kilka godzin dziennie (bardzo dużo plików z kodem źródłowym, vmware i tym podobne).

  Po przeczytaniu dzisiaj artykułu z ciekawości zajrzałem w informacje systemowe i niespodzianka bo TRIM jest zablokowany. Podejrzewam, że stało się to podczas aktualizacji do 10.8.3. Nie pamiętam kiedy to robiłem ale jak ktoś mi podpowie jak to sprawdzić to mogę się podzielić i taką informacją.

  Generalnie chodzi o to, że nie zauważyłem kompletnie żadnej różnicy w pracy komputera z włączonym jak i wyłączonym TRIMem. Stabilność i prędkość bez zmian. Na razie TRIMu nie włączam z ciekawości, żeby zobaczyć co się stanie.

 • Maciej Czechowski

  Jak sprawuje się ML na tym MacMini?
  Masz 8GB RAMu ?

 • 8GB RAM 1333MHz (jakieś Kingstony), fabryczny HDD + SSD OCZ. Wszystko chodzi bez najmniejszego zgrzytnięcia. Całymi dniami podczas pracy uruchomione VMWare (1-2 maszyny witualne po 1,5GB przydzielonego ramu każda), do tego środowisko dev + dodatkowe narzędzia (przeglądarki, klient poczty, evernote, klient ftp, 1password, skype). Po wsadzeniu 8GB RAMu całkowicie wyłączyłem pamięć swap. Zero zgrzytów i problemów.

  Chciałem go w sumie sprzedać w tamtym roku ale po dołożeniu RAM i SSD komputer tak przyspieszył. że podjąłem decyzję o używaniu go do momentu aż Apple przestanie wspierać ten model nowymi systemami i stanie się to z tego powodu uciążliwe.

 • Maciej Czechowski

  Pytam,bo też mam ten model i pomyślałem o jego upgradzie,bo zbyt często piłka plażowa się pojawiała.
  Wczoraj kupiłem dysk Samsung 840 Pro 128GB.
  Ty wsadziłeś dysk w miejsce napędu,ja napęd zostawiam do zrzucania płyt cd do iTunes i tylko na ssd będę pracował.
  Jakie to dokładnie pamięci Kingstona,bo ja chcę dokupić standardowe 1066MHz (7-7-7-20) – konkretnie te http://www.corsair.com/cm3x4gsd1066.html ?
  Webdev?

 • Musiałbym otwierać mini, żeby Ci powiedzieć dokładnie ale to najzwyklejsze pamięci DDR3 1333MHz. Wymieniam ram już w drugim modelu mini i zawsze kieruję się tylko i wyłącznie ceną (moje kosztowały 110zł za moduł 4GB). Napęd mam w zewnętrznej obudowie zakupionej u chińczyków na ebayu (stelaż do zamocowania SSD w środku + zewnętrzna obudowa usb na napęd kosztowały mnie $15 i 3 tygodnie oczekiwania na przesyłkę).

  webdev + java

 • Bardzo ciekawe tezy wysunąłeś, co ważne poparte stanowiskiem producenta. Osobiście jestem w posiadaniu OCZ Vertex4 128GB, mam zainstalowany i włączony TRIM – czy słusznie?
  Aby rozwiać wątpliwości, sformowałem zapytanie do OCZ w kwestii TRIM. Jak dostanę oficjalną odpowiedź, podzielę się z Wami.

 • Odpowiedź z OCZ Suport;

  „Thank you for your inquiry. If the MacMini supports TRIM, you will have TRIM support, and you can use it.”

 • Krzysztof Wątroba

  W moim MB alu mam włożone dwa dyski SSD, jeden oczywiście w miejsce napędu superdrive. Nie spotkałem się z problemem przy usypianiu komputera. I są to dyski ssd dwóch różnych firm.

 • Krzysztof Wątroba

  Ja niestety swój pierwszy dysk ssd Kingstona, właśnie po uruchomieniu trim pod Mac OSX kompletnie zepsułem, tak, że przestał się uruchamiać. Wymieniono go na gwarancji. I mam prawie 99% pewność, że właśnie spowodowało to włączenie trim. Oczywiście dysk wspierał taki tryb.
  Obecnie we wszystkich swoich komputerach Apple mam jako dyski systemowe ssd i nie włączam trim, a nie zauważam spadku wydajności po czasie. W MBA oczywiście dysk ssd ma trim włączony przez Apple.

 • Z jego słów wynika że mówi o SSD od Apple bo żaden inny nie będzie miał sam z siebie TRIM.

 • Dokładnie tak samo to zrozumiałem. Dlatego wystosowałem, drugie, bardzo „łopatologiczne” zapytanie. Oby teraz odpowiedź była w temacie pytania.

 • Odpowiedź OCZ, tym razem jest jednoznaczna;

  „You can switch TRIM /App/ on” – ciekawa składnia, swoją drogą…

 • Artur Świątek

  no ciekawe, ciekawe… jak już będę się bawił to z samej ciekawości sprawdzę obie konfiguracje na mb pro early 2011.

 • sbl

  Sytuacja identyczna jak u mnie. Samsung SSD 840 250GB przed zapełnieniem pod korek osiągi bardzo zadowalające czego potwierdzeniem są nawet moje screeny na twitterze a po zapełnieniu i usunięciu większości starych plików osiągi nie wróciły i mam zapis na poziomie 50 MB/s i odczyt 240 MB/s max.

  Uruchomiłem TRIM za pomocą: http://www.groths.org/trim-enabler/

  Ale problem pozostał (rebootowałem). Więc albo ten programik nie działa poprawnie albo coś nie tak z SSD. Spróbuję jeszcze z konsoli uruchomić TRIM jak znajdę how to.

 • Bartosz Kamiński

  Spróbuj zmienić ilość wolnego miejsca na dysku. Usuń trochę, potem wgraj ponownie i wtedy TRIM powinien zaskoczyć. U mnie tak było.

 • sbl

  Pomogło :)

 • Maciej Czechowski

  Jak rozumiem napęd optyczny zamieniłeś na ssd?
  W co go wsadziłeś?

 • Maciej Czechowski

  Dziękuję Wojtku :)

 • Pingback: Dysk SSD = Nasz nowy, szybszy.. stary Mac:) - Strona 289()