Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

„Dobry flame nie jest zły”

· Wojtek Pietrusiewicz · 25 komentarzy

Zadziwiające jest jak często są wojny pomiędzy wyznawcami różnych systemów operacyjnych, komputerów, marek samochodów czy producentów butów. Android vs. iOS vs. Windows Phone vs. BlackBerry? Mac vs. PC? Audi vs. BMW vs. Mercedes? Porsche vs. Ferrari? Adidas vs. Nike? Odpowiedzi na powyższe pytania są banalnie proste: iOS, Mac, Audi, Porsche i Nike. To moje odpowiedzi. Problem jest jednak w tym, że permutacji powyższej listy jest mnóstwo1.

Powtarzałem to już setki razy — każdy z nas ma inne potrzeby i inne oczekiwania od wszystkiego co nas otacza. Dobierać produkt pod dane potrzeby to ważna zdolność, inaczej kończymy z czymś, co nie działa lub nie wykonuje takich zadań jakich od niego oczekujemy. Prawdziwa tragedia zaczyna się wtedy, kiedy posiadamy coś co sprawdza się znakomicie, a ktoś próbuje to zniszczyć. Wmówić nam, że coś czemu poświęciliśmy tyle uwagi i czasu jest nieprawdziwe. Jihad! Jak śmiał(a)?!

Osobiście mam dosyć precyzyjnie określone potrzeby i wymagania. Wiem też czego szukam i rzadko kiedy coś mnie zaskakuje. Staram się również poznawać twory wroga, bo nie dość, że to ciekawe doświadczenie, to przy okazji pozwala poznać słabe strony ulubionego <wstaw tutaj odpowiedni rzeczownik> i vice versa. To w zasadzie najważniejsza rzecz wybierając cokolwiek: wyraźnie określić własne potrzeby i pod nie dobrać produkt z danej kategorii.

Jak już wspominałem — z jakiegoś powodu bardzo lubimy walczyć i bronić swoich racji. Przecież to są nasze racje i jak ktoś śmie je negować?! Potyczki słowne to jednak jedna z moich ulubionych czynności. Inteligentna wojna na słowa, z dobrymi prztykami, może być znacznie bardziej interesująca niż nieprzeciętna partyjka w szachy. Chciałbym jednak, i dotyczy to każdego włączając w to mnie, abyśmy potrafili nie wprowadzać do nich złości i agresji. Marzenie ściętej głowy, wiem.

Nie zmienia to jednak faktu, że “dobry flame nie jest zły,” a wygrywa ten, który utrzyma najdłużej spokój i nie da się podpuścić. Zatęskniłem ostatnio za złośliwościami Mateusza (@grycmat) — dawno nie tweetował niczego na tyle kontrowersyjnego, aby mnie tym zainteresować. Może ktoś inny podejmie pałeczkę?2

 1. Chce się komuś podstawić do wzoru?
 2. ;-).

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • skur_wyszyna

  Poza BMW które powinno być w miejscu parówki-Audi z całą resztą się zgadzam ;-)

 • NidiroM

  Niestety, z permutacjami nie ma to nic wspólnego ;)

 • Liczba unikalnych kombinacji w tym wypadku to iloczyn mocy zbiorów, czyli 4x2x3x2x2=96

  PS. Jedynie słuszna kombinacja to oczywiście iOS – Mac – BMW – Porsche – Nike ;)

 • Dla mnie największą tragedią jest (dość częsta) sytuacja, w której ktoś z zacięciem broni dokonanego przez siebie NIETRAFIONEGO wyboru. Coś na zasadzie usprawiedliwienia przed samym sobą kiepskiego zakupu.

  Bardzo często spotykam się również z sytuacją, w której ktoś poleca jakiś produkt tylko dlatego, że go używa, a nie dlatego, że ma porównanie z produktami konkurencyjnymi. Dlatego nigdy nie pytam znajomych o zdanie na temat używanych przez nich rzeczy (również usług), chyba że mam do czynienia z pasjonatem, który przetestował już X analogicznych produktów. I dlatego wolę recenzję pisaną przez osobę znającą temat (jak długa by ona nie była ;)), niż opinię znajomych, którzy najczęściej nie mają punktu odniesienia.

