Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

TRIM dla SSD pod OS X metodą ręczną

· Wojtek Pietrusiewicz · 13 komentarzy

Jak większość zapewne z Was wie, OS X nie obsługuje TRIM dla dysków SSD. TRIM to technologia, która w tle zeruje stan poszczególnych blocków, aby kontroler mógł je szybciej nadpisać. Po prostu z czasem spada wydajność dysków opartych na pamięciach flash dlatego, że kontrolery muszą najpierw wyzerować blocki, a dopiero potem mogą zapisać dane. Obecnie bodajże tylko Windows 7 ma wbudowany support tej technologii, chociaż testy i raporty donoszą, że TRIM nie jest konieczny przy dyskach działających pod kontrolą „lepszych” kontrolerów, np. SandForce.

Jeśli jednak mamy Maka, na przykład nowego Aira, to zapewne od czasu do czasu możemy chwilę poświęcić na jego „przyśpieszenie” — z tego co wiadomo to SSD blade w nich zastosowane są obsługiwane przez kontrolery Toshiby. Jest to możliwe za pomocą Narzędzia Dyskowego.

Znajdziemy go w /Applications/Utilities/Disk Utility.app (/Programy/Narzędzia/Narzędzie Dyskowe). Po uruchomieniu wybieramy dysk, na którym chcemy wyzerować pustą przestrzeń, klikamy w zakładkę Erase i wybieramy opcję Erase Free Space zgodnie z powyższym obrazkiem.

Operacja może trwać nawet kilkanaście godzin — jest to zależne od pojemności dysku oraz ile cykli zerowania zapuścimy. Zalecam uruchomienie jej na noc. Większość zapewne nawet nie zauważy konieczności jej stosowania, ale dla tych maniaków dla których każdy MB/s jest cenny będzie to zapewne częsta czynność.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Leszek
 • Pośpiech — często ostatnio zapominam.

 • RasteriX

  w komentarzach u zrodla nie zbyt polecaja tą metode

 • Nieznane tereny dla wielu. Generalnie chodzi tutaj o to, że SSD mają ograniczoną żywotność i skracamy ją. O ile? Cieżko powiedzieć biorąc pod uwagę że SSD powinny żyć dłużej niż HDD a są bardziej awaryjne.

 • Cyryl

  Ma to sens na HDD?
  BTW: Opłaca się defragmentować dysk na Macu?
  Ehh, tak desperacko szukam jakiegoś sposobu na choćby lekkie przyśpieszenie mojego HDD 5400rpm. Po tym jak chwile się bawiłem maciem z ssd mój wydaje się mega wolny :/ Aż dziw że final cut studio tak świetnie działa za sprawą samego dysku, filmy które przycinają w podwójnych okienkach na ssd działają tak jak powinny:)

 • Nie, chyba że chcesz aby nikt nie miał dostępu do wymazanych wcześniej danych.

  Pod OS X nie defragmentuje się dysku. Tutaj więcej na ten temat:
  http://www.makoweabc.pl/2008/10/os-x-defragmentacja-dysku/

 • A po co metodą ręczną ?! Wystarczy spatchować IOAHCIFamily.kext z terminala lub zastosować mały programik: http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=253369

 • Bo nie masz żadnej gwarancji, że Twoje dane są bezpieczne. Powyższy hack tylko na własną odpowiedzialność!

 • Dlaczego jesteście tacy krótkowzroczni ?! Przecież apple specjalnie zrobiło taki zabieg aby u nich kupować SSD za niesamowitą kasę, a nie dowolny dysk dostępny na rynku.

  To samo z kartami graficznymi. Jak apple robiło stery to działały tylko te z EFI. Jak AMD zaczęło robić sterowniki to karty z PC zaczęły normalnie działać w Mac’ach Pro (poza ekranem ładowania systemu) i nie potrzeba nawet flashowania.

  PS: jakbyś w komendzie perlowskiej nie zauważył jest to tylko podmiana DevID aby trim na pozostałych dyskach nie był blokowany i odsługiwane były wszelkie DevID. Nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem danych. To tak jakby na Win 7 (który obsługuje trim) działały tylko dyski jednego producenta a reszta była celowo zablokowana pomimo obsługi tego patentu.

  Dalsza dyskusja nie ma sensu bo i tak wiem co z tego wyniknie. Mam na dzieje, że jasno przedstawiłem sytuację.

 • Pingback: Artykuł: Szybsze dyski w nowszych MacBookach Air()

 • Pingback: Lion i dyski SSD()

 • Sebastian Bagiński

  Mam pytanie, chcę obecnie kupić SSD. Jaki jest najbardziej pewny i czy w końcu Lion mi go nie zniszczy?

 • Kup coś na SandForce 2281 który ma wbudowany Garbage Collection – np. Kingston HyperX lub OCZ Vertex3 i olej wtedy TRIM.