 • A dlaczego tak uważasz? :)

 • To proste. Ja chcę listę wszystkich możliwości. :-p W sumie nie pomyślałem, że pewnie w sieci są skrypty które to robią z automatu. :D

 • Łukasz

  Dla mnie również iOS, Mac, BMW , Porsche i Nike ;0

 • dc

  Bo permutacja znaczy coś innego niż się Tobie wydaje. Tobie chodzi o iloczyn niezależnych jednoelementowych kombinacji.

 • mac_gregor

  Zamienić Audi na Bawarkę i wpisz wymaluj :)

 • Chodzi mi o to co napisałem. :)

 • Veext

  Audi nie pasuje do Apple/iOS/OSX… BMW zostało wybrane przez Jobsa i otrzymało jako pierwszy samochód wsparcie dla iPoda i cały czas się przewija w konferencyjnych materiałach Apple…

 • dc

  „Inteligentna wojna na słowa, z dobrymi prztykami, może być znacznie bardziej interesująca niż nieprzeciętna partyjka w szachy.”

  Jeszcze bardziej interesujące może być przeczytanie jakiegoś podręcznika.

  Szczerze mówiąc, mój poprzedni komentarz miał wyglądać inaczej. Chciałem właśnie umieścić taki „inteligentny prztyk”, ale zdecydowałem się odpisać dokładnie, precyzyjnie, by można było odpisać równie rzeczowo, gdybym jednak się mylił. Ty za to odpowiadasz pustym zdaniem. Mój błąd.

 • ostry

  To się nazywa iloczyn kartezjański :)

  Skrypt (python):

  import itertools
  mobileOs = ['Android', 'iOS', 'Windows Phone', 'BlackBerry']
  os = ['Mac', 'PC']
  wozek1 = ['Audi', 'BMW', 'Mercedes']
  wozek2 = ['Porsche', 'Ferrari']
  kapcie = ['Adidas', 'Nike']

  opcje = [mobileOs, os, wozek1, wozek2, kapcie]

  for opcja in itertools.product(*opcje):
  print opcja

 • ostry

  Przed ostatnim printem oczywiście tab którego diqus zjada :)

 • Za słabo zaatakowałeś a ja czytałem i odpowiadałem w biegu (dosłownie). :) Nie załapałem.

 • Jobs niczego nie wybierał z tego co wiem. Każdy producent miał wolną rękę.

 • Dmitrij Wasilionok

  Jobs od bardzo dawna jeździł Mercedesem…

 • Permutacje zwracają uwagę na kolejność wybieranych elementów. X y z to inna permutacja niż x z y. Ty mowisz o kombinacjach go to nie zwraca uwagi na kolejność. Czyli x y z to jest ta sama kombinacja co z x y.

 • SSebastian

  Ciekawe, jeśli mogę to dlaczego IOS i Mac a nie iPhone i OS X czy TDI i Porsche …? W całym zestawie tylko IOS jest „półproduktem”.
  Rozumiem, że Audi w zestawieniu to tylko zaczepka

 • 1. Bo iOS vs Android.
  2. Nie. Dlaczego miałby być?

 • Masz całkowitą rację. Zwracam honor – zernknąłem tym razem do tabel zamiast pamięci.

 • eV

  Żadne z powyższych, żadne z powyższych, żadne z powyższych, żadne z powyższych. Nie wiem, mi się nigdy te wojny nie udzielały. Jeśli miałam wybrać, to wybierałam to, co mi pasowało, a nie to co pasowało marce, którą „wyznaję”. Ludzie mówią, że to hipsterstwo, ale jak dla mnie to świadomy wybór jest czymś naturalnym.
  PS Skoro Apple jest takie wspaniałe, to dlaczego produkuje tak beznadziejne słuchawki?

 • Które słuchawki konkretnie?

 • eV

  Te najzwyklejsze ajpodowe. Po dłuższym używaniu może i grają, ale ta gumowa część zaczyna się rozpadać i najzwyczajniej odłazić, o ta: http://i.imgur.com/w4OE6vJ.png
  Nie mówię, że Apple nie robią czegoś lepszego – mój kontakt z tą firmą jednak sprowadził się do tego, co opisałam powyżej.

 • Te nowe są znacznie lepsze. Te o których mówisz rzeczywiście nie są najlepsze, ale grają więcej niż półprzyzwoicie.